مرجان اشرفی زاده یکی از کارگردانان و نویسندگان جوان سینما و تلوزیون ایران است و از 19 سالگی و در سال 1370 فعالیت هنری خود را آغاز کرد. این نویسنده و کارگردان تا کنون مستند و فیلم های کوتاه زیادی را ساخته است و به گفته خود فیلم کوتاه زبانی برای تعامل با جهان می باشد. وی فارغ التحصیل رشته ادبیات نمایشی کارشناسی ارشد از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران می باشد. این نویسنده در اخرین روز سال 1359 متولد شده است و تا کنون جوایز و افتخارات گوناگونی در این عرصه توانسته برای خود کسب کند و تبدیل به یکی از معروف ترین کارگردانان و نویسندگان ایرانی شود.

او همچنین تعدادی فیلم بازی کرده است و از همین رو خیلی ها او را در لیست جذاب ترین بازیگران زن ایرانی هم جای داده اند.

مرجان اشرفی زاده کیست؟

مرجان اشرفی زاده کیست؟

مرجان اشرفی زاده متولد 29 اسفند سال  1359 در استان تهران می باشد و از سال 1379 به صورت حرفه ای وارد عرصه نویسندگی و کارگردانی در سینما و تلوزیون شد. این نویسنده و کارگردان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در رشته ادبیات نمایشی از دانشکده سینما و تئاتر می باشد و تا کنون بیش از 20 فیلم کوتاه و مستند را کارگردانی کرده است که از مهم ترین این اثار می توان به فیلم آبجی، سریال شکوه یک زندگی و سریال دیگری اشاره کرد. مرجان اشرفی ابتدا فعالیت هنری خود را از سینما آغاز کرد و به گفته خود تجربه بسیار خوبی کسب کرد. پر کار ترین سال فعالیت این نویسنده در سال 1396 بود که دو سریال پر بیننده و معروف را منتشر کرد که استقبال های زیادی از این دو مجموعه شد.

اکثر کاربران وی را به عنوان یک نویسنده می شناسند و کم تر کسی از فعالیت های او در زمینه کارگردانی خبر دارد و دلیل ان درخشش زیادی بود که مرجان اشرفی زاده در عرصه نویسندگی داشت و باعث شد تا به عنوان یک نویسنده معروف و محبوب شناخته شود. این نویسنده و کارگردان تا کنون با بازیگران و هنرمندان معروف بسیار زیادی در اثار مختلف همکاری کرده است که برخی از ان ها عبارتند از: بیتا سحرخیز، سوگل طهماسبی و نازنین فراهانی در سریال (شکوه یک زندگی) و نازنین فراهانی، شیوا ابراهیمی و حمیدرضا پگاه در سریال (دیگری) از جمله بازیگران معروفی هستند که سابقه همکاری با این کارگردان را دارند. این کارگردان در شهر تهران متولد شده است و یکی از بی حاشیه ترین کارگردانان و نویسندگان سینما و تلوزیون ایران به شمار می رود و در طی سال های فعالیت خود تا کنون حاشیه بزرگی که بخواهد به فعالیت او صدمه ای بزند نداشته است. مرجان اشرفی همچنین رابطه دوستانه زیادی با دیگر همکاران خود مانند منیز قیدی (Munir gheidi) دارد.

درامد مرجان اشرفی زاده

درامد مرجان اشرفی زاده از طریق فعالیت های هنری او به دست می اید. البته درامد او نسبت به سایر کارگردانان سینما و تلوزیون ممکن است تفاوت زیادی داشته باشد که دلیل اصلی ان هم فعالیت او در زمینه ساخت و نویسندگی فیلم ها کوتاه است و همین موضوع دلیل اصلی درامد پایین تر او نسبت به سایر نویسندگان و کارگردانان است. البته حقوق کارگردانی فقط به همین مسائل مربوط نمی شود بلکه با توجه به مهارت و شهرت کارگردانان و نویسندگان نیز رقم قرارداد و درامد ان ها با یک دیگر متفاوت است و از ان جایی که مرجان اشرفی زاده یکی از نویسندگان و کارگردانان تقریبا معروف سینما و تلوزیون شناخته می شود انتظار می رود که او برای نویسندگی و کارگردانی مستند ها و فیلم های کوتاه و دیگر اثاری که مربوط به حرفه او می شود درامد بالاتری نسبت به همکاران خود در این زمینه ها داشته باشد. خود مرجان اشرفی زاده تا کنون صحبتی در مورد درامد و یا منبع درامدی خود نکرده است اما با توجه به نوع فعالیت او به احتمال فراوان اکثر درامد او از همین طریق به دست می اید و البته این امکان نیز وجود دارد که او از منابع دیگری مانند اسپانسر و… نیز درامد برای خود داشته باشد.

مصاحبه با این کارگردان

مصاحبه با این کارگردان

خود شخص این نویسنده تا کنون مصاحبه های زیادی انجام نداده است و معمولا برای ساخت فیلم قبل از ان مصاحبه ای کوتاه چه در سالن کنفرانس و چه در محل ساخت فیلم با خبرنگاران انجام می دهد اما هستند کسانی که حرف های مرجان اشرفی زاده را به صورت مصاحبه به حضور دیگران می رسانند تا به طوری از طرف او نقل قول کرده باشند. از مهم ترین مصاحبه هایی که تا کنون این کارگردان و نویسنده انجام داده است می توان به مصاحبه او در کنفرانس مربوط به سریال ابجی اشاره کرد که این نویسنده علاوه بر اشاره به اهمیت جایگاه زن در کشور عنوان کرد که فیلم ابجی به خوبی توانسته اهمیت جایگاه زن در اجتماع را به تصویر بکشد. او همچنین در ادامه این مصاحبه عنوان کرد که در سینمای جهان به جایگاه بازیگران قدیمی تا سرمایه و تاریخ این کشور ها هستند بسیار بها داده می شود اما متاسفانه در ایران این اتفاق رخ نمی دهد.

اما معروف ترین و یکی از مهم ترین مصاحبه هایی که تا کنون مرجان اشرفی زاده انجام داده است مربوط به پشت پرده سینما بوده است. مرجان اشرفی در مصاحبه ای که با نسیم داشت در مورد این که فیلم ابجی پس از 6 سال توانست مجوز انتشار دریافت کند صحبت هایی کرد و در این گفت و گو اشاره مستقیمی به دست های پشت پرده سینما داشت که باعث تاخیر 6 ساله این فیلم برای انتشار شد. او همچنین عنوان کرد که فیلم او تمام مجوز های لازم را گرفته بود و هیچ گونه التهاب موضوعی نداشت که بخواهد اکران ان 6 سال طول بکشد و تنها دلیل ان دست های پشت پرده سینما بود که باعث این همه تاخیر شد. فیلم ابجی در سال 1393 مجوز ساخت گرفت و در سال 1394 ساخت این فیلم تمام و اماده اکران بود اما در تابستان سال 1400 پس از 6 سال بالاخره این فیلم سینمایی منتشر شد.

عکس مرجان اشرفی زاده

عکس مرجان اشرفی زاده

از مرجان اشرفی زاده تا کنون عکس های بسیار زیادی توسط عکاسان رسانه ها و حتی خود وی منتشر شده است. عکس های مرجان اشرفی زاده بارها و بارها بر روی کاور فیلم ها جلد مجلات، روزنامه ها، رسانه ها، در فضای مجازی و دیگر جاها منتشر و پخش شده اند و دلیل ان هم شهرت این نویسنده و کارگردان می باشد که به دلیل فعالیت شغلی ای که دارد گاهی اوقات نام او در تیتر اصلی اخبار قرار می گیرد و عکس های او نیز در کنار همین تیتر ها منتشر می شوند. در این مقاله تعداد از عکس های این نویسنده و کارگردان سینما و تلوزیون ایران وجود دارد اما اگر به دنبال دیدن عکس های بیشتری از وی هستید می توانید در گوگل اسم او را سرچ و عکس های زیادی از او پیدا کنید همچنین می توانید به پیج اینستاگرامی او هم نگاهی بیاندازید زیرا این نویسنده عکس های زیادی از خود در پیج اینستاگرامش منتشر کرده است.

فیلم هایی که مرجان اشرفی زاده ساخته است

فیلم هایی که مرجان اشرفی زاده ساخته است

مرجان اشرفی زاده تا کنون تله فیلم و مستند ها و ویدیو های تلوزیونی زیادی را ساخته و کارگردانی کرده است که برخی از ان ها حتی در سینما های خارج از کشور نیز اکران و جایزه دریافت کرده اند که نشان دهنده مهارت بالای این کارگردان می باشد و در اوایل برای مدتی مرجان اشرفی زاده دستیار کارگردان نیز بوده است. وی تا کنون چندین سریال و فیلم سینمایی منتشر کرده است که برخی از ان ها جزو پر بیننده ترین های سال بوده اند و حتی جوایز مختلفی دریافت کرده اند. مرجان اشرفی زاده برای ساخت فیلم های خود همواره از بازیگران سرشناس و مطرح استفاده می کند و تا کنون با بسیاری از ان ها سابقه همکاری داشته است و همین یکی از دلایل پر بیننده بودن اثار وی می باشند. در قسمت بیوگرافی این نویسنده و کارگردان نام چند اثر معروف وی گفته شد و در این قسمت برترین اثار این کارگردان و نویسنده گفته و توضیح داده خواهد شد.

فیلم سینمایی آبجی (نویسنده و کارگردان)

فیلم سینمایی آبجی اولین و یکی از بهترین اثار مرجان اشرفی زاده می باشد که وی نویسندگی و کارگردانی این فیلم سینمایی را برعهده داشت. فیلم سینمایی ابجی در سال 1394 ساخته شد اما به دلایل نامشخص که خود مرجان اشرفی زاده که کارگردان این اثر ان را دست های پشت پرده خطاب کرده بود باعث شد تا اکران و انتشار این اثر 6 سال طول بکشد و در نهایت در تابستان سال 1400 این فیلم سینمایی منتشر شود. این فیلم ژانر اجتماعی دارد و زمان ان حدود 90 دقیقه می باشد که بازیگرانی همچون پانته آ پناهیان، گلاب ادینه، بابک حمیدیان و حمیدرضا اذرنگ در این فیلم ایفای نقش کرده اند.

سریال شکوه یک زندگی (نویسنده)

سریال شکوه یک زندگی یکی دیگر از اثار معروف مرجان اشرفی زاده در تلوزیون ایران می باشد. این سریال در 15 قسمت 45 دقیقه ای در هفته دفاع مقدس در سال 1396 از شبکه دو سیما پخش شد که استقبال زیادی از این سریال تلوزیونی صورت گرفت. مرجان اشرفی زاده نویسنده این اثر می باشد و کارگردان این مجموعه رضا بهشتی می باشد. در این سریال بازیگران سرشناس زیادی بازی کرده اند که بیتا سحرخیز، نازنین فراهانی، سوگل طهماسبی، افسانه ناصری، میریم کاظمی و عبدالرضا اکبری از جمله بازیگران مطرح و سرشناس این سریال می باشند. همان طور که گفته شد این مجموعه مربوط به هفته دفاع مقدس بود که در 25 شهریور ماه سال 1396 از شبکه دو سیما در 15 قسمت منتشر شد.

سریال دیگری (نویسنده و کارگردان)

سریال دیگری یکی دیگر از اثار معروف مرجان اشرفی زاده می باشد. این مینی سریال در سال 1396 در 6 قسمت از شبکه 3 سیما منتشر شد که ژانری اجتماعی داشت و استقبال خوبی از این مینی سریال صورت گرفت. نویسندگی و کارگردانی این مجموعه بر عهده خود مرجان اشرفی زاده بود و بازیگران مطرحی مانند حمیدرضا پگاه، نازنین فراهانی، شیوا ابراهیمی و بهرام شاه محمدلو در این سریال با مرجان اشرفی زاده همکاری کردند.

سریال می جان (نویسنده و کارگردان)

سریال می جان یکی از مهم ترین اثار مرجان اشرفی زاده می باشد که نویسندگی و کارگردانی این مجموعه بر عهده خود او می باشد اما هنوز این سریال منتشر نشده است. ساخت این سریال در بهمن ماه سال 1398 شروع شد و قرار بود در ماه رمضان سال 1399 از شبکه 3 سیما منتشر شود اما داستان کرونا ساخت این فیلم را به عقب انداخت و زمان انتشار ان را تحت تاثیر خود قرار داد به طوری که پس از گذشته بیش از 1 سال هنوز خبری از اکران این مجموعه نیست. بهروز شعیبی، الهام کردا، امیر رضا دلاوری، مریم بوبانی، رویا حسینی و پرویز فلاحی از جمله بازیگران این سریال هستند که بهروز شعیبی الهام کردا در اخرین بازیگرانی بودند که به این مجموعه اضافه شدند.

فیلم سینمایی آهسته در سکوت (نویسنده)

فیلم سینمایی آهسته در سکوت یکی از فیلم هایی است که به نویسندگی مرجان اشرفی زاده ساخته شده است. کارگردان این اثر فرزاد موتمن می باشد که در سال 1393 منتشر شد و بازیگران سرشناسی همچون جمشید گرگین، نازنین فراهانی، مهدی احمدی و شمسی فضل الهی در این فیلم بازی کرده اند. فیلم اهسته در سکوت در هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر موفق به کسب چهار سیمرغ بلورین شد. این اثر در سال 1393 ساخته و در نوروز سال1394 از شبکه دو سیما منتشر شد که جزو پر بیننده ترین فیلم های نوروز 94 قرار گرفت.

اینستاگرام مرجان اشرفی زاده

اینستاگرام مرجان اشرفی زاده

مرجان اشرفی زاده در اینستاگرام فعالیت دارد اما ان چنان مانند سایر اهالی سینما مانند بازیگران و دیگر کارگردانان سرشناس در فضای مجازی شناخته شده نیست و از فالوور های پایینی برخوردار است. مرجان اشرفی زاده در پیج اینستاگرام خود بیش از 3 هزار و 700 فالوور دارد و تا کنون 770 نفر از دوستان و آشنایان و اهالی سینما را فالو کرده است. مرجان اشرفی زاده در پیج اینستاگرامی خود معمولا عکس های خود، عکس هایی از طبیعت و عکس هایی از خانواده خود یعنی همسر و فرزندانش منتشر می کند و گاهی نیز نسبت به اتفاقات و حواشی مهم رخ داده در کشور با انتشار پستی واکنش نشان می دهد. مرجان اشرفی زاده تا به امروز 176 پست با موضوعات مختلف منتشر کرده است. این کارگردان در بیو چیج خود تنها اسم خود (marjan) را منتشر کرده است و به جز این اسم متن دیگری در بیو او به چشم نمی خورد. این نویسنده با نام marjanashrafizadeh در اینستاگرام فعالیت دارد و همان طور که گفته شد بیش از 3 هزار و 700 فالوور دارد. در اینستاگرام علاوه بر پست هایی که خود این کارگردان و نویسنده منتشر کرده است اگر نگاهی به قسمت هشتک های مربوط به او بکنید پست های بیشتری در مورد مرجان اشرفی زاده پیدا می کنید.

اینستاگرام مرجان اشرفی زاده

مرجان اشرفی زاده چند سال دارد؟

مرجان اشرفی زاده متولد اخرین روز سال 1359 می باشد. وی در 29 اسفند ماه سال 1359 متولد شده است و اکنون در سن 40 سالگی به سر می برد. مرجان اشرفی زاده زمانی که 19 سال سن داشت در سال 1370 پا به عرصه سینما و تلوزیون گذاشت و تا به امروز فیلم و سریال های زیادی را کارگردانی کرده و یا نویسنده فیلم نامه ان ها بوده است و برای برخی از این فیلم ها نیز از جشنواره های مختلف توانسته جوایز معتبری کسب کند. این نویسنده و کارگردان بیش از 20 سال یا دو دهه است که در این حرفه فعالیت دارد و همان طور که گفته شد اثار معروف زیادی از خود منتشر کرده است که در قسمت های قبل برترین اثار این بازیگر 40 ساله گفته شد.

همسر این کارگردان کیست؟

همسر این کارگردان کیست؟

این نویسنده و کارگردان تا کنون از همسر خود در صفحه پیج اینستاگرامش عکس و پست های زیادی منتشر کرده است. همسر وی سینا گنجوی یکی از جذاب ترین بازیگران مرد ایرانی می باشد که حاصل ازدواج این دو نفر دو فرزند دختر می باشد. مرجان اشرفی زاده تا به امروز اطلاعاتی از تاریخ ازدواج خود با سینا گنجوی منتشر نکرده است اما با توجه به سن فرزندان ان ها به نظر بیش از 10 سال از زندگی مشترک ان ها در کنار هم می گذرد. خود این کارگردان متولد تهران می باشد اما اصالت او مربوط به شهرستان دزفول استان خوزستان است و به نظر این کارگردان و همسرش در استان گیلان زندگی می کنند زیرا این کارگردان عکس و پست های زیادی از استان گیلان و فعالیت خود در شمال کشور منتشر می کند.

فیلم جدید مرجان اشرفی زاده

فیلم جدید مرجان اشرفی زاده

از جدید ترین فیلم ها و اثار مرجان اشرفی زاده می توان به سریال می جان اشاره کرد که ساخت این سریال در سال 1398 در بهمن ماه کلید خود اما به دلیل شیوع بیماری کرونا باعث شد تا ساخت این فیلم تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرد. قبل از تعطیلی ساخت این فیلم به دلیلی شیوع بیماری کرونا قرار بود که این سریال در ماه مبارک رمضان سال 1399 از شبکه 3 سیما منتشر شود اما اکنون پس از گذشت 1 سال هنوز خبری از اکران و انتشار این مجموعه تلوزیونی نیست. به غیر از سریال می جان فیلم سینمایی ابجی که به تازگی در سال 1400 منتشر شده است از جدید ترین فیلم های این کارگردان به شمار می رود اما نکته مهم در مورد این فیلم تاخیر 6 ساله برای اکران ان می باشد. این فیلم هر چند که به تازگی منتشر شده است اما در سال 1394 قرار بود منتشر شود که به دلایل نا معلوم اکران و انتشار ان 6 سال عقب افتاد تا امروزه به عنوان یکی از جدید ترین کار های این بازیگر شناخته شود. در هر دو اثری که نام برده شد مرجان اشرف زاده وظیفه کارگردانی ان ها را بر عهده داشته است و این دو اثر جزو برترین و پر بیننده ترین اثار این کارگردان و نویسنده به شمار می روند.

فعالیت مرجان اشرفی زاده در تئاتر

مرجان اشرفی نژاد در رشته سینما و تئاتر تحصیل کرده است اما تا کنون هیچ فعالیت رسمی ای در تئاتر نداشته است و تمامی فعالیت های او در سینما و تلوزیون بوده است. همان طور که گفته شده مرجان اشرفی نژاد هیچ فعالیتی به صورت رسمی در تئاتر نداشته است البته ممکن در این میان چند نمایش کوچک را کارگردانی یا فیلم نامه ان ها را نوشته باشد اما به صورت رسمی که بخواهد نام خود را در عرصه تئاتر معرفی کند نداشته است و همان طور که گفته شد تمام فعالیت او در سینما و تلوزیون بوده است.

فیلم جدید مرجان اشرفی زاده

جوایز و افتخارات مرجان اشرفی زاده

این نویسنده و کارگردان تاکنون چندین جایزه از جشنواره های مختلف دریافت کرده است و فیلم ابجی که به نویسندگی و کارگردانی او ساخته شد امسال قرار است در جشنواره فجر نامزد شود. فیلم سینمایی اهسته در سکوت یکی از اثاری است که مرجان اشرفی زاده نویسندگی ان را بر عهده داشت و این اثر توانست 4 سیمرغ بلورین دریافت کند که این نویسنده نقش زیادی در کسب این جوایز داشت. علاوه بر این ها برخی از اثار مرجان اشرفی زاده مانند فیلم تلوزیونی نامه های خیس در جشنواره های بین المللی هم اکران شد و در دیگر کشور ها هم توانست جوایز مختلفی کسب کند.

تحصیلات مرجان اشرفی زاده

تحصیلات مرجان اشرفی زاده

این کارگردان سرشناس تحصیلات خود را در دانشکده سینما و تئاتر انجام داد. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته ادبیات نمایشی از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر می باشد و پس از پایان دوره تحصیلات خود به صورت حرفه ای وارد این عرصه شد.

سوالات متداول

 1. مرجان اشرفی زاده کیست؟

  مرجان اشرفی زاده نویسنده و کارگردان سینما و تلوزیون ایران می باشد که فعالیت خود را از سال 1370 اغاز کرد و تا کنون ده ها ته فیلم، مستند، سریال و فیلم سینمایی را کارگردانی کرده و یا نویسنده ان ها بوده است.

 2. مرجان اشرفی زاده متولد چه سالی است؟

  مرجان اشرفی زاده متولد 29 اسفند ماه سال 1359 در تهران و اصلیتی دزفولی دارد.

 3. معروف ترین فیلم و سریال های مرجان اشرفی زاده چه اثاری هستند؟

  از معروف ترین اثار مرجان اشرفی زاده می توان به می جان، دیگری، ابجی، آهسته در سکوت و شکوه یک زندگی اشاره کرد.

 4. ایا خود مرجان اشرفی زاده فیلم هم بازی می کند؟

  مرجان اشرفی زاده فقط در زمینه نویسندگی و کارگردانی فعالیت دارد و او تاکنون هیچ گاه در فیلمی ایفای نقش نکرده است و تنها مسئولیت ساخت و یا نوشتن فیلم نامه برخی از ان ها را بر عهده دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید