ژیلا شریعت پناهی یکی از فعالان حقوق زنان و قرآن پژوه می باشد که بسیار در زمینه فمنیستی فعالیت هایی را داشته است. در این مقاله همراه ما باشید تا درمورد خانم شریعت پناهی بیشتر بدانید و اطلاعاتی را کسب کنید. او هموراه از بازیگران ایرانی زن مجرد که قصد ازدواج ندارند حمایت کرده؛ به همین دلیل جایگاه ویژه ای در بین بازیگران دارد.

ژیلا شریعت پناهی کیست؟

ژیلا شریعت پناهی کیست؟

ژیلا شریعت پناهی یکی از فعالان حقوق زنان و‌ نویسنده و قرآن پژوه می باشد که فعالیت های سیاسی زیادی را به همراه داشته است وی کتابی با نام تحلیل نو بر حقوق زن از دیدگاه قرآن را نگاشته است و در کمپین حدود یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و شورای ملی صلح عضویتی را دارد و حامی حقوق زنان در تمام زمینه ها می باشد.

شریعت پناهی خود را یک فمنیست اسلامی می داند و او قبل از انقلاب برای شرکت در یک دوره آموزشی تخصصی به آلمان می رود و برای نشان دادن اعتراض خود علیه محمد رضا شاه روسری به سر می کند. لذا بعد از مدتی که انقلاب صورت می گیرد و مقنعه برای افراد اداری اجباری می شود او استفعا نامه خود را تحویل می دهد و در استفعا نامه خود این گونه می نویسید: از آن جا که پوشیدن لباسی نا هماهنگ با عقاید برای این جانب موجب نفاق و دورویی است، بدین وسیله استعفای خود را تقدیم می‌ دارم. به همین منظور او اولین کار فمنیستی خود را با استعفا از شغلش نشان می دهد.

ژیلا موحد شریعت پناهی به غیر از فعالیت در زمینه فمنیستی قرآن پژوه نیز می باشد و کتاب هایی را به نگارش درآورده است، او همچنین در برخی از کارگاه های کمپین به صورت داوطلب آموزش هایی را می دهد. در ادامه بیوگرافی ژیلا شریعت پناهی بهتر است بدانید او متاهل می باشد و صاحب سه فرزند پسر می باشد، همچنین متولد 1330 می باشد.

در زمینه تحصیلی این شخص دانش آموخته رشته مهندسی علوم با گرایش فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف درسال 1352 بوده است. او همچنین از نخستین کارشناسان مواد رادیو اکتیو بود که در سازمان انرژی اتمی مشغول کار شده بود. همچنین ژیلا شریعت پناهی در دوران دانشجویی خود بسیار طرفدار سخنان و افکار علی شریعتی بوده است.

از دیگر عقایدی که دارد می توان به حمایت از سلبریتی های همجنس باز اشاره کرد؛ این شخص معتقد است هر کس باید آن چیزی که دوست دارد باشد.

عکس های ژیلا شریعت پناهی را در کجا ببینیم؟

برای دیدن عکس های این بانوی بزرگوار شما می توانید در صفحات مجازی و در کمپین های تبعیض جنسیتی عکس های وی را مشاهده کنید و یا این که با سرچ کردن در گوگل تمام عکس های ژیلا شریعت پناهی را مشاهده کنید.

ژیلا شریعت پناهی در کدام کشور فعالیت دارد؟

او در ایران متولد شده است و در ایران نیز بسیار فعالیت کرده و مدت طولانی ای را زندگی کرده است، او مدتی پیش از انقلاب برای آموزش تخصصی به آلمان سفر کرده بود لذا دوباره به ایران بازگشت اما در سفری دوباره به ترکیه او کاملا از ایران خارج شد و دیگر به این کشور بازگشت نداشته است و اکنون در کشور های خارجی زندگی خود را می گذراند. همچنین او مدتی در برنامه های بی بی سی فارسی نیز حضور داشته است.

حوزه فعالیت ژیلا شریعت پناهی چیست؟

حوزه فعالیت ژیلا شریعت پناهی چیست؟

بیشترین حوزه فعالیت او در زمینه حقوق زنان می باشد و تمام شدن تبعیض جنسیتی میان زن ها و مردان را می خواهد و در این زمینه چندین سال است که به طور مداوم تلاش می کند. لذا به غیر از فعالیت در حوزه حقوق زنان، او قرآن پژوه و نویسنده می باشد که فعالیت هایی را نیز در این زمینه دارد لذا تمام فعالیت های او در هر زمینه یک سرچشمه از دفاع حقوق زنان وجود دارد.

همسر ژیلا شریعت پناهی کیست؟

درباره همسر این بانوی بزرگ اطلاعاتی در رسانه ها وجود ندارد لذا تنها چیزی که مشخص است این می باشد که او متاهل است و صاحب سه فرزند پسر می باشد و درمورد این که فرزندان او چه کسانی می باشد و یا همسر او چه کسی می باشد اطلاعات دقیقی در دست نمی باشد و می توان گفت ابن موضوع کاملا عادی می باشد زیرا عده زیادی از فعالان قدیمی درباره خانواده خود اطلاعاتی را بروز نمی دهند.

ژیلا شریعت پناهی چه کتاب هایی را نوشته است؟

شریعت پناهی از زمان فعالیت خود تا کنون کتاب های زیادی با موضوع حقوق زنان نگاشته است و می توان گفت وجه مشترک تمام کتاب های او دفاع از حقوق زنان می باشد لذا در این کتاب های به مسائل قرآنی نیز پرداخته است، شما می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره کتاب های او در ابن متن همراه ما باشید تا تعدادی از برترین و معروف ترین کتاب های وی را به شما معرفی کنیم.

حقوق زن در قرآن

کتاب حقوق زن با قلم ژیلا شریعت پناهی با دو جلد منتشر شده است. انتشار این کتاب به دست پیک می باشد. این کتاب به زبان فارسی در سال 1377 منتشر شده است و حدود 276 صفحه دارد. در این کتاب مباحثی درمورد برابری زن و مرد بررسی می شود، برخی مباحث کتاب عبارت‌اند از : خلا‌های قانونی حقوق زن، قصاص از دیدگاه قرآن، طرح خانواده ایده‌ آل، شخصیت زن ایده آل، فرهنگ ازدواج، ازدواج موقت، نکاح منقطع یا متعه، حجاب و مباحثی از این دست مباحث می باشند.

زنان تاثیر گذار در دو قرن اول هجری

این کتاب، کتابی می باشد که به معرفی زنان دو قرن اول هجری پرداخته است و درمورد اثر زنان عصر خود نوشته هایی وجود دارد، هدف از گردآوری این مجموعه و تحلیل هر معرفی نامه در درجه اول، شناسایی و شناساندن زنان رشد یافته در بستر و زمینه های قرآنی با آموزگاری شخص پیامبر گرامی اسلام (ص) می باشد. این کتاب توسط انتشارات صمدیه منتشر شده است و حدود 229 صفحه دارد.

صلح پایدار

کتاب صلح پایدار یکی از کتاب هایی می باشد که ژیلا شریعت پناه به همراه عیسی سحر خیز آن را نگاشته است این کتاب در سال 1398 منتشر شده است. انتشار آن به دست شرکت انتشارات قلم بوده و به نوبت چاپ شده است. تعداد صفحات این کتاب حدود 128 صفحه می باشد که شما می توانید با سرچ نام این کتاب، آن را از طریق اینترنت دانلود کنید و استفاده کنید.

کلید های طلایی برای خوشبختی

این کتاب درباره قرآن و خانواده می باشد که به قلبم ژیلا شریعت پناه نگاشته شده است این کتاب توسط نسل آفتاب انتشار پیدا کرده است و بسیاری طرفدار این کتاب پر مفهوم و علمی می باشند. این کتاب نیز کتابی می باشد که درباره دفاع از حقوق زنان می باشد.

تحلیلی نو بر حقوق زنان در قرآن

این کتاب توسط ژیلا شریعت پناه نگاشته شده است که موضوع آن مربوط به حقوق زنان می باشد، این کتاب در تهران نشر شده است و ناشر آن پیک می باشد، کتاب حقوق زن در قرآن جلد دوم می باشد لذا این کتاب جلد یک است و به زبان فارسی نگاشته شده است.

