یکی از جام هایی که عامل انگیزشی برای ستارگان فوتبال جهان ما بوده است، “جایزه بهترین بازیکن سال یوفا” و کسب عنوان مرد سال یوفا است. اشتیاق برای کسب جام به حدی است که به یک بازیکن این امکان را می دهد تا بازی خود را با کمک به باشگاه و همچنین کشورش در مقابل جهان به نمایش بگذارد.

  • همواره تنها با یک کلیک بر روی گزینه “ورود به وب سایت” موجود در همین مقاله به معتبرترین سایت شرط بندی فوتبال ایرانی هدایت خواهید شد.
جایزه مرد سال یوفا چیست؟

جایزه مرد سال یوفا چیست؟

جایزه بهترین بازیکن سال یوفا یک افتخار سالانه است که به بهترین بازیکن اروپا بر اساس عملکرد فصل قبلش برای تیم های باشگاهی و ملی اعطا می شود. این جایزه برای هر بازیکن و باشگاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ به طوری که همه بازیکنان در تلاش هستند تا بهترین عملکرد را در زمین فوتبال داشته باشند و در نهایت نیز بتوانند به عنوان بهترین بازیکن سال شناخته شوند و جایزه مربوط به آن را کسب کنند.

به نقل از یوفا، این جایزه “بهترین بازیکنی را که در فصل قبل برای یک باشگاه فوتبال در قلمرو اتحادیه عضو یوفا بازی کرده است، صرف نظر از ملیتش، قدردانی می کند.”

لیونل مسی (افتخارات مسی) مهاجم سابق بارسلونا اولین دریافت کننده این جایزه در سال 2011 بود، در حالی که کریستیانو رونالدو (افتخارات رونالدو) تنها بازیکنی است که سه بار این جایزه را کسب کرده است (2014، 2016، 2017). علاوه بر این، کاپیتان پرتغال در 9 دوره از 11 دوره گذشته در بین سه تیم برتر قرار گرفته است.

همان طور که می دانید، کریم بنزما در حال حاضر بهترین بازیکن مرد سال یوفا است و او اولین بازیکن فرانسوی پس از فرانک ریبری (13-2012) بود که برنده این جایزه شد. از زمان شروع آن، بازیکنان لالیگا اسپانیا بیشترین بار (8) این افتخار را کسب کرده اند. پس از آنها انگلیس و آلمان قرار دارند که در گذشته دو نماینده داشته اند. در همین حال، دو سال پس از تغییر نام بازیکن سال یوفا، کمیته برگزاری نیز همین جایزه را برای فوتبالیست های زن معرفی کرد. معیارها و سیستم رای گیری برای جایزه بهترین بازیکن زن یوفا یکسان بود. نادین آنگرر از آلمان در سال 2013 برنده اولین دوره این جایزه شد در حالی که الکسیا پوتلاس از بارسلونا دریافت کننده فعلی این جایزه است. او تنها بازیکنی است که دو بار متوالی برنده این جایزه شده است.

از دیگر مواردی که کاربران به آن توجه ویژه ای نشان داده اند؛ مرد سال فوتبال اروپا می باشد. با ما همراه باشید تا حواشی و برندگان این مسابقه را به شما معرفی کنیم.

مرد سال یوفا چگونه انتخاب می شود؟

در ابتدا، فرمت رای گیری جایزه بازگشت به توپ طلای قدیمی بود که صرفاً توسط روزنامه نگاران تعیین شد. در دور اول رای گیری، 53 خبرنگار ورزشی به نمایندگی از هر یک از اتحادیه های ملی یوفا فهرستی از سه بازیکن برتر خود را از یک تا سه ارائه کردند که بازیکن اول پنج امتیاز، نفر دوم سه امتیاز و نفر سوم یک امتیاز دریافت کردند. سه بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشتند در فهرست نهایی قرار گرفتند. هیئت داوران متشکل از روزنامه ‌نگاران ورزشی مشهوری بود که هر یک از اتحادیه‌های ملی یوفا، از RTV آلبانی گرفته تا دیلی پست در ولز از طریق اعضای رسانه‌های ورزشی اروپا که یوفا با آنها در این جایزه همکاری داشت، نمایندگی می‌ کردند.

