ویلت چمبرلین Wilt Chamberlain متولد 21 آگوست سال 1936 در فیلادلفیا می باشد، اویکی از 10 بازیکن برتر بستکبال جهان و همین طور اتحادیه ملی بسکتبال آمریکاست. در این مقاله در رابطه با این بازیکن حرفه ای وقدیمی بسکتبال آمریکایی می خواهیم بیشتر صحبت کنیم.

زندگینامه ویلت چمبرلین

زندگینامه ویلت چمبرلین

ویلتون نورمن چمبرلین بازیکن حرفه ای بسکتبال اهل آمریکاست که با 2 متر و 16 سانتی متر قد، در پست سنتر بازی می کرد و در 12 اکتبر سال 1999 در سن 63 سالگی در گذشت. ویلت در ابتدا عضوتیم بسکتبال نمایشی هارلم گلوبتراترز بود و پس از سال ها برای فیلادلفیا سان فرانسیسکو واریرز، فیلادفلیا سونتی سیکسرز و لس آنجلس لیکرز بازی می کرد و وی تنها بازیکنی است که در تاریخ NBA توانسته موفق به کسب 100 امتیاز شخصی در یک مسابقه باشد.

ویلت چمبرلین با افرادی مانند بیل راسل و نیت تمند و کریم عبدالجبار که جزو بهترین بازیکن های پست سنتر تاریخ محسوب می شوند، هم دوره بوده است. از بزرگترین رقابت های تک به تک در تاریخ بسکتبال می توان به دوئل ویلت با یبل راسل و کریم عبدالجبار نیز اشاره کرد.

رکورد های ویلت چمبرلین

رکورد های ویلت چمبرلین

یکی از رکورد های مهم او، بازی 100 امتیازی ویلت چمبرلین بود، که تنها شخصی بوده که در مسابقات NBA توانسته در یک بازی به صورت شخصی 100 امتیاز را کسب کند. وی توانسته 4 مرتبه جایزه با ارزش و مهم بازیکن فصل NBA نیز از آن خود کند، ویلت با به دست آوردن آمار های باور نکردنی و خیره کننده همواره توانسته بود نامش را در صدر تیتر های ورزشی آن دوران ثبت کند. آمارهای مهمی مانند 55 ریباند در یک بازی یا آمار میانگینی امتیاز 50 در 80 بازی در طی یک فصل از آمار های بی نظیر و فوق العاده ای به شمار می رود که تا به امروزه نیز کسی نتوانسته به آن ها دست یابد.

ویلت چمبرین که بازیکنی فوق العاده و پر افتخار بود و آمار هایی دست نیافتنی را کسب کرده بود اما او تنها 2 بار توانسته بود عنوان قهرمانی NBA را به دست آورد. تیم بوستون سلتیک که بهترین تیم تاریخ NBA همواره بوده با بازیکن خاصی مانند بیل راسل که دوره ویلت بود یکی از دلایل ناکام ماندن ویلت چمبرلیندر کسب قهرمانی NBA نیز بوده اند. در 5 سال آخری که ویلت در NBA در تیم لس آنجلس لیکرز حضور داشت، هر 5 فصل توانست به فینال راه یابد اما تنها یک بار توانست عنوان قهرمانی را به دست آورد.

پست بازی ویلت چمبرلین

پست بازی ویلت چمبرلین

ویلت در پست سنتر بازی می کرد، او نیز در ریباند کردن مهارت خاص و فوق العاده ای داشت تا جایی از او به عنوان بهترین ریباندر تاریخ بسکتبال نیز یاد می شود. حتی برخی از کارشناسان و مربی های بسکتبال بر این باورند که ویلت چمبرلین بهترین بازیکن تاریخ بسکتبال می باشد و او از مایکل جردن هم بالاتر قرار دارد.

در رابطه با پستی که ویلت بازی می کرد یعنی پست سنتر یا 5 باید گفت که این پست یکی از پست های اصلی بازی بسکتبال نیز می باشد. بازیکنی که در این پست نیز می خواهد بازی کند باید قد بلندتری نسیبت به دیگر بازیکنان نیز داشته باشد و او نزدیکتر به حلقه بسکتبال بازی می کند و معمولا تیم های بسکتبال بازیکنی که از نظر فیزیکی و فنی مناسب این باشد را کم داردند و برخی از مربیان به اجبار از بازیکن های پست فوروارد قدرتی به جای سنتر استفاده می کنند.

وظایف کسی که در پست 5 یا سنتر بازی می کند:

 • اصلی ترین وظیفه سنترریباند کردن و دفاع کردن در زیر سبد بسکتبال می باشد.
 • به اصطلاح باکس اوت کردن بازیکن های تیم مقابل ( این روشی برای دریافت توپ، دور شدن ازتوپ، کشیدن دست ها به سمت توپ، خم شدن و نگه داشتن مدافع در پشت خود می باشد.)
 • سنتر باید علاوه بر این که دفاع و ریباند را خود انجام می دهد، بازیکنی شوت زن و دارای دریبل خود باشد.
 • بهترین ریباند کننده تیم باشد.
 • انتقال دهنده سریع از دفاع به حمله
 • توانایی بازی در post up
 • برترین بازیکن در منطقه 3 ثانیه

در واقع بررسی دقیق این موضوعات باعث می شود شما بتوانید در شرط بندی بسکتبال nba به مراتب شرایطی فوق العاده تر را رقم بزنید. در این مورد می توانید اطلاعات تکمیلی را از لینکی که در دسترس قرار گرفت، دنبال کنید.

بررسی رابطه ویلت چمبرلین و کریم عبد الجبار

ویلت چمبرلین در دوران حرفه ای خود به مجموع 31419 امتیاز توانست دست یابد و به طور میانگین به امتیاز 30.1، میانگین ریباند 22.9 و مسانگین پاس گل او 4.4 در هر بازی رسید و اگر آمار سد توپ در آن زمان ثبت می گردید بدون شک یکی از رکوردارن این بخش بود. او با مجموع امتیازاتی که به دست آورد در دوران خود رکوردار NBA نیز شد.

اکنون کریم عبدالجبار با داشتن 38387 امتیاز در صدر این جدول و ویلت چمبرلین در رده هفتم قرار گرفته است اما مجموع ریبلند او نیز 23924 بوده که هنوز هم رکوردار NBA می باشد و همچنین رکورد 4643 پاس گل او هم در بین سنتر ها ی NBA صدر نشین است ورکوردهای زیادی از او همچنان دست نخورده باقی مانده است.

پست بازی ویلت چمبرلین

علت مرگ ویلت چمبرلین

ویلت چمبرلین در آخرین فصلی که در بسکتبال حضور داشت سال های 1972-1973 بود و در آخرین ثانیه ی بازی او آخرین امتیاز دوران حرفه ای ورزش خود را با یک اسلم دانک کسب کرد و در پایان آن سال از دنیای ورزشی و بسکتبال خداحافظی کرد. وی در 12 اکتبر سال 1999 در حالی که 63 داشت، بر اثر سکته قلبی دربل آیر کالیفرنیا در گذشت.

چمبرلین و همسرش

ویلت چمبرلین در کتابی به نام foot big millionaire living next door 7 زندگینامه خود را به چاپ رساند که گفته شده است، این اسطوره بسکتبالیست هرگز ازدواج نکرده است و همسری نداشته است، اما ادعا داشته است که 2000 زن تجاوز کرده.

حضور چمبرلین در 5 تیم برتر nba

تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرزاز 5 تیم برتر NBA می باشد که 5 قهرمانی خود را به کمک سنتر خود جورج مایکن به دست آورده و از مایکن به عنوان ستاره لیگ یاد می شود. بعد از بازنشستگی مایکن در اواخر دهه 1950 قبل از شروع فصل جدید به لس انجلس نقل مکان کردو با حضور افتخاراتی هم چون الگین بیلور، جری وست این تیم توانست در این دهه شش مرتبه به فینال برود اما متاسفانه هر بار از تیم قدرتمندبوستون سلتیکس شکست می خورد.

در سال 1968 این تیم ویلت چمبرلین رادر پست سنتر جذب تیم خود کرد، که تا آن زمان وی 4 بار برنده جایزه MVP نیز شده بود. بعد از آن که در فینال 69 و 70 مقلوب بوستون شده بودند، سرانجام در فینال سال 72 توانستند ششمین قهرمانی NBA و اولین قهرمانی پس از مهاجرت به لس آنجلس را کسب کنند. پس از بازنشستگی جری وست و ویلت چمبرلین، سرمربی تیم که آن زمان بیل شرمن بود، برای پست سنتر کریم عبدالجبار را جذب تیم کرد، که او هم چندین بار برنده جایزه MVP نیز شده بود.

سوالات متداول

 1. ویلت در چه ورزشی و په پستی فعالیت می کرد؟

  وی بازیکن حرفه ای بسکتبال بود که در پست مهم و حساس سنتر نیز فعالیت می کرد.

 2. ویلت چند سال عمر کرد و علت مرگ او چه بود؟

  او در سال 1999 در حالی که 63 سال داشت فوت بر اثر سکته قلبی در گذشت.

 3. او در چه تیم هایی بازی کرده است؟

  او در تیم های فیلادلفیا سان فرانسیسکو، فیلادلفیا سونتی سیکسرز و لس آنجلس لیکرز بازی کرده و بهترین بازیکن تاریخ بسکتبال جهان و اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا نیز می باشد.