شاید همه شما با این جایزه آشناییت داشته باشید، چرا که در تلوزیون و حتی اینترنت و فضای مجازی بارها عکس و فیلم هایی که راجب این جایزه و شخص منتخب این جایزه و جشنواره هایی صورت گرفته، قرار داده است. همینطور که از نام این جایزه پیداست توپ طلا به بهترین فوتبالیست سال اهدا می شود. شاید برای شما جالب باشد که بیشترین توپ طلا متعلق به کیست که در طی این مقاله به معرفی کامل از جایزه و افرادی که تابحال این جایزه را دریافت نمودند اشاره خواهیم کرد.

  • به راحتی می توانید به برترین سایت شرط بندی فوتبال هدایت شوید؛ کافیست روی گزینه “ورود به وب سایت” کلیک کنید.
جایزه توپ طلا چیست؟

جایزه توپ طلا چیست؟

جایزه توپ طلا یک جایزه طلایی است که برای بهترین فوتبالیست سال در نظر گرفته می شود. شاید برای شما سوال شده باشد که این جایزه از سوی چه کسی داده می شود. این جایزه از سوی مجله فرانس فوتبال ( یکی از مجلات معتبر ورزشی که عکس و فیلم و اخبار فوتبال را در بر می گیرد.) به بهترین فوتبالیست سال اهدا می گردد. ناگفته نماند که این جایزه یک جایزه جهانی است.

در اوایل کار توپ طلا فقط مخصوص بهترین فوتبالیست اروپایی بود اما کم کم طی نشست های بسیار به یک جایزه جهانی تبدیل شد و افرادی که واجد شرایط برا دریافت این جایزه هستند در سراسر جهان، ممکن است برنده توپ طلا باشند. با توجه به تاریخچه این جایزه از گذشته تا کنون، برندگان این جایزه عمدتا کسانی بودند که در زمین بازی در خط حمله قرار داشتند و با نشان دادن بهترین عملکرد از خود و بیشترین گل زده، دریافت این جایزه را به ثبت رسانیده اند.

البته اصل این کار یعنی اهدای جایزه توپ طلا و یا کفش طلا و… مخالفان بسیاری هم داشته است. مثلا ارسن ونگر می گوید: «من مخالف جوایز فردی هستم. این مهر تاییدی بر فردگرایی است که با روح ورزش فوتبال در تضاد است. من به شدت با این جایزه مخالف هستم و علیه آن مبارزه می‌کنم چون به فوتبال ضربه می‌ زند. اهدای چنین جوایزی به‌ طور ناخودآگاه باعث می‌ شود تا بازیکن به سمت ارائه نمایش‌ های فردی گرایش پیدا کند.» البته برخی با این نظر موافق و برخی مخالفند.

باتوجه به اینکه سالانه افراد زیادی منتظرند تا بدانند چه کسی بهترین بازیکن جایزه توپ طلا می شود می توان گفت این جایزه و مراسمات بینندگان زیادی دارد. قیمت توپ طلا به درستی مشخص نیست. درون این توپ با موادی موم مانند پر شده است که و ارزش تقریبی این توپ چیزی حدود 3000 یورو می باشد. قیمت توپ طلا به تومان هم با توجه به در نوسان بودن دلار چیزی حدود 200 میلیون تخمین زده شده است.

این جایزه به چه کسی داده می شود؟

این جایزه طلایی و با ارزش به کسی داده می شود که در طی سال یکی از بهترین عملکرد ها و تکنیکی ترین اشخاص بوده است و با بیشترین گل به ثبت رسانیده برنده این جایزه طلایی می شود. در طی سال های اخیر افراد زیاد نامزد دریافت این جایزه بوده اند اما فقط یک نفر برنده این جایزه طلایی می شود. تا چند سال اخیر دو بازیکن مشهور جهان یعنی لیونل مسی و رونالدو پای ثابت نامزد های دریافت این جایزه بوده اند؛ البته فرق مسی و رونالدو بسیار زیاد می باشد. باید بدانید اما کم کم نام یک دروازه‌بان ژرمنی هم به چشم می خورد. مانوئل نویر، دروازه بان آلمانی تاکنون نامزد دریافت جایزه های زیادی بوده است.

تا کنون کدام بازیکنان توانسته اند جایزه توپ طلا را کسب کنند؟

تا کنون کدام بازیکنان توانسته اند جایزه توپ طلا را کسب کنند؟

در اینجا به برخی از افراد که موفق به کسب این جایزه شده اند اشاره می کنیم.

لیونل مسی

لیونل آندرس مسی یکی از مشهور ترین بازیکنان جهان است که تا بحال برنده جایزه های زیادی از سوی فیفا شده است. مسی بازیکن اهل کشور آرژانتین می باشد و اکنون در تیم پاری سن ژرمن مشغول می باشد و پست وینگر را بر عهده دارد. او تا کنون جوایز زیادی از سوی مجلات خارجی و فدراسیون فوتبال دریافت کرده است. او تا کنون 7 بار برنده جایزه توپ طلا بوده است. مسی و مهاجم مشهور پرتغالی یعنی رونالدو، رقابت تنگاتنگی برای دریافت جایزه های زیادی دارند و این دو تن از مشهور ترین بازیکنان جهان به شمار می روند.

کریستیانو رونالدو

در ادامه درباره افتخارات رونالدو بحث خواهیم کرد. کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو، یکی از مشهورترین بازیکنان فوتبال می باشد که در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. این مهاجم پرتغالی تا کنون نامزد دریافت جایزه های زیادی بوده و همچنین تا کنون برنده جایزه 5 توپ طلا و 4 بار برنده جایزه کفش طلای اروپا شده است. رونالدو کاپیتان تیم ملی کشور پرتغال می باشد که تا کنون بیش از 800 گل را به ثمر رسانیده است. وی افتخارات زیادی در طول زندگی فوتبالی اش داشته است و الگوی بسیاری از فوتبالیست های جهان می باشد. وی هم اکنون مهاجم تیم النصر عربستان است.

کاکا

ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته که معمولا با نام کوتاه شده کاکا یا ریکاردو شناخته می شود یک هافبک حجومی اهل کشور برزیل است و همچنین یکی از بهترین بازیکنان نسل خود به شمار می رود. کاکا تا کنون در تیم های متعددی بازی کرده است. او در سال 2007 توانست برنده یک توپ طلای اروپا بشود و در همان سال عنوان بهترین بازیکن سال را از آن خود کرد.

رونالدینیو

رونالدینیو

شاید برایتان جالب باشد که رونالدینیو چند توپ طلا دارد، رونالدینیو که نام کامل او رونالدو ده آسیس موریرا می باشد یکی از تاثیر گذارترین چهره های فوتبالی است و الگوی بسیاری از بازیکنان نامدار جهان به شمار می رود. وی هافبک حجومی اهل برزیل است که سالها در عرصه فوتبال درخشید. او در تیم های زیادی بازی کرده است که مشهور ترین آن بارسلونا می باشد. وی در سال 2005 برای اولین بار و آخرین بار برنده توپ طلا شد.

کریم بنزما

کریم مصطفی بنزما، یکی از مشهور ترین بازیکنان اروپایی است. وی مسلمان و اهل کشور فرانسه می باشد. او یکی از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال به شمار می رود و یکی از چهره های تاثیر گذار فوتبالی می باشد. بنزما را اکثرا با رئال مادرید می شناسند و او هم اکنون از بهترین مهاجمان و گلزنان این تیم به شمار می رود. بنزما در سال 2022 موفق به کسب توپ طلا شد و عنوان بهترین بازیکن جهان را از آن خود کرد.

کدام بازیکن بیشترین بار این جایزه را کسب کرده است؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که تاکنون چه کسی بیشترین توپ طلا را برنده شده است. با توجه به توضیحاتی که داده شد لیونل آندرس مسی، با دریافت 7 جایزه توپ طلا در جایگاه اول جهان قرار دارد و رونالدو با برنده شدن 5 توپ طلا در مقام دوم قرار دارد. برنده بیشترین توپ طلا مسی می باشد.

جایزه توپ طلا در چه مراسمی اهدا می شود؟

جایزه توپ طلا در چه مراسمی اهدا می شود؟

مراسمات اهدایی جایزه توپ طلا معمولا در پاریس برگزار می گردد. در این مراسمات نامزد ها و فدراسیون فوتبال و همچنین عوامل فوتبالی حضور دارند تا شاهد بهترین بازیکن سال باشند. در این مراسمات نام نامزد ها برده می شود و بعد از اعلام رأی داوران و در نظر گرفتن تمامی ابعاد این جایزه به شخص و بازیکن مورد نظر اهدا می شود. این مراسمات و این جایزه در سال 1956 احداث شد و هر ساله در یک تاریخ مشخص به شخص مورد نظر اهدا می شود. البته اهدایی این مراسمات در سال 2020 به خاطر شیوع ویروس کرونا متوقف شد و در سال 2021 دوباره روی کار آمد که لیونل مسی برنده جایزه توپ طلا شد.

نفر برنده جایزه توپ طلا چگونه مشخص می شود؟

مشخص شدن برنده جایزه توپ طلا توسط فیفا و مجله فرانس صورت می گیرد و البته به پیشنهاد بازیکن و نویسنده معروف یعنی گابریل آنو مشخص شدن بهترین بازیکن باید به صورت رای گیری بین روزنامه‌ نگاران ورزشی صورت بگیرد. آنها باید بین بازیکنانی که در طول سال بهترین عملکرد را داشته اند یکی را انتخاب کنند. البته در سال 2007 این رویه تغییر پیدا کرد و سرمربی ها و کاپیتان های تیم ملی نیز به رأی دهندگان اضافه شدند. این جایزه در همین سال به جایزه جهانی تبدیل شد.

جایزه توپ طلا در چه تاریخی اهدا می شود؟

جایزه توپ طلا طی تاریخی که خود فیفا اعلام می کند اهدا می شود و در طی سالها این تاریخ متفاوت بوده است. اما هر ساله این تاریخ قبل از شروع مراسمات و اهدای مراسم تقریبا حدود 40 روز قبل اعلام می گردد. تاریخ اهدای توپ طلای چندین سال اخیر به شرح زیر است:

جایزه توپ طلای 2022 در 17 اکتبر

جایزه توپ طلای 2021 (2020) در 29 نوامبر

جایزه توپ طلای 2019 در 2 دسامبر

جایزه توپ طلای 2018 در 3 دسامبر

عکس جایزه توپ طلا

عکس جایزه توپ طلا و همچین عکس برندگان آن را می‌ توانید در اینترنت و سایت های ورزشی تماشا کنید و همچنین جزئیات و تغیرات این جایزه با ارزش از اولین سال اهدا تا کنون قابل مشاهده می باشد.

نامزد های نهایی کسب جایزه توپ طلا چند نفر هستند؟

نامزد های نهایی کسب جایزه توپ طلا چند نفر هستند؟

در سال های اخیر تعداد زیادی از بازیکنان در جدول نامزد های جایزه توپ طلا قرار گرفته اند که تعداد بالایی از آنها اعلام می گردند. اما در نهایت 10 نفر انتخاب می شود و از بین این 10 نفر کسی را که در طول سال بهترین عملکرد را در زمین فوتبال داشته است و بیشترین گلزنی ها را انجام داده و همچنین به صعود تیمش بسیار کمک کرده است انتخاب می شود.

سوالات متداول

  1. تعداد توپ طلای پله چقدر است؟

    پله، بازیکن مشهور برزیلی که به او ری(شاه) و پرولانگرا(مروارید سیاه) هم گفته می شود تا کنون برنده جایزه توپ طلا نشده است دلیلش هم این است که این جایزه در آن زمان فقط به بازیکنان اروپایی داده می شد.

  2. جدول برندگان توپ طلا را از کجا می توان مشاهده کرد؟

    با جستجو کردن در سایت های خارجی و داخلی و همچنین کانال های مختلف می توانید لیست و جدول برندگان این جایزه را در طی سالهای مختلف تماشا کنید.

  3. کدام کشور بیشترین توپ طلا را دارد؟

    از آنجایی که بازیکن مشهور جهان، لیونل آندرس مسی اهل کشور آرژانتین است و تا کنون او رکورد دار برنده بیشترین توپ طلا می باشد، پس می توان گفت بیشترین توپ طلا متعلق به کشور آرژانتین است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید