سوسن یکی از خوانندگان ایرانی بزرگ زن است؛ که هم رده هایده، مهستی و حمیرا بود. بسیاری از افراد وی را به سبک کوچه بازاری خواندنش می شناسند. برای همین سبک متفاوت بود که او بسیار معروف شد. در ادامه به زندگی کاری و شخصی وی می پردازیم و با او بیشتر آشنا می شویم. با ما همراه باشید

.

سوسن کیست؟

سوسن کیست؟

سوسن یا مهناز با نام اصلی گل اندام طاهر خوانی در اردیبهشت سال 1319 در قصر شیرین متولد شد. وی اصلیتی کرد داشت و پدر و مادرش نیز کرد بودند. پدرش ابراهیم و مادرش بلقیس نام داشت. بعد از این که پدرش فوت کرد او به همراه مادرش به تهران آمدند و در کاروانسرایی ساکن شدند. چندی بعد مادر او نیز بر اثر بیماری وبا از دنیا رفت. سوسن تنها شد با خانواده ای که به گفته خودش عمه او بود زندگی می کرد. اما بیشتر وقت خود را در خانه زنی خواننده که در همسایگی آن ها بود می گذارند.

آن زن سوسن را با خود به کاباره و قوه خانه می برد. روزی در یکی از قهوه خانه ها شروع به خواندن کرد و مردم صدای او را شنیدند. آن زن کمی بعد فوت کرد. از آن به بعد به پیشنهاد صاحب آن جا در قهوه خانه مشغول به کار شد. چندی بعد یکی از آهنگسازان کوچه و بازاری او را دید و به او پیشنهاد همکاری در یکی از کافه های خوب تهران را داد.

او قبول کرد. به علت این که زیاد معروف شده بود شاه نیز او را به دربار دعوت کرد و در مهمانی های مادر شاه به همراه جمیله شرکت می کرد. چندی بعد فرح نیز او را به مهمانی ها دعوت می کرد. در یکی از آن ها گرنبند خود را به او داد.

وی در همین روزها بود که نام هنری سوسن را برای خود برگزید. سوسن بسیار بخشنده بود و مقدار خیلی زیادی از پولی را که برای خوانندگی دریافت می کرد به فقرا و نیازمندان می داد. او گاهی اوقات بخاطر کمک زیاد برای زندگی خودش پولی نداشت. سوسن در زمان جنگ ایران و عراق در زادگاهش قصرشیرین یک بیمارستان بزرگ ساخت که بعد به دست عراقی ها بیشتر آن تخریب شد. سوسن یکی از خوانندگان قدیمی ایرانی بسیار خوب است که کمتر از به آن توجه شده با این حال همیشه طرفداران خاص خود را داشته است.

عکس های سوسن را در کجا ببینیم؟

عکس های این خواننده مانند هر فرد مشهور دیگری هم اکنون در اینترنت موجود است. برای دسترسی به آن ها کافی است به موتور جستجوی گوگل مراجعه کنیم و در قسمت تصاویر نام سوسن خواننده را بنویسیم. عکس های قدیمی و تا زمان قبل از مرگ او با این روش برای شما نمایش داده می شود. هم چنین می توانید با مراجعه به پلتفرم اینستاگرام و جستجوی نام سوسن در آن با هشتگ تمامی پست ها و عکس هایی که برای این خواننده در این اپلیکیشن توسط کاربران گذاشته شده است را ببینید. با این که خود او صفحه اینستاگرام نداشت اما کاربران گاهی اوقات برای زنده نگه داشتن نام او و دلتنگی گاهی برای او پستی می گذارند.

همسر سوسن که بود؟

همسر سوسن که بود؟

از همسر ایلامی سوسن خواننده اطلاعاتی در دسترس نیست و او هیچ گاه از زندگی خصوصی خود صحبتی نکرد. زمانی که در تهران بود مالک بزرگ ترین کافه های تهران از او خواستگاری کرد اما سوسن قبول نکرد. بعد از آن به نظر می رسد وی دوبار ازدواج کرده است اما همسران او از کار خوانندگی وی ناراضی بودند به همین دلیل او از آن ها جدا شد. از نام، شغل و پیشینه آن ها اطلاعاتی در دسترس نیست. سوسن در اواخر عمرش نیز بسیار تنها بود و در همین تنهایی از دنیا رفت.

علت فوت سوسن چه بود؟

عده ای می گویند زمانی که سوسن که از خوانندگان سنتی ایرانی است؛ در لس آنجلس بود دستش شکسته بود و آسیب دیده بود. وی نیاز به عمل داشت و عمل ها هم طولانی بودند. او در آن زمان 64 سال داشت و الکل نیز بسیار مصرف می کرد. بعد از عمل به دلیل مصرف بیش از حد الکل ایست قلبی می کند و از دنیا می رود. اما عده ای نیز می گویند که سوسن به درد همان زنی دچار شد که با او زندگی می کرد و او را به کافه می برد. آن زن در روزهای آخر عمر خود به دلیل کشیدن بیش از حد سیگار سل گرفت و مرد. به عقیده بسیاری از افراد سوسن نیز از بیماری تنفسی از دنیا رفته است. او 13 اردیبهشت 1383 دار فانی را وراع گفت.

برترین آهنگ های سوسن کدامند؟

وی در ابتدا در کافه ها همان ترانه هایی را می خواند که آن زنی که پیش او زندگی می کرد خوانده بود. اما مدتی بعد با آهنگسازان زیادی آشنا شد و ترانه های خودش را ساخت. او چند صفحه را به بازار داد و این صفحه ها فروش خوبی نیز داشت و بسیار معروف شد. در زیر به بررسی برخی از آهنگ های او می پردازیم.

دوست دارم

قشنگ ترین آهنگ سوسن تا به این جا دوست دارم است. این آهنگ مربوط به آلبومی به همین نام است و سعید دبیری آن را سروده است. وی با همین ترانه بسیار محبوب شد و توانست آن را جز پرفروش ترین ها بکند. هم اکنون می توانید آن را از رسانه های موسیقی بشنوید یا از جستجوی نام آن در گوگل از سایت های معتبر دانلود کنید.

هرکی به فکر خویشه

این آهنگ مربوط به آلبومی به نام سفراست. سعید دبیری بار دیگر ترانه آن را سروده است. مضمون این آهنگ به صورت نصیحتی است که به طوری سوسن به افراد دیگر می کند. این آهنگ را نیز می توان با جستجوی نام آن در اینترنت دانلود کرد.

دنیا دو روزه

دنیا دو روزه نیز مربوط به آلبوم سفر است و انوشیروان روحانی آهنگساز بزرگ ایرانی آن را ساخته است. این آهنگ مانند بیشتر ترانه های سوسن سبک کوچه بازاری دارد و مورد پسند افرادی است که علاقمند به این سبک باشند.

کلاه مخملی

این ترانه مربوط به آلبوم دوست دارم است و در فیلم قیصر نیز خوانده شده است. سبک آن کوچه بازاری و لوطی وار است و سوسن آن را در این فیلم اجرا کرده است. می توان مانند دیگر آثار وی آن را از اینترنت هم دانلود کرد و هم به صورت آنلاین گوش داد.

آخ به دلم

آخ به دلم در آلبوم دوست دارم ساخته شده است. مجید یراق طلا آن را سروده است و امیر پازوکی آهنگسازی آن را انجام داده است. این ترانه غمگین است و درواقع آن را همان زنی که سوسن پیش آن زندگی می کرده نیز خوانده است.

در زمان حیات این خواننده چه حواشی برایش ایجاد شد؟

در زمان حیات این خواننده چه حواشی برایش ایجاد شد؟

سوسن در زمان حیات خود حواشی زیادی نداشت. شاید بهتر است بگوییم که او زندگی پر فراز و نشیب و غمگینی داشت. او پدر و مادر خود را همان طور که گفتیم در کودکی از دست داد. با خانواده ای بزرگ شد که زیاد علاقه ای به او نداشتند. و در نهایت به جای کسی کار کرد که خوانندگی را از همان فرد یاد گرفت. سوسن به تنهایی از دنیا رفت. حتی بیمارستانی که ساخته بود نیز مورد استفاده قرار نگرفت و تخریب شد.

کنسرت های سوسن چگونه بود؟

سوسن هنگامی که در ایران بود و قبل از انقلاب موفق به برگزاری کنسرت نشد. زیرا در آن زمان کنسرت بسیار کم گذاشته می شد و خوانندگان بیشتر در کافه ها و کاباره ها آواز می خواندند. بعد از این که به آمریکا مهاجرت کرد نیز کنسرتی را برگزار نکرد. زیرا از نظر مالی در شرایط خوبی نبود و فقط توانست در چند شوی تلویزیونی در کانال های ماهواره ای برنامه داشته باشد و ترانه های قدیمی خود را بخواند.

برای دانلود آهنگ های این خواننده به کجا مراجعه کنیم؟

مانند بسیاری از آهنگ های دیگر برا دانلود آهنگ های او نیز باید به اینترنت و موتور جستجوی گوگل مراجعه کنیم. در آن جا نام آهنگ و اسم خواننده را می نویسیم به عنوان مثال دانلود آهنگ تنهایی سوسن، سپس از نتایج ظاهر شده سایت مورد نظر خود را انتخاب می کنیم و آهنگ را از آن جا دانلود می کنیم. هم چنین ربات هایی در تلگرام نیز وجود دارند که می توان از طریق آن ها به آهنگ مورد نظر خود دست یابیم. برای استفاده از آن ها کافی است تلگرام داشته باشیم و نام ربات را سرچ کنیم بعد از پیدا شدن نام آهنگ مورد نظر را درخواست دهیم.

سوسن در کدام شهر زندگی می کرد؟

سوسن در کدام شهر زندگی می کرد؟

سوسن از بدو تولد تا سال های اول زندگی در قصر شیرین استان کرمانشاه زندگی می کرد. او بعد از مرگ پدرش به همراه مادرش به شهر ری تهران آمد. بعد از انقلاب سوسن تصمیم به مهاجرت گرفت. ابتدا در لندن ساکن شد و سپس از آن جا به لس آنجلس رفت و سال های آخر زندگی را در آن جا گذراند.

قبر سوسن کجاست؟

سوسن در بیمارستانی در لس آنجلس درگذشت و قبر او نیز در همین شهر است. او در روز های آخر زندگی اش بسیار تنها بود و در وضعیت مالی نا مناسبی قرار داشت و در پارکینگ خانه یکی از دوستانش زندگی می کرد. وقتی در گذشت نیز کسی را نداشت.

بیماری سوسن خواننده چه بود؟

بیماری سوسن خواننده چه بود؟

هملن طور که در متن بیان کردیم، سوسن بیماری تنفسی داشت. هم چنین او دستش آسیب دیده بود و قصد عمل کردن آن را داشت. او به دلیل خوردن الکل زیاد به بیماری قلبی نیز مبتلا شده بود و همین باعث شد نتواند دوران نقاهت بعد از عمل را تحمل کند و شاید هر دو بیماری دست به دست هم دادند تا او را از دنیا ببرند.

سوالات متداول

 1. بیوگرافی سوسن چیست؟

  او متولد اردیبهشت 1319 در قصرشیرین استان کرمانشاه است. او در پنج سالگی خانواده خود را از دست داد و مجبور شد با فردی که او را عمه خطاب می کرد زندگی کند. طولی نکشید که اوبا همسایه عمه اش که یک خواننده زن بود آشنا شد و باعث شد زندگی اش تغییر کند.

 2. چرا بیشتر آهنگ های سوسن غمگین است؟

  او زندگی پر فراز و نشیب زیادی داشت. وی در گودکی یتیم شد و کنار کسانی زندگی می کرد که علاقه ای به او نداشتند هم چنین در بزرگسالی نیز تنها بود. شاید همین اتفاقات باعث این شده است که آهنگ های سوسن غمگین باشد.

 3. علت مرگ سوسن خواننده چه بود؟

  همان طور که بیان کردیم دو فرضیه برای مرگ او وجود دارد. عده ای می گویند سوسن بخاطر بیماری تنفسی فوت کرده است. اما اطلاعات دیگری نیز وجود دارد که می گوید او بعد از عمل دست خود و به عالت ایست قلبی درگذشت.

 4. همسر و فرزندان سوسن خواننده در کجا زندگی می کنند؟

  به نظر می رسد سوسن فرزندی نداشته باشد و تنها زندگی می کرده است. از همسر او هم اطلاعاتی در دسترس نیست. زیرا همان طور که گفتیم وی علاقه ای به نشان دادن زندگی شخصی خود و دادن اطلاعات از آن نبود.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید