بیوگرافی حجت اشرف زاده و ماندگارترین آهنگ ای او در موسیقی ایران

0 دیدگاه

در این مقاله قصد داریم به حجت اشرف زاده یکی از خوانندگان قدیمی ایرانی که اهل نیشابور است و طرفداران خیلی زیادی دارد، بپردازیم. این خواننده خوش ذوق با استادان بزرگی مثل استاد لطفی و شجریان کار کرده و الان جز موفق ترین خواننده های ایران است. با ما همراه باشید تا هر سوالی در خصوص این سلبریتی نیاز دارید را بدست آورید.

حجت اشرف زاده کیست؟

حجت اشرف زاده کیست؟

حجت اشرف زاده از خوانندگان ایرانی سبک پاپ و سنتی است. او در 12 آذر سال 1358 در نیشابور خراسان رضوی چشم به جهان گشود و اصالتا اهل نیشابور است. پدر و مادر او فرهنگی هستند و علاقه زیادی به شعر و ادبیات دارند. سبک او غم و شادی را در کنار هم جمع می کند و نهایتاً به شنونده حس خوبی می دهد. حجت اشرف زاده پیشتربا ترانه ماه و ماهی سراینده علیرضا بدیع شاعر همشهری اشرف زاده محبوب اهالی هنر و مردم شد.

او در سال 1383 بود که هر ده تا پانزده روز یک بار به تهران می آمد و فنون موسیقی را یا می گرفت و دوباره به نیشابور بر می گشت. در واقع حجت اشرف زاده پیش استادان مختلف می رفت و شاخه های مختلف موسیقی را یاد می گرفت که در نهایت با تشویق زنده یاد مشکاتیان، این کارش ادامه پیدا کرد.

او نزد رضا شاکری در نیشابور ردیف آوازی و نزد حمیدرضا نوربخش صدا سازی را آموخت. او مدتی از راهنمایی ها و تجربیات محمدرضا شجریان استفاده کرد و نزد در سال 1385 استاد محمدرضا لطفی با فنون آوازی و ردیف تحلیلی آواز آشنا شد. همچنین فنون تصنیف خوانی و هم آوایی را از محسن نفر و پرویز مشکاتیان آموخت. آقای اشرف زاده از کودکی با موسیقی اصیل ایرانی آشنا بوده است، او سال ها موسیقی آئینی خراسان را اجرا می کرده اما از آن جایی که با موسیقی پاپ هم آشنایی داشته تصمیم می گیرد که خودش را به یک سبک محدود نکند و در واقع سبکی تلفیقی خلق کند. او نهایتا آلبوم ماه و ماهی را منتشر می کند و این آلبوم مورد توجه مردم قرار می گیرد.

پرفروش ترین آلبوم اشرف زاده، آلبوم ماه و ماهی است که آهنگ ماه و ماهی در آن خیلی سر و صدا کرد و او را بسیار محبوب کرد. این آلبوم با صدای حجت اشرف زاده در صدر جدول فروش فروشگاه های معتبر کشور قرار گرفت و چون در آن زمان اشرف زاده ناشناس بود، فروشندگان از این بابت خیلی تعجب کرده بودند. قطعه ماه و ماهی به صورت اینترنتی در فضای مجازی منتشر شده بود و بعضی از شبکه های ماهواره ای پس از پرطرفدار شدن قطعه ماه و ماهی، از آن ویدیو های زیادی ساختند تا این آلبوم سر و صدای بیشتر از قبل بکند و همین روند موجب استقبال بی نظیر از این آلبوم شد. او در برگزیدگان سال 1394 توانست عنوان بهترین آلبوم در بخش موسیقی تلفیقی، با آلبوم ماه و ماهی را از آن خود کند.

عکس های حجت اشرف زاده را در کجا ببینیم؟

عکس های حجت اشرف زاده در فضا های مجازی زیاد هست. با سرچ کردن در گوگل می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید. همچنین او در پیج اینستاگرامش هم عکس های خودش را می گذارد و حتی می توانید از طریق فیلم کنسرت ها یا فیلم هایی که از او در فضای مجازی پخش می شود هم استفاده کنید تا به عکس های این خواننده محبوب سبک پاپ و سنتی دسترسی داشته باشید.

آدرس پیج اینستاگرام حجت اشرف زاده چیست؟

آدرس پیج اصلی حجت اشرف زاده، hojatashrafzade@ است. او با 960 هزار فالوور دارد و 295 نفر را هم فالو کرده است. او تا کنون 401 پست در صفحه شخصی اش آپلود کرده است. او 295 نفر را هم فالو کرده و دنبال می کند. از جمله سلبریتی های معروف مثل کتایون ریاحی، کامران تفتی، امیر حسین رستمی و غیره. در هایلایت های پیچ اینستاگرامی او می توانید هایلایت هایی با عنوان کنسرت، که در آن بخشی از کنسرت هایی که برگزار می کند را می گذارد و یوتیوب، که آدرس کانال یوتیوبش را هم در آن گذاشته را ببینید.

همسر این خواننده کیست؟

حجت اشرف زاده را عده ای بهترین خواننده سنتی ایران می دانند. او در سال 1389 با پگاه عصار که در رشته حقوق تحصیل کرده و نوازنده دف می باشد ازدواج کرده است و هر دو از این ازدواج خیلی خوشحال و خوشبخت هستند. پگاه همسر او اهل شهر قزوین است و تقریباً ترک زبان محسوب می شود. حاصل ازدواج آن ها یک دختر است که در سال ۱۳۹۲ در مشهد متولد شده است. او همیشه می گوید همسرم را بسیار عاشقانه دوست دارم و بهترین پشتیبان و حامی من در عرصه خوانندگی همسرم پگاه است. او با پگاه در یک فستیوال موسیقی آشنا شد و این رفت و آمد ها باعث آشنایی و مدتی بعد باعث ازدواج آن دو شد.

چه حاشیه هایی برای حجت اشرف زاده به وجود آمد؟

یکی از حاشیه هایی که برای این خواننده نیشابوری پیش آمد شایعه مرگش بود. مثل خیلی دیگر از سلبریتی ها که حداقل یک بار اتفاق افتاده برایشان شایعه مرگ درست کنند، همین اتفاق هم برای حجت افتاد. البته او نگذاشت این شایعه خیلی پر و بال بگیرد و با انتشار پستی با متن :” دوستان گلم مثل اینکه شایعه ای ساخته شده !!! من سالمم. دورتون بگردم. نگران نباشید شایعه است.

از دیگر حاشیه های او می توان به طرفداری از حسن روحانی در انتخابات اشاره کرد که او با انتشار آهنگ دوباره ایران از حسن روحانی حمایت کرد. این آهنگش آن قدر محبوب و معروف شد که در اکثر کلیپ های تبلیغاتی کاندیدا از آن استفاده شد. حجت هم پیشنهادات خارجی زیادی داشت ولی به دلیل عشقش به ایران و وطنش آن ها را رد کرد و گفته : من در ایران زندگی می کنم و کشورم را دوست دارم. آن ها هم حتما دلشان برای ما نسوخته و گاهی اهداف دیگری دارند.

مصاحبه با حجت اشرف زاده

با حجت اشرف زاده مصاحبه های زیادی انجام دادند و او در برنامه های زیادی شرکت کرده است. در زیر به برخی از متداول ترین سوال هایی که ممکن است مردم از آن داشته باشند می پردازیم :

چرا نرم افزار کامپیوتر خواندید؟ خب زمان ما، درست از سال های شصت و دو تا شصت و چهار به بعد، خانواده ها حس کردن که فرزند پسرشان می تواند در رشته های هنری تحصیل کند. تا قبلش این جرئت رو نداشتن و نگران بودن که آیا آینده ی فرزندشان برای تأمین زندگی با تحصیل در شاخه های هنری تأمین خواهد بود یا نه! البته مخالفت های خانواده ها کاملاً بجا بود، چون در اون زمان، هنر ساز کار دقیقی نداشت. اما به تدریج زمانی که من در پایان دوران دبیرستان بودم هنرستان ها و دانشگاه های هنر جان گرفتند و رشته های درآمد زا در هنر، مثل گرافیک و سینما فعال شدند؛ بنابراین برای من بهتر بود که در یک رشته ی مهندسی و فنی هم تحصیل کنم که برای آینده ام مفید باشه که البته این رشته خیلی به دردم خورد.

 چند ساله ازدواج کردید؟ سال هزار و سیصد و هشتادونه ازدواج کردم و خدا رو شکر از همسر وزندگی ام راضی ام، چون انتخاب ما، انتخاب خیلی خوبی بود. می دونید می گن:«ازدواج یک هندوانه ی دربسته است» و خیلی از این «دوستم داری و دوستت دارم» ها تا پشت در خانه ی مشترک، یعنی وقتی دو نفر زیر یک سقف می روند خیلی از اتفاقات گذشته شون، تصمیمات و علایق شخصی شون، علایق غذایی و خیلی چیز های دیگر تازه مشخص می شه؛ اما من بر اساس یک منطق درست که در خانواده بهش رسیده بودم، انتخاب درستی کردم. البته من می دونستم دنبال چی هستم و خانواده ام خیلی کمک کردند. خداروشکر! من از دوره ی احساسات و هیجانات، گذشته بودم و عاقلانه تصمیم گرفتم. البته همسرم هم همین طور، ایشون در رشته ی حقوق تحصیل می کرد و نوازنده ی دف بود و فعالیت ها و تحصیلات ایشون در رشته ی حقوق در دو سه دوره ی مهم از زندگی ام باعث نجات من شد.

تابه حال شده به جای خریدن کادو برای همسرتون، آواز بخوانید؟ اول بگم من به عشق در نگاه اول اصلاً اعتقاد ندارم. بهتر این که آدم ها در سایه ی «شناخت» به «عشق» برسند، چون وقتی در عشق شناخت حضور نداشته باشه، عشق جدی نیست. برای همین ممکنه بعضی ها رو نیم کیلو طلا هم خوشحال نکند.همسر من غافلگیر شدن رو بیشتر دوست دارد، برای همین همیشه در مناسبت ها سعی می کنم غافلگیرش کنم و خوشبختانه خیلی هم از هم دیگر توقع نداریم.

کدام یک از کارها تون رو بیشتر می پسندید؟ قطعاً همه ی کارهای هنرمند برای خودش دوست داشتنی هست، ولی اون اثری که مردم بیشتر پذیرفتن برای خودش هم دوست داشتنی ترمی شود. در مورد «ماه و ماهی» این اتفاق افتاد که به قول فاضل نظری :«فضل خدا بود». من بعد از یک سال، هنوز برای این کار پیام و پیشنهاد اجرا دارم. موفقیت این اثر هم به پشتوانه ی یک گروه خوب بوده. شعر خوب ِعلیرضا بدیع و موسیقی خوبِ امیر آرش بیات.

موافقید که شما نسل جوان رو با موسیقی اصیل آشتی دادید؟ خیلی از کسانی که در ژانر موسیقی تلفیقی کار می کنند، مثل علی زند وکیلی، گروه های پالت، نیوش، دنگ شو و چارتار هم موفق بوده اند و توانستند تحرک و اتفاق نویی در موسیقی ایجاد کنند. البته این نشانه ی مهارت ما نیست؛ این نشان دهنده ی غنای این دریای بزرگ نغمات ایرانی است.

اجرا برای کار خیر انجام دادید؟ به هرحال این اعتقاد هر آدمی می تواند باشه و لزومی ندارد آدم درباره اش خیلی صحبت و تبلیغات کنه. معنای کار خیر این که آدم خودش خیلی علاقه ای نداشته باشه در موردش حرف بزند یا بنویسد. این موضوع همه جای دنیا هست. همان طور که «پاواروتی» در ماه های آخر زندگی اش که سرطان تمام وجودش رو گرفته بود، یک تور جهانی راه انداخت و از هر کشور هنرمندانی رو دعوت کرد. برای این کار دو هدف داشت؛ یک این که از بین هنرمندان جوان (خواننده و نوازنده) یک استایل خیر بسازد و دوم این که پولی رو که در هر کشور جمع می شد، در همان کشور صرف کارهای خیر شود.

چرا معمولاً تک آهنگ کار می کنید و آلبوم کمتر کارکردید؟

وقتی تا حدی ذائقه ی مخاطب رو به دست میاری، دیگه پرکاری ظلمه، البته در این موقعیت باید با حوصله ی بیشتری کار کنی تا اعتماد به دست آمده از دست نرود.

برترین آهنگ های حجت اشرف زاده چه نام دارند؟

حجت اشرف زاده آهنگ های گلچین و مورد پسند مردم زیاد دارد که توانسته با هرکدام از آن ها دل مردم ایران را ببرد و بر محبوبیت خود اضافه کند. ولی در زیر می خواهیم به پنج تا از برترین آهنگ های این خواننده محبوب بپردازیم:

دلم گریه می خواد

این آهنگ تیتراژ سریال از یاد رفته ها است. نویسنده متن این آهنگ فوق العاده را عباس محمدی انجام داده و تنظیم کننده آن آرش پاکزاد است. حجت اشرف زاده درباره این آهنگش در اینستاگرام خود پستی گذاشته با کپشن: قطعه ای برای يه سكانس عاشقانه كسي كه به ياد عشق قديميش خاطره هاش رو مرور مي كند. از سريال از یاد رفته ها قطعه ای حاصل همدلی و همكاری با دوستان بی نظيرم، عاشقی كنين باهاش و لذت ببرید این ها مواری بود که وی در کپشن به آن ها اشاره داشت.

جان منی تو

دیگر آهنگ حجت اشرف زاده که در رده بندی بهترین آهنگ هایش است. او این قطعه شنیدنی را حدود سه سال پیش، در سال 1397 منتشر کرد. این آهنگ در تیتراژ اول و پایانی ویژه برنامه یلدای فرمول یک پخش شد.

قطعه جان منی تو به سفارش دفتر موسیقی صدا و سیما به آهنگسازی و نوازندگی بهنام کریمی، یکی از دوستان حجت اشرف زاده است. شعر این قطعه از احمد امیر خلیلی و تنظیم آن بر عهده امیر حسین اکبرشاهی بود. همچنین عکاسی این قطعه هم بر عهده عماد خیابانیان بود.

بی خبر از تو

این آهنگ در بین ایرانی ها خیلی معروف است و تقریبا همه او را یک بار هم که شده شنیدند. این آهنگ حجت اشرف زاده هم در تیتراژ پایانی برنامه شبی با عبدی که از کانال نسیم پخش شد، قرار گرفت. موزیک این آهنگ از محمد محتشمیان و متن آن محصول مشترک امید صباغ نو و محمد محتشمیان است.

مه دخت

این آهنگ را حجت اشرف زاده برای دختران غمگين سرزمینش، ایران خوانده است. آهنگی که خیلی مورد توجه طرفدارانش و مردم قرار گرفت. این آهنگ ساخته فرامرز نصیری، ترانه از مهدی علی نژاد و تنظیم آن از رضا پناهی است.

دل تنگ توام

حجت اشرف زاده خبر انتشار این آهنگ را در پست اینستاگرامی اش به این شکل داد :

حجت اشرف زاده خبر انتشار آهنگ دل تنگ توام را در قالب یک پست اینستاگرامی به این شکل داد که در این روز هایی که دل همه ما آرامش می خواهد، دلمان عشق به همه آدم ها و نگاهی از آسمان می خواهد تا ما را به ساحل آرامش برساند. در این روز ها و شب ها در خیالمان دست به دست هم بدهیم و با امید و عشق این روز ها را با هم و برای هم بگذرانیم. امیدوارم از شنیدن این قطعه به وجد بیایید. این آهنگ به آهنگسازی محمد محتشمیان و شعر حسین غیاثی منتشر شده و توانسته در مدت زمان کمی مخاطب زیادی را به خودش جذب کند.

اولین آهنگ حجت اشرف زاده چه نام داشت؟

اولین آهنگی که حجت اشرف زاده آن را منتشر کرد، شرح پریشانی است که در سال 2012 میلادی آن را خواند. آلبوم موسیقی “شرح پریشانی” به آهنگسازی میدیا فرج نژاد و آواز حجت اشرف زاده توسط انتشارات نهاله رودکی منتشر شد. این آلبوم موسیقی با قطعه “بی من مرو” آغاز می شود و در ادامه با قطعات “زخم و زخمه”،”جام وصل”،”نازنین”،”شب بارانی”(تقدیم به قهرمان کلیدر) و”پیمان” ادامه پیدا می کند و پایان بخش این آلبوم هم به قطعه “شرح پریشانی” در (مقدمه)، (ساز و آواز ،درآمد تا قرچه)، (ساز و آواز،دیلمان تا فرود) از ساخته های علیرضا بدیع اختصاص دارد.

بهترین آلبوم های حجت اشرف زاده چه نام دارد؟

او تا کنون 4 آلبوم منتشر کرده و همان طور که در مصاحبه اش گفته زیاد اهل آلبوم سازی نیست و دوست دارد آهنگ هایش را به صورت تک آهنگ بخواند. در زیر به برخی از آلبوم های محبوب او می پردازیم :

آلبوم شرح پیشانی

این اولین آلبوم حجت اشرف زاده است که در سال 2010 منتشر شد. ترانه سرایان این آلبوم مولانا، حافظ شیرازی، علیرضا بدیع و نوازندگان این آلبوم میدیا فرج نژاد، نوید افقه، پاشا هنجنی، نوید دهقان، علی پژوهشگر، زکریا یوسفی هستند.

آلبوم ماه و ماهی

ماه و ماهی یکی از آلبوم‌های حجت اشرف زاده با آهنگسازی آرش و امیر بیات و نوازندگی میثم مروستی و مهرداد عالمی است. هشت قطعه از ترانه‌ های علیرضا بدیع در این اثر خوانده شده‌ است.

 آلبوم خاتون

این آلبوم یک سال بعد از آلبوم ماه و ماهی در سال 2016 منتشر شد.

آلبوم موسیقی سنتی “خاتون” با صدای حجت اشرف زاده و آهنگسازی محسن جلیلی و تنظیم محسن جلیلی و امین شیرازی اثری است با درون مایه مذهبی که برروی اشعاری از محمد سادات اخوی اجرا شده است. 

مجموعه صوتی «خاتون» با صدای «حجت اشرف زاده»، تلاشی است به پاس مجاهدت خادمان اهل بیت (ع) برای زنده نگه داشتن آیین ها و آداب متعالی سوگواری محرم، ترویج اسلام حقیقی و نكوداشت نیم قرن از تاریخ ستایشگران اهل بیت (ع). آهنگساز «خاتون»، «محسن جلیلی» می باشد و اشعار آن را «سید محمد سادات اخوی» سروده است. «محسن جلیلی» و «امین شیرازی» تنظیم کارها را یر عهده داشته اند.

درآمد حجت اشرف زاده چقدر است؟

از آن جایی که حجت اشرف زاده خواننده است، پس طبیعتا درآمد خود را از طریق فروش آلبوم ها، ترک ها و یا برگزار کردن کنسرت بدست می آورد. او خیلی کم پیش می آید استوری تبلیغاتی بگذارد و نمی توان گفت که او از طریق تبلیغات اینستاگرامی پولی بدست می آورد. او همچنین در یکی از مصاحبه هایی که انجام داده گفته که از تبلیغات خوشش نمی آید و سعی می کند از آن ها دوری کند. همچنین کانال یوتیوب او هم می تواند منبع درآمدش باشد با ویدیو هایی که در آن جا آپلود می کند و ویو های خوبی هم می گیرد.

برای دانلود آهنگ های این خواننده به کجا مراجعه کنیم؟

خیلی از کانال های تلگرامی یا دیگر فضا های مجازی آهنگ های این خواننده محبوب را در کانال خود آپلود کردند. همچنین می توانید با مراجعه به سایت های معتبر به آهنگ های او دسترسی داشته باشید. همچنین در یوتیوب هم کانال های زیادی یا خود کانال حجت اشرف زاده هستند که موزیک ویدیو های او را آپلود می کنند و از این طریق هم می توانید آهنگ های او را بشنوید.

کنسرت های حجت اشرف زاده

حجت اشرف زاده تا قبل دوران کرونا کنسرت های زیادی می گذاشت و استقبال گرمی هم از او می شد. به عنوان مثال او کنسرتی دارد که قرین 866 هزار نفر در آن شرکت کرده بودند. در دوران کرونا فعالیت او در زمینه برگزاری کنسرت کم شد ولی جدیدا می خواهد کنسرتی برگزار کند و پیش بینی می شود که استقبال زیادی از آن شود چون بعد مدت ها این خواننده خوش صدای کشورمان تصمیم به برگزاری کنسرت گرفته است.

سوالات متداول

 1. سبک موسیقی های حجت اشرف زاده چیست؟

  سبک موسیقی های این خواننده نیشابوری تلفیقی از سنتی و پاپ است و او خیلی خوشحال است که جوانان توانستند با آهنگ های سنتی او ارتباط برقرار کنند و قدم بزرگی در نگه داشتن موسیقی سنتی در ایران بردارد.

 2. همسر حجت اشرف زاده کیست؟

  پگاه عصار همسر حجت اشرف زاده است. او نوازنده دف است و با حجت توانسته خانواده موزیکالی شکل دهد. آن ها در سال 1389 با هم ازدواج کردند و حاصل این ازدواج یک دختر بوده است.

 3. حجت اشرف زاده چند آلبوم دارد؟

  او تا کنون توانسته 4 آلبوم منتشر کند. او در جواب سوالی که از او می پرسند چرا تعداد آلبوم هایتان کم است این گونه پاسخ داده: وقتی تا حدی ذائقه ی مخاطب رو به دست میاری، دیگه پرکاری ظلمه، البته در این موقعیت باید باحوصله ی بیشتری کار کنی تا اعتماد به دست آمده از دست نرود.

 4. کدام آلبوم او توانسته بیشترین توجه مخاطب را جذب کند؟

  آلبوم ماه و ماهی او سر آغاز مشهور شدن او بود. آن قدر که این آلبوم مردم را تحت تاثیر گذاشت که در صدر جدول پرفروش ترین محصولات فروشگاه ها قرار گرفت به طوری که خود فروشنده ها از این که این خواننده ناشناس توانسته به یکباره انقدر پر فروش کار کند تحت تاثیر قرار گرفتند.

شما قبلا به این مطلب رای داده اید. 0 / 5. 0