رای نهایی همچنین توسط روزنامه نگاران، سپس به صورت زنده از طریق رای گیری الکترونیکی در طی مراسم معرفی انجام شد. با این حال، در سال 2017، یوفا 80 مربی، از باشگاه‌هایی که در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا آن سال شرکت کردند، به هیئت داوران خود اضافه کرد. تعداد خبرنگاران انتخاب شده توسط رسانه های ورزشی اروپا نیز به 55 نفر افزایش یافت که نماینده هر یک از اتحادیه های عضو یوفا بودند.

ملاک برای اهدا جایزه مرد سال یوفا چیست؟

ملاک برای اهدا جایزه مرد سال یوفا چیست؟

طبق گفته یوفا، کسی که این جایزه را دریافت می کند، بهترین بازیکنی می باشد که در فصل قبل برای یک باشگاه فوتبال در قلمرو اتحادیه عضو یوفا بازی کرده است (مسابقات داخلی و بین المللی و در سطح باشگاهی و ملی در طول فصل) این جایزه فارغ از ملیتش، به رسمیت شناخته می شود.

تا کنون چه نفراتی به عنوان مرد سال یوفا انتخاب شده اند؟

از سال 2011 تا کنون بازیکنان زیادی به عنوان مرد سال یوفا برگزیده شده اند. این افراد در طی یک سال بهترین بازی را در زمین فوتبال به نمایش گذاشته اند و در نهایت نیز شایسته گرفتن جایزه بهترین بازیکن بوده اند. در ادامه این متن تعدادی از این افراد را نام برده شده و در رابطه با هر کدام از این بازیکنان حرفه ای و پر طرفدار توضیحاتی نوشته شده است.

لئو مسی

لئو مسی رکورد هفت جایزه توپ طلا را به عنوان برترین بازیکن جهان دریافت کرد. همچنین او بهترین بازیکن مرد (2009–12، 2015، 2019، و 2021)بوده است. در سال 2022 او به آرژانتین کمک کرد تا در جام جهانی فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) قهرمان شود. هم چنین در سال 2014، لیونل مسی با زدن سیصد و هفتادمین گل خود در تیم پرطرفدار بارسلونا، رکورد کلی گلزنی بارسلونا را به نام خود ثبت کرد. در همان سال او همچنین رکورد گلزنی حرفه ای را برای بازی در لیگ قهرمانان (با 72 گل) و لالیگا (با 253 گل) شکست. می توانید با رکوردهای مسی به صورت کامل آشنا شوید.

کریستیانو رونالدو

لئو مسی برای اولین بار این جایزه را در سال 2011 دریافت کرد‌. این در حالی است که کریس رونالدو تنها باریکنی است که جایزه مرد سال یوفا را سه بار دریافت کرده است برای آشنایی بیشتر با رکوردهای رونالدو همراه ما باشید.

کریم بنزما

کریم بنزما در حال حاضر بهترین بازیکن مرد سال یوفا است و او اولین بازیکن فرانسوی پس از فرانک ریبری (13-2012) بود که برنده این جایزه شد. او چهار بار توسط فرانس فوتبال به عنوان بهترین بازیکن سال فرانسه انتخاب شده است. بنزما به خاطر بازی هایش در سال های 2021 و 2022 جایزه بهترین بازیکن سال یوفا را دریافت کرد.

ژاوی هرناندز

ژاوی اولین بازیکن در تاریخ باشگاه است که در مجموع 150 بازی اروپایی و فیفا جام باشگاه های جهان را انجام داده است. ژاوی با بارسلونا هشت قهرمانی لالیگا و چهار عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. او در سال 2009 بهترین بازیکن جهان فیفا سوم شد و پس از آن جایزه جانشین آن یعنی توپ طلای فیفا در سال های 2010 و 2011 مقام سوم را کسب کرد. در سال 2015، او بارسلونا را به مقصد السد ترک کرد، جایی که چهار جام را قبل از بازنشستگی در سال 2019 به دست آورد. او یکی از معدود بازیکنانی است که بیش از 1000 بازی حرفه ای را انجام داده است.

لواندوفسکی

در سال 2020، لواندوفسکی جایزه بهترین بازیکن مرد فیفا (که در سال 2021 حفظ شد) و جایزه بهترین بازیکن مرد سال یوفا را از آن خود کرد. او دو بار به عنوان تیم منتخب سال یوفا انتخاب شده است. او سومین گلزن برتر تاریخ لیگ قهرمانان اروپا است. لواندوفسکی نقش مهمی در پیروزی بایرن در لیگ قهرمانان اروپا در فصل 20-2019 به عنوان بخشی از سه گانه داشت.

جورجینیو

جورجینیو بخشی از تیم ایتالیا بود که قهرمان یورو 2020 شد و به خاطر عملکردش در تیم مسابقات انتخاب شد. در سال 2021، او به عنوان بهترین بازیکن مرد سال یوفا انتخاب شد و در جایگاه سوم توپ طلا قرار گرفت.

مراسم مرد سال یوفا کجا برگزار می شود؟

مراسم مرد سال یوفا کجا برگزار می شود؟

مراسم مرد سال یوفا در کشور موناکو برگزار می شود. این کشور یک کشور کوچک اروپایی می باشد که در ساحل دریای مدیترانه قرار گرفته است. کشور موناکو از سمت خشکی در مجاورت فرانسه قرار گرفته است و مردم این کشور نیز به زبان فرانسوی صحبت می کنند.

تا کنون کدام بازیکن بیشترین بار این جایزه را کسب کرده است؟

لیونل مسی از آرژانتین و کریستیانو رونالدو از پرتغال با کسب بیشترین جوایز بهترین بازیکن جام جهانی، به ترتیب با 11 و 7، برجسته‌ ترین و بزرگ‌ ترین بازیکنان تاریخ هستند. در رابطه با جایزه مرد سال یوفا نیز مسی و رونالدو بیشتر از دیگر بازیکن ها موفق به دریافت آن شده اند؛ به طوری که رونالدو 3 بار و مسی 2 بار توانسته اند این جایزه را از آن خود کنند.

تاریخچه مراسم مرد سال یوفا

جایزه بهترین بازیکن سال برای اولین بار در سال 2011 اهدا شد و جایگزین عنوان بهترین فوتبالیست باشگاهی یوفا شد که از سال 1998 تا 2010 اجرا می شد. همان طور که می دانید جایزه توپ طلا به فردی تعلق می گیرد که بیشترین رای را در نظرسنجی ها داشته باشد. در طول شش سال اول جایزه بهترین بازیکن سال یوفا نیز به شکل رای گیری، مشابه توپ طلا بود. با این حال، در سال 2017، یوفا تصمیم گرفت برای قضاوت بهتر، 80 مربی از تیم هایی که در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا شرکت کرده بودند، اضافه کند.

عکس جایزه مرد سال یوفا

عکس جایزه مرد سال یوفا

برای دیدن جدید ترین و هم چنین قدیمی ترین عکس های تمامی برنده های جایزه بهترین بازیکن سال یوفا و یا بهترین بازیکن باشگاهی سال یوفا، می توانید به سایت های مربوط به آن مراجعه کنید. هم چنین در این سایت ها می توانید اطلاعات دیگری در رابطه با بهترین بازیکن سال اروپا و اعلام نامزدهای نهایی جایزه بازیکن و مربی سال یوفا را مشاهده کنید.

آخرین برنده مرد سال یوفا که بود؟

بنزما برای بازی‌ هایش در سال‌های 2021 و 2022 جایزه بهترین بازیکن یوفا و توپ طلا را دریافت کرد و به پنجمین بازیکن فرانسوی تبدیل شد که برنده توپ طلا شده است. او با 34 سال و 302 روز سن، پس از استنلی متیوز، دومین برنده این جایزه است.

سوالات متداول

  1. بهترین بازیکن مرد سال یوفا در سال 2017 چه کسی بوده است؟

    کریستیانو رونالدو بهترین بازیکن مرد سال یوفا در سال 2017 بوده است‌.

  2. اولین کسی که جایزه مرد سال یوفا را در سال 2011 دریافت کرده است، چه کسی می باشد؟

    لیونل مسی در سال 2011 جایزه بهترین بازیکن را دریافت کرد‌.

  3. عکس بهترین بازیکن سال اروپا را در کجا می توان مشاهده کرد؟

    عکس بهترین بازیکن سال اروپا را می توان در سایت های مربوطه مشاهده کرد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید