حواشی رپرهای نسل اول ایران به همراه معرفی بهترین رپ های نسل 1

0 دیدگاه

در این پست قصد داریم تا به رپرهای نسل اول کشور مان بپردازیم و در واقع یک رده بندی و رتبه بندی را در ارتباط با رپر های ایرانی با توجه به شروع سال های فعالیت شان برای شما عزیزان توضیح بدهیم که سوال تعداد زیادی از هواداران این آرتیست ها می باشد. البته نسل بندی و جداسازی رپرهای بزرگ در تمامی کشورها اتفاق می افتد و در واقع این موضوع باعث شده تا طرفداران رپر های مختلف با توجه به قدمت فعالیت های آرتیست محبوب خود، از او انتظار داشته باشند و با یکدیگر کل کل و بحث بکنند، چیزی که این روزها در فضای مجازی در ارتباط با رپ فارسی بسیار شاهد آن هستیم و رپ بتل ها و جنگل های بسیار زیادی را در میان رپرها و همین طور هواداران آن مشاهده می کنیم. اگر برای شما هم مهم است که رپر مورد علاقه شما مربوط به کدام یک از نسل های رپ فارسی است و در ادامه همراه باشید تا جواب سوال خود را پیدا کنید.

رپرهای نسل اول به چه افرادی گفته می شود

رپرهای نسل اول به چه افرادی گفته می شود؟

اگر شما نیز از طرفداران پرو پا قرص رپ و هیپ هاپ فارسی هستید و متولد دهه هفتاد یا ماقبل آن می باشید قطعاً از دوران نوجوانی و جوانی خود حضور این آرتیست های نوپا ولی حرفه ای را در موسیقی کشورمان ایران از همان ابتدا دنبال کرده اید چرا که آن ها از اواخر دهه ۶۰ و تقریباً ابتدای دهه ۷۰ فعالیت های خود را در زمینه موسیقی زیرزمینی ایران یعنی رپ‌ فارسی آغاز کردند و شروع به پیشرفت در این زمینه نمودند و باعث شدند که علاقه مندان به این سبک از موسیقی در کشورمان ایران هم آرتیست های این چنینی داشته باشند و این موضوع را به همه ثابت کردند که رپ فقط مختص آمریکا نیست و رپ فارسی هم یکی از قدرتمند ترین و جذاب ترین رپ ها در جهان است.

رپر های نسل اول در واقع افرادی هستند که به عنوان اولین خوانندگان این سبک از موسیقی در در کشورمان ایران شناخته می شوند و در واقع اینها بودند که موسیقی رپ و سبک هیپ هاپ را وارد عرصه موسیقی در ایران نمودند چرا که این سبک از موسیقی انواع دیگران که بیشتر در ایران رایج بود ابتدا در کشور ما وجود نداشت و مبدا رپ در امریکا بوده و این سبک از موسیقی برای اولین بار در این کشور تولید شد و از آنجا به گوش بقیه مردم دنیا رسید.

البته در تاریخ کشور ما یعنی ایران شخصیت های زیادی هستند که آثار نثر موزون بسیاری دارند و این نثر موزون شباهت بسیار زیادی به رپ در دنیای امروز دارد و تعداد زیادی از رپرهای نسل اول ایرانی که اغلب افراد مشهور و معروف هستند به این موضوع اشاره کرده‌اند که رپ در گذشته های خیلی دور در ایران وجود داشته و مالکیت امریکایی ندارد. اما جدا از این بحث ها اگر بخواهیم به رپر های نسل اول کشورمان بپردازیم باید بگویم که این رپر ها معمولا آرتیست هایی هستند که در ابتدای دهه ۷۰ شروع به فعالیت کردند و اغلب مردم ایران در حال حاضر این افراد را می شناسند خیلی از موزیکهای آن‌ها را حفظ کرده و با آنها خاطره دارند که در ادامه قصد داریم تا با معرفی چند تن از این هنرمندان توضیحات مختصری در ارتباط با بیوگرافی آنان نیز بدهیم.

رپرهای نسل اول چه کسانی هستند؟

اگر شما هم از طرفداران دو آتیشه موسیقی رپ و هیپ هاپ کشور ما ایران هستید قطعاً رپر های بزرگ ایرانی را می شناسید که اکثر آن ها رپرهای نسل اول ایران می باشند و از همان ابتدا که شروع به فعالیت کردند و توانستند تا موزیک های خود را به گوش مردم برسانند به شدت معروف شده و نام شان بر سر زبان ها افتاد. در این بین افرادی بودند که فقط برای مدت کوتاهی رپ را با قدرت خوانده و کم کم با پیشرفت این سبک از موسیقی نتوانستند تا خود را با موزیک های سبک جدید وفق بدهند و در نتیجه کم رنگ شده و دیگر کار نکردند. اما تعداد زیادی هم از آن ها هستند که موزیک ها و تکست های رپی خود را تا حد زیادی خفن تر کردند و همچنان هم جزو بهترین موزیسین ها و رپر های ایرانی به حساب می آیند و طرفداران بسیار زیادی دارد که در اینجا به چند نفر از آنها اشاره خواهیم نمود.

سروش هیچکس سر دسته رپرهای نسل اول

در راس همه رپر های ایرانی نامه سروش لشکری ملقب به سروش هیچکس قرار می گیرد که از سال ۱۳۶۸ شروع به فعالیت در زمینه رپ و هیپ هاپ کرد و از او به عنوان پدر رپ فارسی یاد می کنند و طرفداران بسیار زیادی در ایران و جهان دارد. این موزیسین و رپر حرفه ای اولین خواننده رپی بود که در کشورمان ایران شروع به خواندن موسیقی کرد و سبک رپ را به ایران وارد نمود چرا که قبل از هیچکس و یکی دو نفری که با او این سبک از موسیقی را در ایران شروع کردند کسی در کشورمان رپ نمی خواند و جای این سبک موسیقی در ایران بسیار خالی بود. سروش لشکری ابتدا با موزیک اینجا تهرانه به شهرت رسید و نامش بر سر زبان ها افتاد و این در حالی بود که قبل از آن نیز چند موزیک دیگر منتشر کرده بود اما با موزیک اینجا‌ تهرانه به شهرت رسید چرا که این موزیک به شدت اعتراضی بود و سبک خیلی خفنی داشت که به شدت مورد توجه نسل جوان قرار گرفت.

رضا پیشرو از بهترین رپرهای نسل اول

رضا ناصری ملقب به رضا پیشرو هم یکی دیگر از رپرهای نسل اول ایران است که همزمان با سروش هیچکس شروع به خواندن موسیقی رپ در کشور ما ایران کرد و ورس ها و تکست های بسیار قوی هم از او در موزیک هایش شاهد بودیم این رپر حرفه‌ای ایرانی همچنان هم جزو بهترین موزیسین ها و رپر های ایرانی به حساب می آید و آلبوم ها و همین طور موزیک های بسیار خفن و پر مخاطبی را در کارنامه اش دارد. او که سال‌ ها در ایران فعالیت کرده بود در حال حاضر به کشور ترکیه گریخته و در آنجا زندگی می کند. این رپر در سال ۱۳۶۸ فعالیت خود را در موسیقی ایران آغاز نمود

سامان ویلسون

سامان ویلسون هم یکی دیگر از نام های آشنا در ارتباط با اولین رپر های ایرانی است که جزو رپرهای نسل اول به حساب می آید. این رپر هم که در خارج از کشور زندگی و تحصیل کرده است از همان ابتدا شروع به خواندن و تولید موزیک های سبک رپ و هیپ هاپ کرد که در ابتدا بسیار معروف و مشهور شد و توانست تا به کمک دوست و رفیق صمیمی اش یعنی مهراد هیدن گروه زدبازی را راه اندازی کند و بعد ها این گروه با عضو گیری و بزرگتر شدن توانست کارش را پیشرفت داده و به بزرگترین گروه موسیقی رپ در ایران تبدیل شود. سامان ویلسون در همان سال‌ های ابتدایی فعالیتش با سروش لشکری همکاری داشته و این موزیک به عنوان بزرگترین موزیک اتحاد رپ فارس در آن سال ها نام گرفت.

مهراد هیدن

یکی دیگر از رپر های نسل اول ایران مهراد هیدن می باشد که او هم مانند سامان ویلسون عضو گروه زدبازی بوده و به کمک او این گروه را راه‌اندازی کرده و تشکیل داده است مهراد هیدن از رپرهای خوش ذوق و خوش صدا و با کیفیت ایرانی می باشد که هیچ گاه کیفیت را فدای کمیت نکرده و همیشه موزیک های بسیار حرفه‌ای و جذابی را ساخته و منتشر کرده است این رپر کار درست ایرانی در زمینه آهنگسازی هم بسیار فعالیت دارد اغلب موزیک هایی که می سازد، دارک و خشن است.

سهراب ام جی

سهراب ام جی یکی دیگر از رپر های نسل اول ایرانی است که موفق شده تا طرفداران بسیار زیادی داشته باشد و به یکی از محبوب ترین اعضای گروه زدبازی تبدیل شده است. او که سومین عضو گروه اصلی زدبازی می‌ باشد، بعد از تشکیل شدن گروه توسط مهراد هیدن و سامان ویلسون به این گروه پیوست و توانست تا نقش خود را بهتر از آن چیزی که باید در این گروه بازی کند و به یکی از نقاط قوت گروه زدبازی تبدیل شد. این رپر بزرگ در حال حاضر در خارج از کشور زندگی می کند و موزیک هایش تعداد پلی بسیار بالایی دارد.

بهرام نورایی یکی از رپرهای نسل اول

بهرام نورایی نیز یکی دیگر از کارهای بزرگ و صاحب نام ایرانی است که به عنوان رپر نسل یک ایرانی شناخته می‌شود و آلبوم ها و موزیک های بسیار زیادی را در موسیقی زیرزمینی ایران خوانده و منتشر کرده است او نسبت به سایر همکاران خود فعالیت کمتری دارد و سالی یک بار آهنگ می دهد د و نسبت به گذشته کم رنگ تر شده است. از خفن ترین آهنگ های او می توانیم به موزیک ما باهمیم با رضا پیشرو و اینو بفهم با عرفان اشاره کنیم که جزو پرمخاطب ترین موزیک های او می باشد.

عرفان

عرفان حاج رسولی ها یا همان خورشید رقص فارسی یکی از قدیمی ترین و کاردرست ترین رپر های ایرانی می باشد که از سال ۷۲ فعالیت خود را در زمینه موسیقی زیرزمینی آغاز نمود و توانست خیلی سریع به خاطر سبک خاصی که داشت به شهرت برسد و این رفتار از افرادی است که خیلی سریع گروه تشکیل داد و باعث شد تا رپ ایران پیشرفت چشم گیری داشته باشد. رهبر گروه پایدار بوده و توانسته تا زیادی را در نسل های بعدی به موسیقی کشورمان معرفی نمایید.

حصین

حسین رحمتی که در ابتدا لقبش حسین ابلیس بود، یکی دیگر از رپرهای فوق العاده حرفه‌ای و کار درست ایرانی است که موزیک های هیت و پر طرفدار بسیار زیادی را در کارنامه‌ اش دارد و به عنوان یکی از گنگ ترین رپر های ایرانی شناخته می شود چرا که اغلب موزیک های سیاسی و گنگ می خواند که به شدت مورد توجه علاقمندان به رپ فارسی و طرفداران اش قرار گرفته است. این رپر هم مانند سایر رپرهای نسل اول رپ فارسی تعداد زیادی از آرتیست های باعث داد را به موسیقی کشورمان معرفی کرده است و سبب پیشرفت رپ در ایران شده است.

یاس

یاس لقب یاسر بختیاری، رپر توانا و اجتماعی کشورمان است که در این سبک از موسیقی رپ و هیپ هاپ فعالیت دارد و به جرأت از قوی ترین و با کیفیت ترین رپر های رپ و هیپ هاپ به فارسی می باشد که به خوبی کلمات را در کنار هم قرار می‌ دهد و از فلو های بسیار جالبی در موزیک هایش استفاده می کند. این رپر قابل کشورمان توانست به علت کار خفنی که دارد با یکی از بزرگترین رپر های امریکایی یعنی تک ناین فیت و همکاری داشته باشد که باعث افتخار موسیقی رپ و هیپ هاپ ایران شد و در حال حاضر کنسرت های زیادی را در کشورهای دیگر برگزار می کند.

علی سورنا

علی سورنا یکی دیگر از رپر های نسل اول موسیقی زیرزمینی کشورمان ایران می باشد که به گفته هوادارانش با تمامی رپر های ایرانی تفاوت دارد و به گفته هوادارانش، رپری در حد و اندازه‌ های او و با موزیک هایی مانند او در ایران وجود ندارد. از رپر های بسیار کار درست و حرفه‌ای ایرانی است که سال هاست در زمینه هیپ هاپ فعالیت داشته و موزیک های کم ولی با کیفیت بالا ساخته و منتشر می کند و اغلب در آلبوم های خود رمان نوشته و در واقع رمان خود را به صورت شعر در موزیک هایش می نویسد که باعث شده تا این کار او به شدت مورد توجه علاقه مندان به این سبک از موسیقی در ایران قرار بگیرد.

نظر رپرهای نسل اول راجع به دیگر رپرهای نسل های مختلف

در ارتباط با نظر رپر های نسل اول راجع به رپر های نسل های مختلف باید بگوییم که از آنجایی که معمولاً خود این رپر ها به بالا آمدن و موفقیت رپر های نسل های بعد از خود کمک کرده‌اند در ارتباط با کار و فعالیت این آرتیست ها دلسوزانه کار می کنند و سعی می‌ کنند تا آرتیست های تحت نظر خود را حمایت و پشتیبانی نمایند اما معمولاً به علت کل کل و جنگی که با رپر های هم نسل خود دارند معمولاً با رپر های نسل های بعدی که تحت حمایت رپر های هم نسلشان می باشند وارد کل کل و دیس و دیس بازی می‌شوند که معمولاً در صورتیکه حریف قدر واقع شود، این کار را انجام می‌دهند و بیشتر سعی می‌کنند تا دیس ترک ها و تیکه هایی که در موزیک ها به آن ها انداخته می‌شود را نادیده بگیرند.

اما به گفته تعداد زیادی از رپر های بزرگ مانند سروش هیچکس و حسین رپر های نسل های جدید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و خوش تکنیک تر می باشند و جای پیشرفت زیادی دارند که در صورت حمایت می توانند خوش بدرخشند و آلبوم ها و موزیک های بسیار خفنی را تولید کرده و منتشر نمایند. به عنوان مثال سروش هیچکس باعث شد تا شخصی مانند سپهر خلسه وارد عرصه موزیک زیرزمینی شود و حسین هم با همکاری و پشتیبانی است محمدرضا شایع پای این رپر بزرگ را به هیپ هاپ ایران باز کرد.

آهنگ های برتر رپرهای نسل اول

رپرهای نسل اول موزیک های هیت و پرمخاطب بسیار زیادی دارند که با انتشار این موزیک ها در فضای مجازی بازدید ها بسیار افزایش پیدا کرده است.

اختلاف

از موزیک های خفن و قدیمی رپ و هیپ هاپ فارسی که بسیار شنیده شد می توانیم به موزیک اینجا تهرانه یا همان اختلاف از سروش هیچکس اشاره کنیم که جزو بهترین موزیک های رپ به حساب می آید و همچنان هم در سایت های مختلف پلی میخورد.

ما با همیم

یکی دیگر از موزیک های هیت اما قدیمی موزیک ما با همیم از رضا پیشرو و بهرام می باشد که به عنوان یکی از اتحاد های بزرگ رپ فارسی به شمار می آید آهنگسازی موزیک آتور می‌باشد که یکی از بزرگترین آهنگسازهای موسیقی زیرزمینی ایران است. در واقع این موزیک اتحاد بین دو گروه بزرگ رپ فارسی یعنی صامت و دیوار بود که بعدها گروه صامت از هم پاشید.

دیوونه

یکی دیگر از موزیک های خوب رپر های نسل یک رپ فارسی موزیک دیوونه از رضا پیشرو می‌باشد که در سال ۱۳۹۲ منتشر شد و مربوط به دوران اوج رضا پیشرو می باشد که یک بسیار خفن داشت و توانست به شدت مورد توجه علاقمندان به رپ فارس قرار بگیرد.

مادر سگ

موزیک مادر سگ از علی سورنا یکی از خفن ترین و پر ایهام ترین موزیک های رهبری ها به فارسی می باشد که مربوط به مجموعه آوار از این رپر بزرگ ایرانی است و به شدت مورد توجه علاقه مندان به موسیقی زیرزمینی ایران قرار گرفته است. البته آلبوم آوار علی سورنا معروف ترین و پر مخاطب ترین آلبوم این آرتیس می باشد و تمامی موزیک های از جمله مجنون شهر مورد پسند علاقه‌مندان قرار گرفته است.

تابستون کوتاهه

آهنگ تابستون کوتاهه از زدبازی هم یکی دیگر از موزیک های پرمخاطب و شنیده شده رپ و هیپ هاپ فارسی می باشد که طرفداران بسیار زیادی داشته و همچنان هم در سایت های معتبر موسیقی پلی می خورد و مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته است. در این آهنگ تمامی اعضای گروه زدبازی حضور دارند.

ترک های رپرهای نسل اول همچنان هم جزو پر مخاطب ترین آهنگ های رپ و هیپ هاپ فارسی به حساب می آید و موزیک های جدید آنها نسبت به موزیک های قدیمی شان پیشرفته بسیار چشمگیری داشته که بسیار مشهود محسوس می‌باشد اما به علت پیشرفت کلی رپ فارسی نسبت به سال های قدیم و افزایش تعداد رپر های حرفه‌ای و کاردرست سبب شده تا کار این رپر های قدیمی مانند گذشته زیاد به چشم نیاید.

درآمد رپرهای نسل اول

همانطوری که شما عزیزان می دانید در کشورمان ایران خواندن موسیقی های رپ و هیپ هاپ و همینطور سبک‌ های راک و جاز تقریباً ممنوع بوده و کسی نمی تواند تا با فعالیت در این زمینه های هنری به کسب درآمد بپردازد و به همین علت است که اغلب رپر های ایرانی مجبور به مهاجرت و یا فرار از ایران می شوند چرا که در صورت فعالیت در ایران تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به زندان می افتند و برای کسب در آمد و گذراندن عمر نیاز دارند به این که خارج از مرزهای ایران زندگی کند و در آنجا کنسرت گذاشته و آلبوم های خود را برای فروش رسمی قرار بدهند.

همچنین در حال حاضر هم که با فرهنگ سازی در مخاطبان سعی شده تا آلبوم های رپر های ایرانی برای فروش گذاشته شود باز هم توسط سایت های بسیار زیادی این موزیک ها به صورت رایگان پخش و برای دانلود گذاشته می‌شوند که این موضوع سبب شده تا باز هم این افراد نتوانند از موزیک ها و آلبوم های خود کسب درآمد کنند فقط مبلغ ناچیزی پول به دستشان می رسد. در نتیجه اکثر آن ها مجبورند که در کنار فعالیت‌ های موسیقیایی خود، شغل دوم نیاز داشته باشند و در زمینه های مختلف نیز فعالیت کنند.

فیت های رپرهای نسل اول

هیچکس و سامان ویلسون

موزیک واسه هر ایرانی که توسط یکی از آویزان خوانده شد یکی از بزرگ‌ترین اتحاد رپ فارسی به حساب می آید.

عرفان و بهرام

موزیک اینو بفهم از عرفان و بهرام از بهترین و هیت ترین موزیک های قدیمی رپ فارسی است.

هیدن و پیشرو

موزیک راک چاک هم یکی از غیر منتظره ترین فیت های رپ فارسی به حساب می آید که تعداد زیادی مخاطب داشته است.

رپرهای نسل اول زن چه کسانی هستند؟

جاستینا

اولین رپر زن موسیقی ایران که به شدت شناخته شده است و موزیک های شنیدینی بسیاری دارد جاستینا می باشد که با گروه تن به ده فعالیت خود را شروع کرد.

نسیم

خواننده زن گروه زدبازی می باشد که کمتر رپ خوانده و بیشتر آر اند بی های گروه را خوانده است.

مقایسه رپرهای نسل اول با نسل دو و سه

سوالی که در ارتباط با این موضوع پیش می آید این استه رپرهای نسل اول چه ویژگی هایی دارند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که رپر های نسل یک واقعا جرات بالا تری نسبت به رپر های نسل بعدی خود داشته اند چرا که سبکی را در ایران آغاز کردند که تا حالا وجود نداشت و ممکن بود هیچگاه مورد توجه مردم قرار نگیرد اما با جرات بسیار شروع به کار کردند و راه را برای نسل های بعدی هموار کردند.

سوالات متداول

  1. بهترین رپر نسل اول ایران کیست؟

    در پاسخ به این سوال باید بگویم که هرکسی رپر مورد علاقه خود را بهترین رپر ایران می‌داند اما رپرهایی مانند سروش هیچکس، علی سورنا، رضا پیشرو و حسین و همینطور اعضای گروه زد بازی جزو بهترین رپرهای نسل اول ایران هستند.

  2. اولین آهنگ مشهور رپ فارسی اثر کیست؟

    موزیک اختلاف هیچکس به عنوان اولین موزیک معروف رپ فارس شناخته می شود.

  3. بهترین موزیک اتحاد نسل اول رپ فارس کدام است؟

    موزیک راک چاک از مهراد هیدن و رضا پیشرو تعداد پلی بسیار زیادی دارد ولی موزیک های دیگری هم هستند که بسیار پر مخاطب می باشند.

شما قبلا به این مطلب رای داده اید. 0 / 5. 0