 • او همچنین در بسیاری از کتاب های خود نوشته است که بازیگران زن ایرانی بدون آرایش می توانند سر لوحه خوبی برای حوانان باشند؛ و به همین دلیل همواره سلبریتی ها را تشویق کرده که کم تر آرایش کنند.
آیا این شخص در ایران بازداشت شد؟

آیا این شخص در ایران بازداشت شد؟

ژیلا شریعت پناهی شخصی می باشد که بسیار در دفاع از حقوق زنان تلاش کرده است و کتاب های بسیاری را نگاشته است، لذا تا به حال بازداشت نشده است و اطلاعاتی درمورد بازداشتی وی در ایران وجود ندارد و او در حال حاضر در خارج از ایران زندگی می‌کند.

آدرس پیج اینستاگرام ژیلا شریعت پناهی چیست؟

شریعت پناهی اینستاگرامی با نام خود ندارد لذا ممکن می باشد با نام های دیگر در فضای مجازی فعالیت کند همچنین پیج های کمپین برابری زن و مرد که اکثر پست های آن ها مربوط به شریعت پناهی می باشد می تواند از پیج های او باشد و می توان گفت ژیلا شریعت پناهی اینستا ندارد لذا او در شبکه هایی همچون بی بی سی فارسی حضور داشته است و فعالیت هایی را انجام می دهد.

تحصیلات عالی ژیلا شریعت پناهی در چه زمینه ای بود؟

ژیلا شریعت پناهی در زمینه مهندسی علوم با گرایش فیزیک تحصیل کرده است او مدرک خود را از دانشگاه صنعتی شریف گرفته است. او از نخستین کارشناسان مواد رادیو اکتیو بود که در سازمان انرژی اتمی شغول به کار شده است. همچنین ژیلا شریعت پناهی قرآن پژوه نیز می باشد و در زمینه قرآنی کتاب هایی نوشته است.

نامزد شدن برای ریاست جمهوری توسط ژیلا شریعت پناهی

شریعت پناهی در سال 1388 داوطلب نامزدی برای ریاست جمهوری شده بود، لذا صلاحیت وی توسط شورای نگهبان قانون اساسی تایید نشد، به همین منظور او نتوانست نامزد ریاست جهموری ایران شود و سپس بعد از آن او صحبت هایی درباره فمنیستی کرده است و طلب برابری حقوق زن و مرد را کرده و است از این موضوع ناراحت بوده است که یک زن به عنوان ریاست جمهوری نمی تواند انتخاب شود.

ژیلا شریعت پناهی و مبارزه علیه تبعیض جنسیتی

ژیلا شریعت پناهی و مبارزه علیه تبعیض جنسیتی

او بسیار در زمینه تبعیض جنسیتی مبارزه کرده است و بسیار کتاب در این باره نوشته است و اولین کار فمنیستی او و خواستن حق برابر زمانی بود که پس از انقلاب پوشیدن مقنعه اجباری شده بود و او مجبور به استعفا برای قدم برداشتن برابری میان زنان و مردان کرد، سپس جزو قرآن پژوهان شده است و کتاب هایی بسیار با مفاهیم برابری مردان و زنان و همچنین سخنان قرآن درباره زن را به چاپ رسانده است.

سوالات متداول

 1. ژیلا شریعت پناهی چند سال سن دارد؟

  او متولد سال 1330 می باشد و در حال حاضر حدود 70 سال سن دارد.

 2. آیا او در ریاست جمهوری ایران شرکت کرده است؟

  بله، او در سال 1388 در ریاست جمهوری شرکت کرد لذا صلاحیت پیدا نکرد.

 3. رشته تحصیلی او چیست؟

  شریعت پناهی در رشته مهندسی علوم تحصیل خود را ادامه داده است.

 4. آیا او در سازمان انرژی اتمی کار کرده است؟

  بله، او از نخستین کارشناسان رادیو اکتیو بود که در سازمان انرژی اتمی مشغول کار شده بود.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید