اسکار رابرتسون که جایزه mvp خود را به مزایده گذاشت

0 دیدگاه

اسکار رابرتسون یکی از سر شناس ترین افراد حاظر در بین 5 تیم برتر بسکتبال nba می باشد. او در شارلوت به دنیا آمد و از دوران نوجوانی به فعالیت در ورزش بسکتبال پرداخت. او پس از شناخته شدن در لیگ NCAA توانست به لیگ حرفه ای راه پیدا کند. پس از مدتی فعالیت در این لیگ توانست به افتخارات بسیاری برسد و نام خود را برای همیشه جاویدان کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با زندگی حرفه ای این ستاره بزرگ آشنا شوید.

بیوگرافی اسکار رابرتسون

بیوگرافی اسکار رابرتسون

اسکار رابرستون یکی از بسکتبالیست های معروف امریکایی می باشد. او دوران کودکی سختی را گذراند و با وارد شدن به رشته بسکتبال زندگی او تغییر بسیاری کرد. او بعد ها به The Big O ملقب شد و بسیاری از افراد او را با این لقب می شناسند. نام کامل او اسکار پالمر رابرتسون می باشد و در 24 نوامبر 1938 میلادی به دنیا آمد.

اسکار رابرتسون سال ها در لیگ حرفه بسکتبال آمریکا (ان بی ای) حضور داشت و برای تیم های سین سیناتی رویالز و میلواکی باکس در پست گارد راس بازی می کرد. او با داشتن قدی در حدود یک متر و 96 سانتی متر و وزنی در حدود 100 کیلو گرم به گارد راس بی همتایی تبدیل شده بود. او توانست برای 12 بار درآل استار حضور یافت که 11 بار آن ها در تیم نخست لیگ شرکت کرده است.

12 بار در آل استار حضور داشته و 11 بار درتیم نخست لیگ شرکت کرده است. او توانست برای 14 فصل دراین لیگ بازی کند و همچنین توانست به عنوان تنها بازیکنی که در یک فصل درتمام مسابقات تریپل دابل کرده، انتخاب شود. همچنین در لیگ 1970-71 تیم میلواکی باکس، قهرمانی خود را مدیون درخشش و بازی خوب می دانست.

اسکار در دوران دبیرستان و کالج، از طرف سفید پوستان مورد تبعیض های نژاد پرستانه ی بسیاری قرار می گرفت. او اکثر اوقات به دلیل سیاه پوست بودن مورد تمسخر قرار می گرفت. اما در ادامه با تلاش بسیار به جایگاه های بالایی رسید، بطوری که به الگو افراد بسیاری تبدیل شد. او در دوران حرفه ای خود 26 هزار و 710 امتیاز به مراه 7 هزار و 804 ریباند کسب کرد. همچنین 9 هزار و 877 اسیست به دست آورد. او در ادامه درسال 1980 نامش در تالار مفاخر جیمز ناسمیث درج گردیده شد.

اوایل زندگی اسکار

اسکار رابرتسون در 24 نوامبر سال 1938 در منطقه تنسی شهر شارلوت به دنیا آمد. او در خانواده پنج نفره ای بزرگ شد که در شرایط اقتصادی بسیاری بدی بودند. پدر او بیلی رابرتسون و مادرش مازل نام داشت. او همچنین دارای دو برادر به نام های بیلی جونیور و هنری می باشد. اسکار در دوران کودکی به ورزش پر هزینه ی بیسبال علاقه مند شد. اما خانواده ی او به دلیل فقیر بسیار توانایی خرید چوب بیسبال برای او را نداشتند. از همین رو اسکار با توپ تنیس ، لاستیک های گرد درهم تنیده و یک ظرف فلزی توخالی به عنوان سبد در پشت خانه شان به بازی کردن می پرداخت.

اسکار در ادامه پس از پایان دوران ابتدایی خود به دبیرستان Crispus Attucks رفت. در این مدرسه سیاه پوستان به دلیل رنگ پوستشان مورد تبعیض بسیاری قرار می گرفتند. او پس از مدتی از رای کرو مربی ورزش در دبیرستان خود، بسکتبال را آموخت. کرو که در او استعداد نهفته ای می دید اسکار را وارد تیم بسکتبال دبیرستان کرد. تیم مدرسه با درخشش اسکار توانست 31 پیروزی و 1 باخت را کسب کند و قهرمان مدارس سیاه پوستان شد. در سال بعد هم این روند تکرار شد، اما با تفاوت اینکه این بار تمام مسابقات را پیروز شدند. اسکار رابرتسون که در که تمامی این مسابقات امتیاز کسب کردن بود، درسال 1956 به عنوان بهترین بسکتبالیست ایندیاناپلیس انتخاب شد.

اسکار پس از پایان دبیرستان راهی کالج شهر سین سیناتی شد. او در تیم دانشکده‌اش هم درخشید بطوری که در هر بازی آمار امتیازاتش به 33.8 رسید. او سه سال در این دانشگاه حضور داشت و در هر سه سال آن جایزه بهترین بازیکن را درکل آمریکا را کسب کرد. او با تیم دانشکده خود که BearCats نام داشت توانست 79 پیروزی و 9 شکست کسب کند.

زندگی حرفه ای اسکار رابرتسون

اسکار رابرتسون با نشان دادن استعداد خود در دانشگاه و لیگ NCAA توانست قبل از شروع فصل 1960-61 برای درف آن فصل آمده کند. در ادامه در برداشت اول منطقه ایندیاناپلیس به تیم سین سیناتی پیوست. او در این تیم بسیاری خوب ظاهر شد و توانست 30.5 امتیاز و 10 ریباند و 9.7 اسیست در هر بازی به دست آورد. او با کسب این امتیاز ها در تمام زمینه ها بهترین بازیکن لیگ محسوب می شد. از همین رو به عنوان بهترین بازیکن سال اولی انتخاب شد. او در ادامه درسال 1961 برنده جایزه MVP آل استار شد و به مدت 12 سال در این مسابقات حضور داشت.

همچنین تیم سین سیناتی با کسب 33 برد  و 46 باخت توانست جایگاه مناسبی برای خود پیدا کند. پس از مدتی اسکار رابرتسون در فصل 1961-62 توانست در تمام 83 مسابقه خود تریپل دابل کند. او به عنوان تنها فردی بود که همچنین رکوردی را کسب کرده بود. او همچنین با کسب 899 اسیستی که در طی 2 سال اولیه خود، توانست رکورد 715 پاس منجر به امتیاز باب کاسی را در هم بشکند. در آن فصل سین سیناتی توانست به پلی آفس را پیدا کند، اما توسط تیم دیترویت پیستونز حذف شد.

در فصل 1963-64 این تیم با کسب 55 برد و 25 باخت زیر نظر مربی جدید خود، جک مک ماهون توانست به پلی آف راه پسدا کند. رابرتسون در آن سال توانست بهترین عملکرد را در پرتاب های آزاد لیگ از به نمایش بگزارد و با کسب 31.4 امتیاز و 9.9 ریباند و 11 اسیست در هر بازی آن فصل را سپری کرد. همچنین او در آل استار آن سال درتیم کنفرانس شرق حضور یافت و MVP آن بازی شد. این تیم توانست در دوره پلی آفس 76ارز را شکست دهد، اما درنهایت از تیم بستون سلتیکس شکست خورد.

پیوستن اسکار رابرتسون به تیم میلواکی

قبل از شروع فصل 1970-71 تیم رویالز با تیم میلواکی تبادل هایی داشت. این تیم اسکار رابرتسون را به میلواکی داد و چارلی پالک و فلین رابینسون را دریافت کرد. اسکار قبل از پیوستن به میلواکی، بیشتربه پیوست به تیم های لیکرز و نیویورک نیکس علاقه مند بود، اما آن دو باشگاه نمی خواستن بازیکنانشان را از دست بدهند. در ادامه به تیم میلواکی پیوست و با کریم عبدالجبار هم تیمی شد. همکاری این دو ستاره باعث شد این تیم 66 مسابقه را پیروز و 16 بازی را ببازد. هچنین توانست رکورد 20 برد متوالی را کسب کند. همچنین در ادامه این تیم توانست در پلی آفس 12 بازی را پیروز و 2 بازی را شکست بخورد. در ادامه با شکست دادن تیم بالتیمور بولتس در چهار مسابقه به مقام قهرمانی 1971 دست یافتند و اسکار برای اولین و تنها بار قهرمانی را کسب کرد.

همچنین اسکار رابرتسون در سال 71 به عنوان نماینده بازیکنان لیگ در سازمان بسکتبال ملی فعالیت می کرد. او در آن مدت قوانینی را به این سازمان ارائه داد که مورد تایید اتحادیه واقع شد. نمونه ای از این قوانین های این بود که بازیکنانی که با تیمی قرارداد می بندند، در صورت دریافت نکردن حقوق می تواند به تیم دیگری بپیوندد. اما درغیر این صورت حق همچین کاری را نخواهد داشت. همچنین لیگ‌های ABA وBAA از بین رفتند و یک لیگ واحد به نام NBA سروسامان گرفت.

اسکار رابرتسون در آخرین سال حضورش در بسکتبال، برای رسیدن تیم به فینال 1974 تلاش بسیاری کرد. اما در فینال آن مسابقات از تیم بستون سلتیکس شکست خوردند. در ادامه در سال 1994 مجسمه برنزی اسکار در مقابل باشگاه تیم کنونی سین سیناتی با نام Bearcats ساخته شد. همچنین شماره‌های 1 و 14 که متعلق به او بودند بترتیب توسط تیم رویالز و میلواکی بازنشسته اعلام شدند.

اسکار رابرتسون و حراج جایزه mvp خود

اسکار رابرتسون در طی اقدامی قصد دارد جایزه MVP خود را به حراج بگذارد. او قصد دارد این جایزه را از طریق شرکت SCP به فروش برساند. از او سوال های بسیاری شد که چرا قصد فروش تنها جایزه MVP ی خود را دارد. او در جواب گفت: «بسیاری از ستاره های ورزشی تعدادی از لوازم خودشون رو می فروشن. صادقانه بگم احساس نمی کنم که نیازی به نگه داشتن این جایزه داشته باشم. این جایزه در اتاق زیر شیروونی خونه من هست و من ۴۰ ساله ندیدمش.»

جایزه MVP دارای اهمیت بسیاری در ورزش بسکتبال می باشد و می توان گفت رابرتسون بزرگترین بازیکنی است که تا به حال چنین جایزه ای را برای فروش گذاشته است. همچنین او در ادامه گفت: «من می دونم در بسکتبال چه کار کردم و نیازی به یادآوری نیست. اگر کسی اون بیرون وجود داشته باشه که بیشتر از من از این جایزه لذت ببره، خوبه.»

اکثر اوقات ورزشکاران جایزه ها و لوازم خود را به مزایده می گذارند. با توجه به این که اسکار یک تاجر موفق می باشد، این ادعا را رد نمی کند. او در این مورد گفت: «همه مشکلات مالی دارند. اینجا آمریکا است و شرایط نیز خوب نیست. یکی از شرکت های من شرایط خوبی دارد ولی بقیه شرکت ها نه. پول مهم است و همیشه مهم بوده است. بیایید واقع بین باشیم؛ مردم بیمار می شوند. مردم بازنشسته می شوند. در کشوری که ما در آن زندگی می کنیم پول مهم است.»

سوالات متداول

  1. اسکار رابرتسون چند سال دارد ؟

    او در 24 نوامبر سال 1938 به دنیا آمد.

  2. اسکار در چه تیم هایی بازی کرده است ؟

    او در تیم های تیم رویالز و میلواکی بازی کرد.

  3. اسکار رابرتسون چند بار قهرمانی لیگ حرفه ای را کسب کرد؟

    او تنها توانست یک بار این قهرمانی را کسب کند.

شما قبلا به این مطلب رای داده اید. 0 / 5. 0