دیگو آرماندو مارادونا متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ یکی از بهترین سرمربیان و بازیکنان فوتبال آرژانتینی می‌ باشد. مارادونا از 10 بازیکن برتر فوتبال تاریخ بشمار می‌ رفت و همواره بسیاری از بازیکنان و مربیان سرشناس دنیا فوتبال و همچنین کارشناسان و مجلات تخصصی او را برترین بازیکن تمام ادوار تاریخ فوتبال می‌ دانند. او در طول زندگی پر فراز نشیب خود اتفاقات فراوانی را پشت سر گذاشته است که در ادامه به جزئیات زندگی او خواهیم پرداخت. مارادونا ویکی پدیا اطلاعات زیادی را در موردش گذاشته است اگرچه ممکن است این اطلاعات کامل نباشد ولی ما در ادامه با جزئیات بیشتر پاسخ خواهیم داد.

بیوگرافی مارادونا

بیوگرافی مارادونا

در ادامه به معرفی مارادونا و پاسخ به سوال این‌ که مارادونا کیست خواهیم پرداخت مارادونا با نام اصلی دیگو آرماندو مارادونا متولد آخرین روز از ماه اکتبر سال ۱۹۶۰ در گذشت ۲۵ نوامبر 2020 می‌ باشد او از بهترین بازیکنان فوتبال آرژانتین است و می‌ توان گفت او بهترین بازیکن فوتبال آرژانتین می‌ باشد او اولین بازیکن در تاریخ فوتبال است که رکورد ۲ مرتبه نرخ نقل‌ و انتقالات جهان را شکسته‌ است او برای اولین‌ بار ۵ میلیون یورو به بارسلونا در لالیگا و برای بار دوم به بها بیش از 10 میلیون یورو به ناپولی در سری آ ایتالیا پیوست و در دوران حرفه‌ ای فوتبال خود برای تیم‌ های آرژانتین تینیورز جونیور، بوکاجونیورز و بارسلونا، ناپولی، سویا ونیلوز اولد بویز به‌ عنوان ۱ بازی‌ ساز توانا بازی کرده‌ است.

مارادونا در رده ملی ۹۱ بار برای تیم‌ ملی آرژانتین به میدان رفته است او 34 بار توانسته‌ است دروازه حریفان را باز کند. او در سال 1986 در هر دو گل پیروزی آرژانتین را در مقابل انگلستان که یکی از مدعیان قهرمانی بود، وارد دروازه کرد، تا آرژانتین در نیمه نهایی و فینال نیز با کارکرد درخشان او مقابل بلژیک و آلمان غربی به پیروزی رسیده و قهرمان شود. گل اول مارادونا در این دیدار که توپ را زیرکانه با دست وارد دروازه کرد که به گل «دست خدا» معروف شد.

او بعد از گل دست خدا و آغاز مجدد بازی، ۶۰ متر را با دریبل زدن چهار بازیکن انگلیس این تیم پیمود و گل دوم تیمش را هم مقابل انگلستان به ثمر رساند که بسیاری آن را بهترین گل تاریخ فوتبال می‌ دانند. سال ۲۰۰۲ در نظرسنجی فیفا این گل به عنوان گل قرن فوتبال برگزیده شد. مرگ مارادونا نیز از جمله اتفاقات عجیب دنیای فوتبال بود که تمام رسانه ها را به سمت خود کشیده بود و این اتفاق باعث ناراحت شدن بسیاری از طرفداران او در دنیای فوتبال شده بود.

عکس های مارادونا را در کجا ببینیم؟

معمولاً هنرمندان و سلبریتی ها دارای عکس‌ های بسیاری در فضای رسانه می‌ باشند و مارادونا نیز ازجمله ورزشکاران حرفه‌ ای دنیا فوتبال می‌ باشد که عکس‌ های بسیار زیادی در قاب‌ های متفاوت از وی وجود دارد. از جمله قاب‌ هایی که می‌ توان عکس‌ های مارادونا را در آن یافت قاب‌ های فوتبالی است و در دوران نوجوانی خود در تیم‌ های مختلف عکس‌ های مختلفی را به انتشار گذاشته‌ است از طرف دیگر بعد از فوتبال و نیز عکس‌ های بسیاری از زندگی شخصی او به انتشار گذاشته‌ است که از عکس‌ های دوران مریضی، عکس‌های دوران اعتیاد و دیگر عکس‌ های فوتبالی و سرمربی‌ گری این بازیکن بزرگ.

