رضا مددی از ورزشکاران معروف در رشته مبارزه در قفس است. او که هم اکنون در سوئد زندگی می کند، بازنشسته شده و به کار مربی گری در این رشته مشغول است. برای آشنایی با این ورزشگار معروف جهانی با ما همراه باشد. همچنین اگر هم دوست دارید در سایت شرط بندی بوکس شرط کنید تنها کافیست بر روی گزینه ” ورود به وب سایت” کلیک کنید.

بیوگرافی رضا مددی

بیوگرافی رضا مددی

رضا مددی متولد سال 1357 در شهر نارمک تهران است. او از کودکی به ورزش علاقه زیادی داشته است و از دوران نونهالی ورزش را شروع کرده است. او در ادامه وارد رشته کشتی می شود و در باغ فیض زیر نظر استاد خود محمد علی حساس کار خود را شروع می کند و اولین مدال خود را هم در این رشته کسب می کند.

مددی در رشته کشتی مدال های زیادی گرفت. او مدتی بعد برای زندگی به سوئد می رود. در آن جا هم زیر نظر مربیان، به کشتی می پرداخت. در سال2006  از کشتی گرفتن در سوئد دلسرد می شود و این رشته را کنار می گذارد.

یک روز به همراه دوستش که در رشته MMA و یا مبارزه در قفس، مشغول فعالیت بود، به محل تمرین او می رود. در آن جا است که نیمه گمشده خود یعنی مبارزه در قفس را پیدا می کند و با علاقه زیاد وارد این رشته می شود.

رضا که بی صبرانه منتظر ثبت نام در این رشته بود، جند روز بعد در یک باشگاه ثبت نام می کند و بعد از 4 ماه تمرین برای اولین بار به میدان مبارزه می رود. در اولین مبارزش به دلیل اینکه حریف تنومند بوده، رضا روحیه خود را می بازد و مبارزه را واگذار می کند.

اولین دیدار او تجریه خوبی برای او می شود زیرا که او در این بازی بسیار عصبانی می شود و همین عصبانیت باعث شکست او می شود. رضا بعد از آن بازی هر وقت وارد رینگ می شود می داند که عصبانیت عامل شکست و یا حتی مرگ است.

رضا مددی خیلی زود در کشور سوئد معروف می شود. کار به جایی می رسد که کسی در این کشور حریف او نبوده و زمانی که مسابقه دارد، سالن 15 هزار نفری کامل پر می شود. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که بدانیم ورزش هایی مانند فوتبال و یا هاکی در این کشور 5 هزار بیننده هم ندارد.

مبارزه رضا مددی با حریف اسرائیلی

شکست ناپذیری مددی در رینگ مسابقه

رضا مددی در طول مبارزاتش تا به امروز حتی یک بار هم ناک اوت نشده است، اما خیلی ها را ناک اوت کرده است. به او لقب گرگ وحشی را داده اند. این لقب با کنار هم قرار دادن نام او  که به انگلیسی کلمه MAD به معنی وحشی می شود، بدست آمده است.

برای رضا مددی مستند هایی هم ساخته شده است. از نارمک تا ریودوژانیرو نام یکی از همین مستند هاست که کارگردان سوئدی این مستند، زندگی رضا مددی از تهران تا سوئد را روایت می کند. در مستندی دیگر به اسم سگ عصبانی، سختی های رضا در رسیدن به موفقیت بیان می شود.

رضا مددی یک همسر سوئدی-لهستانی دارد. او دارای دو فرزند به نام های نوحا و یونا است. این دو نام از نام های حضرت نوح و حضرت یونس گرفته شده است. علت این نام گذاری علاقه خاصی است که رضا به این دو پیامبر دارد و زندگی آن ها را بسیار خوانده است. رضا که در خانواده ای مذهبی به دنیا آمده است، نماز خود را همیشه می خواند و از امام حسین مدد می گیرد و در عزاداری های او در سوئد شرکت می کند.

رضا مددی در اینستاگرام هم فعال است. او کلیپ هایی از تمرین و مبارزات خود را در پیجش قرار می دهد. تعدادی از این مبارزات در آپارات قابل دانلود است. پیج اینستاگرام رضا مددی و با 126 هزار فالوور مشغول فعالیت است.

برد های مددی ورزشکار رشته MMA

رضا مددی تاکنون 20 مبارزه انجام داده است اما در سایت شردگ، 18 مسابقه از او به ثبت رسیده است. تاکنون او 15 برد و 4 باخت داشته است و یک بازی او به دلیل بیمار بودن حریف برگزار نشده است. او می گوید برد و باخت برایش مهم است و قبل از رفتن به رینگ برای بردن تلاش می کنم. در زندگی بسیار تلاش کرده ام. هر روز تمرین های سختی را انجام می دهم. گاهی اوقات مجبورم وزن خودم را بالا ببرم و یا کاهش دهم. کل روز را یا مشغول تمرین و یا مبارزه هستم و این باعث می شود بعضی وقت ها حتی همسر و فرزندانم را نبینم.

رضا در بین مبارزات خود، خاطره انگیزترین مبارزه را مبارزه  با حریف آمریکایی، جانسون، می داند. او می گوید در راند اول نزدیک بوده با یک لگد کار خودش ساخته شود اما تحمل کرده و در راند سوم حریف را شکست داده است.

رضا 4 باخت در کارنامه اش دارد که باخت اول او یکی از آن هاست. البته او این بازی را به عنوان سکو پرتابی برای آینده معرفی می کند و آن باخت را به حساب نمی آورد. باخت های دیگر او به حریف انگلیسی بود که رضا برای مبارزه با او یک وزن بالاتر رفته بود و این کار را برای او سخت می کرد. باخت های دیگر او به حریف های برزیلی بود که به گفته خودش با ناداوری باخته بود و تا مدت ها بابت این موضوع ناراحت بوده است. آخرین شکست هم مقابل حریف ایرلندی بوده است.

رضا یکی از قوی ترین حریفانش را ریچ کلمنتی معرفی می کند و می گوید او از لحاظ اعتماد به نفس چیزی کم نداشت و من نتوانستم روحیه او را خراب کنم. در یک لحظه غفلت او، توانستم بازی را برنده باشم. او می گوید در ادامه توانستم کمرند سوپر یورو چلنج را بگیرم و به سازمان معروف UFC وارد شوم.

مبارزه رضا مددی با حریف اسرائیلی

مبارزه رضا مددی با یک حریف اسرائیلی به نام موشه بن شموئل بیشتر از این که جنبه ورزشی داشته باشد، جنبه سیاسی داشت. با این که رضا در این بازی حریف خود را به آسانی شکست داد، اما برای اولین بار می خواست تابو شکنی کند و به رسم مبارزه نکردن ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی که از سال 1383 توسط علی اکبر ولایتی وزیر خارجه وقت، اجرا شده بود پایان دهد.

رضا که بعد از برد، دست مبارز اسرائیلی را بلند می کند، جوانمردی خود را نشان می دهد و معتقد است دین و سیاست و ورزش باید از یکدیگر جدا باشند. او می گوید این گونه محدودیت ها فقط جلوی پیشرفت ورزش را می گیرد. رضا که دیگر قصد سفر به ایران را ندارد به میل خود در این مبارزه شرکت کرده بود و قصد داشت به طور نمادین مخالفت خود را با این موضوع نشان دهد. در نهایت رضا مددی بعد از این بیست بازی از رینگ خداحافظی کرد.

رضا مددی و امیر علی اکبری

رضا مددی و امیر علی اکبری

امیر علی اکبری یکی دیگر از مبارزان رشته MMA است  و به تازگی توانسته است مانند رضا مددی به UFC بپیوندد. این پیوستن او باعث افتخار برای بسیاری از ایرانیان است. رضا مددی هم به عنوان کسی که یک ایرانی الاصل است، این امر را به او تبریک گفت. آن ها در سوئد همدیگر را دیدار کردند و  با یکدیگر تمرین هایی داشتند.

امیر علی اکبری بعد از خبر خداحافظی رضا مددی از ورزش MMA در پیامی به او گفت: داداش گلم خسته نباشی، جنگجوی تمام عیار و رفیق خوش قلبم، امیدوارم تو دوران مربی گری هم بدرخشی.

سوالات متداول در مورد مددی قهرمان MMA

در مصاحبه ای که از رضا مددی پخش شد او به چند سوال پاسخ داده است. رضا در مورد مخالفت خانواده با ورزش او می گوید در ابتدا که رشته من کشتی بود و زیاد با این موضوع مخالف نبودند، اما در ادامه با ورود به رشته MMA نگرانی ها بیشتر شد، اما من به کارم علاقه داشتم و نمی خواستم از آن چه دوستش دارم جدا شوم. بعد ها با برد های من در این رشته راضی شدند و نگرانی آن ها کم شد.

او در مورد سوالی مبنی بر اینکه آیا در زندگی هم مانند روی رینگ عصبانی و خشن هستید می گوید من روی رینگ عصبی نیستم و برای کم کردن روحیه حریف کار هایی انجام می دهم. اما در زندگی اصلا اخم نمی کنم و اتفاقا بسیار شوخ هستم.

رضا مددی در مورد پیشنهاد های خود از کشور های دیگر هم می گوید که دبی از او خواسته تا در این کشور زندگی کند و برای آن ها روی رینگ برود. علاوه بر این، کشور آمریکا از مهم ترین کشور های خواهان او بوده است.

سوالات متداول

 1. رضا مددی در چند مبارزه شرکت کرده است؟

  او در 20 مسابقه روی رینگ رفته است که در 16 بازی برنده بوده، سه باخت داشته و در یک مبارزه حریف او به دلیل بیماری روی رینگ نیامده است.

 2. پیام رضا مددی از مبارزه با حریف اسرائیی چیست؟

  رضا مددی با حریف اسرائیلی مبارزه می کند و او را به راحتی شکست می دهد. او می خواهد برای اولین بار تابو شکنی کند و با مبارزه با حریف اسرائیلی این پیام را دهد که دین و سیاست  و ورزش باید از یکدیگر جدا باشند.

 3. آیا رضا مددی از همسر خود جدا شده است؟

  خیر، همسر رضا مددی سوئدی – لهستانی است و دارای دو فرزند از او به نام های نوحا و یونا است که به دلیل ارادتش به حضرت نوح و یونس، نام های آن ها را برای فرزندانش گذاشته است.

 4. رضا مددی هم اکنون به چه کاری مشغول است؟

  او بعد از 20 مبارزه، خود را بازنشسته کرده و با عضویت در UFC هم اکنون به کار مربی گری می پردازد.