لیست اولین رپر های ایران که دستگیر شده اند + لیست جرم های آن ها

0 دیدگاه

چندین دهه از ظهور این سبک به کشور ایران می گذرد و از آن زمان تا کنون رپر های زیادی در رپ فارسی ظاهر شده اند. در ادامه این مطلب تاریخچه رپ در ایران و اولین رپر های ایرانی را معرفی خواهیم کرد. بنابراین برای آشنایی با این افراد تا پا یایان مطلب ما را همراهی کنید.

اولین رپر های ایران چه کسانی هستند؟

اولین رپر های ایران چه کسانی هستند؟

زمانی که رپ به عنوان یک سبک موسیقی به ایران وارد شد برخی از جوان های آن دوره به این سبک پرداختند و ترانه هایی را به صورت زیرزمینی در قالب رپ اجرا و منتشر می ‌کردند. از این افراد به عنوان نسل یک رپ ایران یاد می شود که در ادامه برخی از این افراد را معرفی خواهیم کرد:

سروش هیچکس

سروش لشکری ملقب به هیچکس اولین رپر ایرانی است که اولین آلبوم رپ ایرانی را اجرا و منتشر کرد. او در نوزدهم اردیبهشت سال ۱۳۶۴ متولد شده و از سال ۱۳۷۹ با این سبک رپ برای اعتراض به اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران استفاده کرده است و یکی از قدیمی ترین رپر های ایران محسوب می شود.

سهراب ام جی

سهراب مصطفوی که بیشتر با نام سهراب ام جی شناخته می شود، یکی از اعضای اصلی گروه زدبازی و قدیمی ترین رپر های ایران است. او تاکنون ترانه های زیادی را در این سبک با همکاری گروه زدبازی و همچنین دیگر رپر های ایرانی اجرا و به بازار عرضه کرده است.

 حصین ابلیس

حسین رحمتی متولد ۱۲ مرداد ۱۳۶۶ می باشد که از سن ۱۷ سالگی پا به عرصه موسیقی رپ گذاشته است. او را بیشتر با نام حصین ابلیس می شناسند و به اعتقاد بسیاری از علاقه مندان به موسیقی یکی از بهترین رپر های ایران محسوب می شود.

امیر تتلو

امیرحسین مقصودلو که بیشتر با نام هنری امیر تتلو خطاب می شود، یکی از قدیمی ترین رپرهای ایران است که نه تنها برای ایرانیان بلکه برای بسیاری از مردم جهان شناخته شده می باشد. او یکی از خوانندگان بزرگ و صاحب سبک در موسیقی است که چندین رکورد به نام او در کتاب گینس ثبت شده است. از جمله این رکورد ها ثبت بلند ترین آلبوم تاریخ موسیقی دنیا که به نام تتلو در گینس ثبت شده است.

رضا پیشرو

محمدرضا ناصری آزاد در سال ۱۳۶۶ متولد شده است و تقریباً از سال ۱۳۸۱ با نام هنری رضا پیشرو در زمینه موسیقی رپ فعالیت داشته است. بسیاری از موسیقی دانان او را جزء بزرگان موسیقی رپ و بهترین ها در این سبک می دانند و تاکنون ۶ آلبوم توسط این خواننده در این سبک به بازار منتشر شده است.

بهرام

بهرام نورایی دیگر رپر هایی است که سابقه طولانی در این موسیقی دارد و از سال ۱۳۸۱ به طور پیوسته در این زمینه فعالیت می کند. او یک خواننده بسیار خوش صدا می ‌باشد و تاکنون کارهای زیادی را در این زمینه اجرا و ساخته است.

عرفان پایدار

عرفان حاج رسولی ها در ۱۲ مرداد سال ۱۳۶۲ در شهر تهران متولد شده است. او رپ را با اجرای ترانه های اعتراضی آغاز کرد و در ادامه اقدام به تشکیل گروه پایداری کرد. در حال حاضر عرفان در قالب گروه پایداری به همراه جیدال دیگر رپر ایرانی فعالیت دارد.

عکس اولین رپر های ایران را در کجا مشاهده کنیم؟

رپر های ایرانی به خصوص رپر های نسل یک بسیار پرطرفدار هستند و با وجود اینکه چندین نسل از زمان فعالیت آنها می گذرد اما باز هم با استقبال هوادارانشان مواجه می شوند. به همین خاطر است که برای آشنایی بیشتر این هواداران با رپر های قدیمی عکس های زیادی از آنها در سایت های مختلف گوگل منتشر شده است. اگر نام هر کدام از خوانندگان را جستجو کنید به عکس های زیادی از آنها دست خواهید یافت. همچنین می توانید با وارد شدن به پیج اینستاگرام این خوانندگان عکس های آنها را مشاهده کنید.

آدرس پیج اینستاگرام اولین رپر های ایران را چگونه پیدا کنیم؟

این خوانندگان در شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام فعالیت بسیار گسترده  دارند و معمولاً با اظهارنظرها و واکنش های خود را نسبت به موضوعات پیرامون در قالب پست و استوری های مختلف در این شبکه به اطلاع دیگران می رساند. به همین خاطر دسترسی به پیج اینستاگرام این افراد بسیار راحت است و فقط کافیست نام آنها را در شبکه اینستاگرام جستجو کرده تا آیدی آن برای شما ارائه شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که فن پیج های زیادی از خوانندگان توسط طرفدارانشان ایجاد شده است. بنابراین باید در دنبال کردن این خوانندگان در اینستاگرام به این نکته توجه داشته باشید تا آیدی اصلی آنها را دنبال کنید.

سبک رپ در چه دهه ای وارد ایران شد؟

در رابطه با اینکه دقیقاً از چه تاریخی این سبک موسیقی وارد فضای موسیقی ایران شده است نمی توان اطلاعاتی ارائه کرد. برخی معتقدند شماعی زاده اولین رپر ایران است به این دلیل که در اوایل دهه ۶۰ ترانه ای را با نام “دروغ میگی وقتی می گی که دوسم می داری” اجرا کرد که از نظر ساختار موسیقی رپ شباهت زیادی دارد. مدتی بعد در اوایل دهه ۷۰ ترانه ای به نام “پری” توسط گروه سندی اجرا شد و به همین خاطر عده ای اینطور اظهار نظر می‌کنند که سندی اولین رپر ایران است. با این حال از آنجایی که فعالیت های رپ از زمان ورودش در ایران به صورت زیرزمینی و مخفی انجام شده تاریخ مشخصی ندارد. اما موسیقی رپ به صورتی که امروزه در بین رپر ها رایج است برای اولین بار در دهه هفتاد توسط سروش لشکری یا همان هیچکس ارائه شد و اولین آلبوم رپ ایران توسط این شخص به بازار عرضه شد. به همین خاطر او به عنوان اولین رپر ایران و پدر رپ ایران شناخته می شود.

اولین رپر های ایران چه حاشیه هایی داشته اند؟

به طور کل موسیقی رپ با حواشی و جنجال های زیادی همراه است. در زمان ورود این سبک به ایران خوانندگان متعددی به جمع رپر ها اضافه شدند و در آن زمان با متحد شدن یکدیگر ترانه هایی را به صورت رپ اجرا می کردند. بیشتر حاشیه ها در رابطه با رپر ها مربوط به اتحاد ها و درگیری های است که بین آنها شکل می گرفت. چرا که گاهی اوقات شاهد اتحاد برخی از رپرها بر ضد شخصی خاص می شد که این درگیری ها به صورت رد و بدل کردن دیس و دیس بک هایی مابین دو طرف نمود پیدا می کرد. به عنوان مثال در همان ابتدا هیچکس با گروه زدبازی متحد شد و بر علیه رضا پیشرو که از دوستان صمیمی هیچکس محسوب می شد دیس هایی را اجرا کردند. با این حال هستند کسانی مثل صادق واحدی، سینا ساعی، علی سورنا و رض که به عنوان بی حاشیه ترین رپر ایران شناخته می شوند و تاکنون حاشیه ای را ایجاد نکرده اند.

آهنگ های اولین رپر های ایران را چگونه دانلود کنیم؟

تمامی آهنگ ها و ترانه هایی که توسط این افراد به سبک رپ و هیپ هاپ اجرا شده در تمامی سایت های گوگل و همچنین شبکه های یوتیوب و آپارات نیز منتشر شده است. بنابراین اگر ترانه اس از این خوانندگان را مد نظر دارید می توانید با جستجوی آن در هر کدام از منابع گفته شده به فایل آن دسترسی داشته باشید و در صورت تمایل آن را برای خود دانلود و نگهداری کنید.

اولین رپر های ایران کجا زندگی می کنند؟

به دلیل محدودیت و موانع زیادی که برای موسیقی رپ در ایران وجود دارد بسیاری از رپر های نسل یک از ایران مهاجرت کرده اند و در کشورهای خارج از ایران سکونت دارند. تتلو چندین سال است که در ترکیه زندگی می کند و هیچکس به‌ عنوان اولین رپر ایران ساکن شهر لندن می باشد.

اولین رپر های ایران تا کنون چه کنسرت هایی برگزار کرده اند؟

این خوانندگان معمولاً کنسرت های مختلفی را در کشورهای متعدد برگزار می ‌کنند و با توجه به این که محبوبیت زیادی در بین جوانان دارند افراد زیادی مشتاق حضور در کنسرت خوانندگان هستند. تتلو یکی از اولین رپر هایی است که تاکنون کنسرت های زیادی برگزار کرده و هزاران نفر از طرفداران او در کنسرت ها حضور داشته اند.

اولین رپر ایرانی چه کسی است؟

این نظر وجود دارد که اولین اهنگ رپ ایران به نام “یک یاری دارم” از بدیع زاده باشد که از نظر ساختار کار و سبک به این شیوه اجرا شده است. با این حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و موسیقیدانان سروش لشکری ملقب به هیچکس اولین رپر ایرانی است که به صورت سازمان یافته و مشخص به اجرای ترانه رپ پرداخته است.

موزیک ویدیو های اولین رپر های ایران را در کجا مشاهده کنیم؟

بهتر است بدانید که موزیک ویدیو های زیادی توسط این خوانندگان ضبط و تصویر برداری شده است که دیدن آن ها خالی از لطف نیست و جذابیت خود را دارد. برای مشاهده این موزیک ویدیوها سایت یوتیوب و آپارات بهترین و راحت ترین شبکه ها هستند چرا که تمام ویدیو های مربوط به این خوانندگان در این شبکه ها در اختیار کاربران قرار گرفته است.

سوالات متداول

 1. چگونه می توان تصاویر اولین رپر های ایران را مشاهد کرد؟

  عکس همه رپر های ایران در سایت های گوگل منتشر شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است.

 2. مرد شماره یک رپ ایران کیست؟

  سروش لشکری ملقب به هیچکس به عنوان پدر رپ ایران و اولین رپر ایرانی شناخته می شود.

 3. آیا اولین رپر های ایران در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند؟

  هرکدام از اولین رپر های ایرانی دارای صفحه های شخصی در شبکه های اجتماعی هستند و می توان کل کل رپر های معروف ایران را در این شبکه ها دنبال کرد.

 4. برخی از اولین رپر های ایرانی را نام ببرید؟

  خوانندگانی از جمله امیر تتلو، هیچکس، رضا پیشرو و حسین تهی به عنوان اولین رپر های ایرانی شناخته می شوند.

شما قبلا به این مطلب رای داده اید. 0 / 5. 0