برای دانلود عکس‌ های این مرد پرحاشیه می‌ توانید در فضای گوگل به جستجو بپردازید. از عکس هایی که او دوست دارد عکس های فرزندانش است دیگر عکس های شامل عکس های او با زن و همسر و … می باشد. شماره پیراهن مارادونا در تیم هایی که بازی می کرده است اکثرا 10 بوده است و پدر دیگو نیز در عکس های بسیاری دیده می شود.

حاشیه های این فوتبالیست در رابطه با چه موضوعاتی است؟

حاشیه های این فوتبالیست در رابطه با چه موضوعاتی است؟

مارادونا از جمله فوتبالیست‌ ها و ورزشکاران پر حاشیه می‌ باشد می‌ توان یکی از حاشیه‌ های فوتبالی او را داستان تعرض جنسی به یک خبرنگار در روسیه می‌ باشد و این اولین حاشیه او نیز نخواهد بود همچنین حواشی دیگر او می‌ توان به مثبت شدن تست دوپینگ کوکائین او در ۱۷ مارس سال ۱۹۹۱، حمل مواد مخدر (کوکائین) در آوریل سال ۱۹۹۱ همچنین دارای فرزندی است که از روابط نامشروع به دست آورده‌ است درگیری با خبرنگاران، مثبت اعلام شدن مجدد تست دوپینگ، جدال‌ های لفظی با پله، رسوایی در کوبا، توهین به خبرنگاران، سنگ پرانی برای خبرنگاران.

همچنین کتک زدن نامزدش ازجمله حواشی بسیار زیاد این فوتبالیست فوق‌ العاده آرژانتینی می‌ باشد او بسیار فوتبالیست حرفه‌ ای بوده ولی از لحاظ اخلاق اجتماعی در رتبه پایین‌ تری قرار گرفته‌ است. بی شک قدرتی که پول و شهرت به او بخشیده بود باعث این اتفاقات در زندگی او شده بود. فیلم مستند مارادونا نیز جمله فیلم های پرطرفدار ورزشی می باشد که تا کنون بسیار در دنیا رسانه منشر شده است. بدون بازی خداحافظی مارادونا تیم ملی آرژانتین را ترک یا به گفته ای او اخراج شده است.

مصاحبه با مارادونا

مصاحبه با مارادونا

مصاحبه با بزرگان فوتبال در اواخر بازی‌ ها و در بعضی از مراسمات ۱ امر طبیعی می‌ باشد اما با توجه به حواشی‌ های فوق‌ العاده فراوان دیگر مارادونا می‌ توان گفت که او بیش‌ از هر بازیکن فوتبالی دیگر زیر ذره‌ بین خبرنگاران قرار گرفته‌ است طی مصاحبه‌ هایی که با وی شده‌ است در مورد هدف های او و دلایل انجام کار های او سوال‌ هایی پرسیده شده‌ است مربوط به این‌ که چرا او با خود کوکائین حمل می‌ کرده است یا در زمینه حمل مواد مخدر و تعرض جنسی که دیگو از پاسخ‌ دادن به این سوالات سر باز می‌ زند.

فقط در دادگاه به سؤالات پاسخ داده‌ است از طرفی مصاحبه در مورد شرایط خانوادگی او پرسیده شده بود که وی به‌ راحتی به این سوالات پاسخ داده و نظر شخصی خود را عنوان کرده‌ است. مستند دیگو عادل فردوسی پور نیز از جمله فیلم ها و مصاحبه های ماردونا می باشد که در فضای رسانه منتشر شده است این مستند ابتدا از برنامه فوتبال 120 از شبکه ورزش پخش شده است.

نظر دیگر بازیکنان در مورد این فوتبالیست چیست؟

دیگر فوتبالیست‌ های جهان تکنیک فوق‌ العاده دیگو مارادونا را به‌ شدت مورد ستایش قرار می‌ دهند آن‌ ها وی را از بهترین و تکنیکی‌ ترین بازیکنان تاریخ فوتبال می‌ دانند و معتقدند کسی با تکنیک، سرعت و قدرت او تاکنون به دنیا فوتبال عرضه نشده‌ است با وجود بازیکنان حرفه‌ ای مانند مسی و رونالدو بازهم همچنان بعضی از فوتبالیست‌ ها روزنامه‌ نگاران خبرنگاران و غیره دیگو مارادونا را از بهترین فوتبالیست‌ های جهان می‌ دانند.

نظر برخی فوتبالیست‌ ها نیز درخصوص دیگو مارادونا او را از زرنگ‌ ترین و فرز ترین بازیکنان دنیا فوتبال معرفی می‌ کنند برخی نیز او را در زمره بازیکنان پرحاشیه فوتبال می‌ دانند که بعد از فوتبال زندگی خود را به سمت تباهی هدایت کرده‌ است. احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران در طی یک فیلم عنوان کرده است که پیراهن مارادونا را به موزه واگذار کرده است ولی نگفته است که به کدام موزه و در طی نامه نگاری آنان نیز مارادونا نیز به ایران نیامده است.

علت فوت مارادونا چه بود؟

علت فوت مارادونا چه بود؟

Diego Armando Maradona پس‌ از زندگی پرفراز و نشیب خود سرانجام در ۲۵ نوامبر 2020 بر اثر حمله قلبی دار فانی را وداع گفت درحالی‌ که ۲ هفته پیش‌ از درگذشت او به دلیل لخته شدن خون در مغزش در بیمارستان بستری و تحت عمل جراحی قرار گرفته و سپس مرخص شده بود او پس‌ از تشییع انبوه از جمعیت در قبرستانی در بوینس‌ آیرس در کنار قبر پدر و مادرش به خاک سپرده شد و این‌ گونه سرانجام زندگی دیگو مارادونا به اتمام رسید. بسیاری از مردمان بعد از درگذشت مارادونا از یکدیگر با تعجب می پرسیدند مارادونا مرد؟ یا به یکدیگر می گفتند مارادونا درگذشت.

آیا مارادونا معتاد شده بود؟

مارادونا ازجمله فوتبالیست‌ های حرفه‌ ای فوتبال است که متأسفانه تحت تأثیر عواملی به سمت مواد مخدر مانند کوکائین کشیده شده‌ است مارادونا در ۱۷ مارس سال ۱۹۹۱ بعد از بازی مقابل باری تست دوپینگ او مثبت اعلام شد وجود ماده ممنوعه کوکائین در خون دیگو برای او درد سر ساز و همین اتفاق برای او محرومیتی ۱۵ ماه از حضور در دنیا فوتبال را به‌ همراه داشته‌ است که این اتفاق نشان از استفاده مارادونا از کوکائین می‌ باشد همچنین او در آوریل همان سال به دلیل حمل مواد مخدر که پلیس در خانه او کشف‌ کرده بود او را بازداشت کردند همچنین مجدد او در سال ۱۹۹۴ برای انجام تست دوپینگ انتخاب شد.

وجود کوکائین در خون او مجدد برای او درد سر ساز شده بود که دیگو اعلام کرده از مواد مخدر استفاده نکرده ولی در هر صورت مسئولان برگزاری رقابت‌ ها تصمیم به اخراج مارادونا از اردو تیم‌ ملی آرژانتین گرفتند و این پایان عمر مارادونا در فوتبال ملی بوده و با توجه به کوکائین یافت‌ شده در خون مارادونا می‌ توان گفت که او به مصرف کوکائین معتاد شده بود.

ثروت مارادونا چقدر است؟

ثروت مارادونا چقدر است؟

در خصوص ثروت مارادونا سوالی است که برای اکثر مطالعه‌ کنندگان می‌ تواند مهم باشد برای بازیکن فوتبال حرفه‌ ای که دنیا او را می‌ شناسند مانند مارادونا مطمئنا ثروت و پول در زندگی او وجود دارد مارادونا برای انتقال به بارسلونا ۱۲ میلیون یورو و برای انتقال به ناپولی مبلغی بالاتر را دریافت کرد و این‌ گونه است که می‌ توان او را فوتبالیستی ثروتمند نام گذاشت و او نیز با اسپانسر های گردن‌ کلفتی که مانند پوما داشت می‌ توان گفت که او از لحاظ پول و ثروت در دنیایی از خوشبختی زندگی می‌ کرده‌ است ولی با توجه به ادعا خبرنگاران یا مجله نویسان انگلیسی آلمانی و فرانسوی می‌ توان گفت که او در زمان پایانی عمر خود ثروت کمتری برخوردار بوده و می‌ توان گفت او ثروتمند نبوده‌ است تا جایی‌ که ارزش و ثروت و راه در اواخر عمر بالغ‌ بر ۱۵۰ هزار یورو و ۱۰۰ هزار دلار دانسته‌ اند.

گل های برتر مارادونا کدامند؟

مارادونا ازجمله فوتبالیست‌ هایی است که گل‌ های برتر فراوانی را به ثمر رسانده‌ است او با توجه به تکنیک فوق‌ العاده خود توانسته‌ است گل‌ های به‌ یاد ماندنی را از خود به‌ جای بگذارد در ادامه به معرفی ۳ نمونه از زیبا ترین گل های دیگو خواهیم پرداخت.

گل دست خدا

گل دست خدا

گل دست خدا از جمله گل‌ هایی است که مارادونا این اسم را بر روی آن گذاشت این گل که در جام‌ جهانی ۱۹۸۶ توسط دیگو مارادونا به ثمر رسید می‌ توان بهترین و جنجالی‌ ترین گل او را نام گذاشت دیگو مارادونا که در این بازی با دست گل زده بود نیز اظهار کرد که این گل کمی با سر و کمی با دست خدا به ثمر رسیده‌ است این گل توسط دیگو مارادونا در مقابل دروازه تیم ملی انگلیس به ثمر نشسته‌ است.

گل به میلان

یکی از بهترین گل‌ های مارادونا را می‌ توان گلی که وی به میلان زده‌ است اشاره کرد و گفت در این بازی توانست به‌ شدت مدافعین این تیم را بیازارد و سرانجام توانست با شوتی محکم دروازه این تیم را باز کند و در انتها بازی از محروم ماندن بندر ناپل در خصوص کشور ایتالیا صحبت‌ هایی را اظهار داشت.

گل تیکی تاکا در لالیگا

یکی دیگر از بهترین گل‌ های مارادونا را می‌ توان گل تیکی تاکا در لالیگا عنوان کرد این گل که در تیم بارسلونا به ثمر رسید توانسته مارادونا و تیکی تاکای این تیم را به‌ خوبی نشان دهد مارادونا که سر انجام بعد از اتمام تیکی تاکا توانست با شوتی داخل ۱۸ دروازه تیم مقابل راه باز کند.

همسر مارادونا کیست؟

همسر مارادونا کیست؟

کلودیا ویافنیه همسر مارادونا می‌ باشد آن‌ ها در سال ۱۹۸۹ با یکدیگر ازدواج‌ کرده و تا سال 2003 نیز در کنار هم دیگر زندگی می‌ کردند آن‌ ها در این سال‌ ها زندگی خوب و خوشی را سپری کردند ولی مارادونا زمانی که به تجاوز جنسی و خیانت به همسرش متهم شده آن‌ ها از یکدیگر در سال 2003 جدا شدند. اما آن ها با یکدیگر در ارتباط بودند که سرانجام زندگی آنان دو فرزند می باشد در انتهاب زندگی مارادونا همسر اول مارادونا یعنی ویافنیه به عنوان صاحب عزا اصلی حضور داشت همچنین ماردوانا 5 همسر دیگر نیز داشته است.

فرزندان مارادونا

مارادونا ستاره فوتبال آرژانتینی که در دهه ششم زندگی خود فوت کرد روابط عاشقانه‌ ای با ۶ زن مختلف طی چندین دهه داشته‌ است او از زنان صاحب ۷ فرزند می‌ باشد که انتظار می‌ رود ارثیه‌ اش به‌ طور مساوی بین آنان تقسیم شود زن اول او کلودیا ویافانیه صاحب ۲ فرزند به نام دالما ۳۳ ساله و جیانینا ۳۱ ساله از زن دوم به نام کریستانا سینگارا یک فرزند به نام دیه گو جونیور ۳۴ ساله والریا سابالاین نام زن‌ دیگر او است که یک فرزند دختر به نام یانا دارد که ۲۴ ساله است. از زن‌ چهارم خود به‌ نام ورونیکا اخه دا فرزندی به نام دیگو فرناندو و دو فرزند دیگر به نام خو آنا و سانتیاگو لارا دارد.

افتخارات مارادونا

افتخارات مارادونا

دیگو مارادونا ازجمله فوتبالیست هایی است که به هر تیمی که می‌ رفت می‌ توانست آن تیم را به قله فوتبالی برساند از افتخارات فوتبالی او می‌ توان به حضور در ۲ فینال جامعه جهانی و قهرمانی در یکی از آنان اشاره کرد همچنین وی توانسته‌ است با تیم بوکاجونیورز قهرمان لیگ برتر آرژانتین با تیم بارسلونا در ۲ سال قهرمان کوپا دل ری و قهرمان سوپر جام فوتبال اسپانیا شود و با ناپولی توانسته‌ است ۴ بار نتیجه قهرمانی و ۲ بار نتیجه‌ نایب‌ قهرمانی در لیگ ایتالیا و جام حذفی ایتالیا بدست آورد در تیم‌ ملی نیز او یک‌ بار قهرمان جام‌ جهانی زیر ۲۰ سال یک‌ بار قهرمان جام‌ جهانی 1986 و یک‌ بار نایب‌ قهرمان جام‌ جهانی 1990 شده‌ است.

بیماری مارادونا چه بود؟

بیماری مارادونا که یکی از دلایل مرگ او بود یکی از سوالاتی است که مدنظر طرفداران او است آرماندو مارادونا دچار لختگی خون در سر خود شده بود او پس‌ از عمل جراحی نیز توانسته به شرایط عادی برگردد اما درست ۲ هفته بعد از عمل جراحی او دچار حمله شد و جان خود را از دست داد.

مراسم خاکسپاری مارادونا

مراسم خاکسپاری مارادونا

آن‌ گونه که انتظار می‌ رفت که مراسم خاکسپاری مارادونا بسیار شلوغ باشد به‌ گونه‌ ای که جای سوزن انداختن نباشد نبود به‌ گزارش خبرنگاران پیکر مارادونا اسطوره‌ بزرگ دنیا فوتبال با حضور خانواده و جمع کوچکی از نزدیکان او در آرژانتین به خاک سپرده شد بعد از در گذشت غیر منتظره او پیکرش در یک تابوت در کاخ ریاست‌ جمهوری آرژانتین قرارداده شد تا علاقه‌ مندان بتوانند برای آخرین‌ بار با او دیدار کنند اما درنهایت پیکر او با حضور جمع کوچکی از نزدیکانش در گورستان بلا ویستا به خاک سپرده شد هماهنگ‌ کننده اصلی خاک‌ سپاری همسر اول او ویافنیه بود که او به‌عنوان ۱ صاحب‌ عزا تصمیم گرفته بود تا تعداد کمی در خاکسپاری او حضور داشته باشند.

شادی گل مسی به یاد مارادونا

مسی در طی بازی با اساسونا که دقیقاً ۴ روز بعد از درگذشت مارادونا صورت گرفت مسی برای مارادونا برنامه داشت و در ابتدا بازی بعد از ۱ دقیقه سکوت برای مارادونا دست زد همچنین او در پی زدن گل چهارم تیمش به اساسونا به کنار زمین رفت و شادی گلی مانند مارادونا انجام داد و همچنین زیر پیراهنش پیراهنی با شماره ۱۰ از مارادونا را به تن کرده بود پیراهنی که مارادونا نیز در تیم محبوب مسی بازی می‌ کرد آن را بر تن داشته‌ است و این شادی گل را با تقدیم بوس به سمت آسمان برای مارادونا انجام داد.

زادگاه مارادونا کجاست؟

دیگو آرماندو مارادونا متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در روستا لاتون شهر بوئنوس‌ آیرس در کشور آرژانتین می‌ باشد او که از اوان کودکی عاشق فوتبال بوده در تیم فوتبالی این روستا کوچک توانست به‌ عنوان یکی از بهترین بازی‌ کنان جهان بعد ها نامی را از خود به یادگار بگذارد.

دین این فوتبالیست چه بود؟

در خصوص دین مارادونا باید گفت که او همان دین اجدادی خود یعنی مسیحیت و کاتولیک را داشته است او این دین را که دین پدر و مادر او می‌ باشد انتخاب کرده است. البته جمعی از طرف داران فوتبالی او کلیسایی به نام خود او در آرژانتین ایجاد کرده اند. ولی در طول عمر خود او در جایی عنوان کرده است که علاقه ای به دین ندارد و انسانی آزاد می باشد.

سوالات متداول

 1. حواشی مارادونا چه بوده است؟

  ماردونا حاشیه های زیادی را با خود به همراه داشته است که می تواند همه آن ها از قدرت پول و شهرت نشات گرفته باش تا جایی که او دست به دوپینگ، حمل مواد مخدر، مصرف مواد مخدر مانند کوکائین، کتکک زدن نامزدش و رابطه نا مشروع اشاره کرد که در طی این اتفاق در روسیه وی به یک گزارشگر تجاوز کرده و از او نیز یک فرزند دارد که این اتفاق را دادگاه روسیه تایید کرده است.

 2. ماجرا دست خدا چیست؟

  در طی مسابقات جام جهانی 1986 طی مسابقه فینال جم جهانی دو تیم آرژانتین و انگلیس مقابل یکدیگر قرار دارند در طی دقیقه 55 بازی در ادامه توپ ارسالی بر روی درواز ماردونا سعی رده است با کمک دست و سر توپ را درون دروازه قرار دهد که این اتفاق از چشم دوار دور مانده است و گل سالم اعلام شده است و در طی گزارش خبری مارادونا عنوان کرده است که آن توپ به کمک سر و دست خدا به ثمر رسیده است.

 3. افتخارات مارادونا شامل چه موارد می شود؟

  او بازیکن فوق العاده تیم آرژانتین افتخارات زیادی را به دست آورده است که شامل: قهرمانی با تیم بوکاجونیورز آرژانتین، با تیم بارسلونا در ۲ سال قهرمان کوپا دل ری و قهرمان سوپرجام فوتبال اسپانیا شود و با ناپولی توانسته‌ است و همچنین 4 بار نتیجه قهرمانی و 2 بار نتیجه‌ نایب‌ قهرمانی در لیگ ایتالیا و جام حذفی ایتالیا بدست آورد در تیم‌ ملی نیز او یک‌ بار قهرمان جام‌ جهانی زیر ۲۰ سال یک‌ بار قهرمان جام‌ جهانی 1986 ویک‌ بار نایب‌ قهرمان جام‌ جهانی 1990 شده‌ است.

 4. شادی گل مسی برای دیگو آرماندو چگونه بود؟

  در طی مسابقه بارسلونا و اوساسونا دقیقا چهار روز بعد از درگذشت مارادونا مسی در ابتدا با سری پایین و یک دقیقه سکوت و در انتها سکوت برای مارادونا دست زد و او را تشویق کرد و در حالی که در دقیقه هفتاد با حرکت به سمت پشت محوطه جریمه و شوت پای چپ دروازه اوساسونا را برای بار چهارم گشود و او برای شادی گل خود برای هم وطن خود برنامه چیده بود که این اتفاق رقم خود و مسی زیر پیراهن خود پیراهن مارادونا را پوشیده بود که شماره آن 10 بود و با رفتن کنار زمین و بالا بردن دست ها شادی اش را با بوسه تقدیم ماردونا کرد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید