جمشید شیبانی خواننده قدیمی به همراه بهترین آهنگ های او

0 دیدگاه

جمشید شیبانی در سال 1301 (بعضی از منابع سال تولد او را 1304 زدند) به دنیا آمد و در 12 تیر سال 1388 در آمریکا در گذشت. جمشید شیبانی یکی از هنرمندان چند جانبه ایرانی بود. او آهنگساز، کارگردان، تهیه کننده، از خوانندگان ایرانی و ترانه سرا بود.

جمشید در خانواده ای کاملا هنرمند بدنیا آمد که پدربزرگش، میرزا عبدالله پدر موسیقی ایران است و از این رو هم جمشید به کار های هنری روی آورده است. امروز می خواهیم با این هنرمند قدیمی ایرانی بیشتر آشنا شویم.

جمشید شیبانی کیست؟

جمشید شیبانی کیست؟

همان گونه که گفتیم جمشید هنرمند ایرانی است که در چند شاخه هنر مانند بازیگری و خوانندگی فعالیت می کرد. او اولین کارش را در سال 1317 در تئاتر نصر آغاز کرد. جمشید شیبانی کسی بود که موسیقی پاپ را به ایران آورد. او را یکی از قدیمی ترین خوانندگان پاپ ایرانی می دانند. او با افتتاح رادیو با آن به همکاری پرداخت و ترانه بی تو را خواند. البته که این سبک موسیقی در ابتدا مخالف تعدادی از بزرگان موسیقی مانند غلامحسین بنان را به همراه داشت ولی جسارت جمشید شیبانی باعث شد که اکنون شاهد بی شمار آهنگ های پاپ در ایران باشیم. این کار جمشید نشان می دهد که برای هرکاری باید پافشاری های خودمان را داشته باشیم تا در انتهای مسیر به ثمره ای برسیم.

جمشید شیبانی در سال 1325 برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در لس آنجلس مستقر شد. او همچنین در کالج سانتا نانیکا به عنوان خبرنگار همکاری می کرد و با ستارگان معروف آن زمان هالیوود مصاحبه هایی می کرد که در نشریات ایران چاپ می شد.

در زمینه ترانه سرایی پاپ جمشید شیبانی ترانه معروف «سیمین بری» را ساخت که در آن زمان گل کرد و هنوز هم به عنوان یکی از ترانه‌ های معروف آن دوران از آن یاد می‌شود.

عکس های جمشید شیبانی را در کجا ببینیم؟

در ابتدا برای یافتن عکس های جمشید شیبانی از خوانندگان قدیمی ایرانی می توانید به مرورگر ها مراجعه کنید و نام او را در قسمت سرچ مرورگر جستجو کنید. جمشید نقش های به یاد ماندنی بسیاری بازی کرده که قدیمی تر ها هم از آن خاطره دارند. می توانید فیلم ها و سریال های او را مشاهده کنید و ضمن لذت بردن از بازی او عکس هایی از جمشید هم پیدا کنید. در بسیاری از وبلاگ هایمان می گفتیم که برای یافتن عکس های هنرمند مورد نظر می توانید به پیج اینستاگرامی او مراجعه کنید ولی جمشید شیبانی پیج اینستاگرامی ندارد پس از این راه نمی توانید عکس های او را پیدا کنید.

برترین آهنگ های جمشید شیبانی کدامند؟

جمشید شیبانی کسی بود که سبک پاپ را به ایرانی ها نشان داد. از این رو او آثار به یاد ماندنی زیادی از خودش به جای گذاشته است

سیمین بری

شاید خیلی ها جمشید شیبانی را با کار زیبایش به نام سیمین بری بشناسند. این آهنگ در دستگاه بیات اصفهان قرار دارد و شعر این قطعه را ابراهیم صفایی نوشته است. این آهنگ آن قدر معروف و مشهور شد که تاکنون هم بسیاری از هنرمندان و حتی مردم عادی آن را کاور و بازخوانی می کنند. ولی هیچ چیزی مثل آهنگ سیمین بری با صدای جمشید شیبانی نمی شود.

پسرم

این قطعه هم از پرطرفدار ترین قطعه های این خواننده است. آهنگ پسرم در آلبوم پسرم قرار دارد و سبک این موزیک پاپ سنتی می باشد. جمشید یکی از کسانی بود که توانست برای اولین بار سبک پاپ و سنتی را در هم تلفیق کند و طرفداران زیادی هم بدست آورد. قطعه پسرم آهنگی از تلفیق موسیقی پاپ و سنتی بود.

شاه دخترون

شاه دخترون یکی از آهنگ هایی است که خود جمشید شیبانی خیلی آن را دوست دارد. آهنگساز و ترانه سرای این قطعه بر دوش خود جمشید بوده است.

قسم به عشق

بسیاری از آهنگ های جمشید مانند این آهنگش به همراه استاد معین، یکی از برجسته ترین هنرمندان ایرانی خوانده شده است. قسم به عشق در دوران خودش جز پرفروش ترین قطعه بود.

اصفهان

از دیگر کار های مشترک جمشید با معین می توان به قطعه اصفهان اشاره کرد. جمشید آهنگ های زیادی می نوشت و به خوانندگان می داد تا آن ها را بخوانند. بیشتر این آثار جاودانه شدند و باعث شهرت بیشتر خوانندگان شدند که اصفهان یکی از آن قطعات است که معین را معروف تر از قبل کرد.

چه حاشیه های برای این خواننده به وجود آمد؟

یکی از حاشیه های به وجود آمده برای این خواننده بحث ورودش به عرصه خوانندگی پاپ بود. زمانی که جمشید آهنگ بی تو را سرود و قدم بزرگی در وارد کردن موسیقی پاپ به ایران کرد، بسیاری از بزرگان موسیقی مثل غلامحسین بنان با این اقدام او مخالفت کردند. اما جمشید به کار خودش ادامه داد و حرف های بقیه را نادیده گرفت. چنین شد که این سبک از موسیقی در ایران جا افتاد و اکنون می بینید که کمتر آهنگی است که سبکش پاپ نباشد.

آیا تا به حال مصاحبه ای با جمشید شیبانی انجام شده است؟

بله مصاحبه های زیادی با جمشید شیبانی انجام شده و او بار ها تیتر روزنامه ها قرار گرفته است.

او در مصاحبه اش گفته که اولین ترانه ای که سروده آهنگ خنده خنده بود که الهه آن را خواند و به گفته الهه این آهنگ به قدری گرفت که جرقه ای در زندگی او ایجاد کرد. او ترانه های زیادی برای خوانندگان برجسته مثل هایده سروده است. او برای هایده آهنگ ساغر هستی را سرود که این آهنگ هم در نوع خود بسیار پرطرفدار ظاهر شد. او در مصاحبه اش به آهنگ اصفهان هم اشاره کرده که برای معین ساخته بود و کار مشترک این دو بود.

جمشید شیبانی در چه شهری زندگی می کرد؟

جمشید شیبانی در تهران بدنیا آمد ولی برای ادامه تحصیلش به آمریکا سفر کرد و در لس آنجلس، کالیفرنیا ماندگار شد. او تا آخرین روز زندگی اش هم در آن جا ماند و در لس آنجلس دار فانی را وداع گفت.

آدرس اینستاگرام جمشید شیبانی چیست؟

جمشید شیبانی تا سال 1388 بیشتر زنده نماند و در آن سال ها هم خیلی ها هنوز با گوشی و فضای مجازی آشنا نبودند. جمشید شیبانی هم از آن دسته آدم ها بود که اصلا دنیای اینترنت را دوست نداشت و دوست داشت قلم دست بگیرد و فقط شعری تازه بنویسد تا خودش را غرق در دنیای مجازی و غیر واقعی کند. البته که پیج های زیادی هستند که کلیپ ها و آهنگ های این هنرمند را در پیجشان می گذارند.

همسر جمشید شیبانی کیست؟

فخری خوروش متولد 10 خرداد 1309 در کرمانشاه است. او بازیگر مشهور ایرانی است که اکنون در آمریکا زندگی می کند. او با جمشید شیبانی ازدواج کرد و آن ها صاحب پسران و دختران زیادی شدند. جمشید شیبانی دارای ۹ فرزند، ۵ فرزند پسر و ۴ فرزند دختر بود. فخری که این روز ها در آمریکا دوران نقاهت را سپری می‌ کند با اشاره به دلتنگی این روزهایش برای ایران از انتشار کتاب خاطراتش خبر داد.

درآمد این خواننده از کجاست؟

جمشید تا وقتی که زنده بود تنها کار خوانندگی نمی کرد. او فیلم های بسیاری را کارگردانی کرده و در بسیاری از آن ها تهیه کننده بوده. او همچنین سابقه بازیگری هم دارد. پس منابع درآمد جمشید کم نبود و از این روی او را می توان از ثروتمند ترین هنرمندان نسل خودش دانست.

سوالات متداول

 1. جمشید چه سبکی از موسیقی را وارد ایران کرد؟

  جمشید شیبانی کسی بود که موسیقی پاپ را به ایران آورد. او با افتتاح رادیو با آن به همکاری پرداخت و ترانه بی تو را خواند. البته که این سبک موسیقی در ابتدا مخالف تعدادی از بزرگان موسیقی مانند غلامحسین بنان را به همراه داشت ولی جسارت جمشید شیبانی باعث شد که اکنون شاهد بی شمار آهنگ های پاپ در ایران باشیم.

 2. همسر او چه کسی بود؟

  فخری خوروش متولد 10 خرداد 1309 در کرمانشاه است. او بازیگر مشهور ایرانی است که اکنون در آمریکا زندگی می کند. او با جمشید شیبانی ازدواج کرد و آن ها صاحب پسران و دختران زیادی شدند. جمشید شیبانی دارای ۹ فرزند، ۵ فرزند پسر و ۴ فرزند دختر بود. فخری خوروش که این روز ها در آمریکا دوران نقاهت را سپری می‌ کند با اشاره به دلتنگی این روزهایش برای ایران از انتشار کتاب خاطراتش خبر داد.

 3. جمشید شیبانی به غیر از کار خوانندگی کار دیگری هم کرده است؟

  بله او یکی از هنرمندان چند پتانسیلی کشورمان بود که کار های دیگر نظیر کارگردانی، تهیه کنندگی، ترانه سرایی و غیره هم انجام داده است. او در قالب تهیه کننده فیلم هایی نظیر دو مرد خشن، نمک نشناس، جایزه، عمو فوتبالی، خانم دلش موتور می خواهد و غیره نقش داشته است. همچنین او کارگردانی فیلم های به یاد ماندنی مثل طلای سفید، پسرخوانده، عشقی ها و ملا ممد جان را بر عهده داشت که هرکدام از این فیلم ها برای مردم خاطرات فراوانی ساخته است.

 4. جمشید برای چه کسانی ترانه می نوشت؟

  در مصاحبه اش گفته که اولین ترانه ای که سروده آهنگ خنده خنده بود که الهه آن را خواند و به گفته الهه این آهنگ به قدری گرفت که جرقه ای در زندگی او ایجاد کرد. او ترانه های زیادی برای خوانندگان برجسته مثل هایده سروده است. او برای هایده آهنگ ساغر هستی را سرود که این آهنگ هم در نوع خود بسیار پرطرفدار ظاهر شد. او در مصاحبه اش به آهنگ اصفهان هم اشاره کرده که برای معین ساخته بود و کار مشترک این دو بود.

شما قبلا به این مطلب رای داده اید. 0 / 5. 0