گروه دیوار یکی از بزرگ ترین گروه های رپ پارسی می باشد که از قدمت بیشتر و بالا تری نسبت به سایر گروه ها و تشکل ها و لیبل های رپ پارسی بر خوردار است. قصد داریم تا در ارتباط با این این گروه قدیمی رپ و هیپ هاپ کشور مان و بیو گرافی اعضای آن مطالبی را عرضه کنیم. امید واریم نورد توجه واقع شود پس در ادامه با تاینی نیوز همراه باشید..

گروه دیوار رکوردز

بیوگرافی گروه دیوار و خوانندهایش

بیوگرافی گروه دیوار : این گروه یکی از ابتدایی ترین گروه های رپ پارسی است که توسط بهرام نورایی ملقب به بهرام، پسر مودب رپ پارسی تشکیل شد و در همان ابتدا به علت حضور و رهبری بهرام نورایی، بسیار بین مخاطبان و علاقه مندان به این سبک از موسیقی کشور مان پخش شد و بر سر زبان ها افتاد. در واقع تشکل دیوار در ابتدا به این صورت وجود نداشت.

در ابتدا دیوار نام یک سایت تفریحی با مطالب طنز و جوک های خنده دار بود که با ظهور و ورود رپ به کشور مان و علاقه ی شدید صاحب سایت به این عرصه، او تصمیم گرفت که مطالب و موضوعاتی را در ارتباط با این سبک موسیقی در سایت خود به اشتراک بگذارد. او در ابتدا اخباری را در ارتباط با رپر های خارجی و امریکایی و عکس ها و موزیک های آن ها در سایت خود قرار می داد.

اما با ظهور اولین رپر ها و گروه های رپی در ایران که روز به روز هم بیشتر می شدند و موزیک های زیادی را آماده و پخش می کردند. صاحب سایت دیوار تصمیم گرفت تا نام سایت خود را از دیوار به رادیو دیوار تغییر دهد و در واقع رساننده صدای رپر ها و موزیک های آن ها به گوش مردم باشد. او تعداد زیادی از رپر های آن روز را که جز اولین رپر ها و گروه های رپ ایران هستند را مجاب کرد که موزیک ها و بیوگرافی خود را در این سایت گذاشته و از این سایت منتشر کنند. رپر هایی مانند بابک تیغه، بهرام، نیموش و ساچمه و گروه تن به ده پس از ارزیابی هایی به این سایت که به نوعی به شکل تشکل و گروهی در رپ پارسی بدل شده بود پیوستند.

در بيوگرافي دیوار این طور مشخص است که انگار جمع کردن این رپر ها به دور هم و آهنگ سازی و بیت سازی برای آن ها که توسط آتور و همکارش در این تشکل انجام می شد، باعث شد تا این گروه و اعضای آن به راحتی پیگیری شده و توسط نیروی پلیس امنیت اخلاقی و سیاسی دست گیر شوند. آن ها مدیر سایت را دست گیر کرده و هشت ماه در بازداشت نگه داشتند که این وقفه ی هشت ماهه باعث شد تا برخی از اعضای تشکل رادیو دیوار از آن جدا شوند.

بابک تیغه از کسانی بود که با توافق از این تشکل جدا شد و بعد از ان نیز گروه پر تعداد تن به ده اقدام به جدایی توافق از این گروه را کردند. اما در هشت ماه معلق شدن گروه و پلمپ دو استودیو منسوب به رادیو دیوار، اعضایی مثل نیموش این وقفه را تاب نیاورده و از گروه جدا شده و به تنهایی اقدام به کار کردند.
زندگینامه دیوار بعد از آزادی مدیر سایت و بهرام نورایی از زندان ادامه پیدا کرد. بهرام شروع به ساخت آلبومی به نام 24 ساعت کرده بود که آن را تحت لیبل دیوار پخش کرد و با استقبال بسیار زیادی مواجه شد که نام بهرام و لیبل دیوار را در همان ابتدا میان زبان ها انداخت.

بهرام کل فعالیت هتی خود را تحت لیبل دیوار انجام داد که باعث شد تا همه نام تشکل دیوار را با نام بهرام عجین بدانند. بهرام بعد از دست گیری و به زندان رفتنش سه سال هیچ موزیک و آلبومی را منتشر نکرد و در سکوت فرو رفت. او بعد از سه سال سکوتش را با انتشار آلبوم سکوت شکست وانرژی تازه ای به هوادارانش داد. همچنین بهرام آلبومی را نیز در سال نود و شش با عنوان آلبوم اشتباه خوب منتشر کرد که بسیار برای آن زحمت کشیده بود و آخرین کار او در رپ پارسی بود و بعد از آن به ادامه تحصیلش پرداخت.

اما فصل دیگری نیز در زندگی نامه دیوار وجود دارد و آن عضویت اعضای جدیدی مانند رض، بامداد و نوید صدر در این گروه بود که با فعالیت های جدید خود نام تشکل دیوار را زنده نگه داشتند. رض و نوید آلبوم هایی را تحت این لیبل یعنی دیوار منتشر کردند که از مهم ترین آن ها آلبوم خشت از نوید و آلبوم مزمن از رض می باشند.

عکس گروه دیوار

آهنگ های گروه دیوار

آهنگ جدید دیوار توسط رض به نام میشناسم بود که به تازگی منتشر شد و بر اساس نظر طرفداران موزیک جالبی از آب در آمده است. از این تشکل موزیک های بسیاری منتشر شده است که در ادامه قصد داریم چند تا از این موزیک ها را برای شما نام  برده و معرفی کنیم که به شرح زیر می باشد.
موزیک زیر و رو
موزیک پرواز
موزیک دهکده حیوانات
موزیک بده بره
موزیک 1397
موزیک پرده ها
موزیک اینو بفهم با همکاری عرفان پایدار و اسپانسری سایت عرفان پایدار
موزیک نبود

آهنگ های گروه دیوار

حاشیه های Divar

از حواشی تشکل و گروه دیوار می توان به دست گیری و باز داشت اعضای آن به علت فعالیت در عرصه موزیک های زیر زمینی و همچنین فعالیت در ساختن ترک هایی ضد سیاست نظام، اشاره کرد که فعالیت این تشکل را تا چندین ماه منحل کرده و باعث جدایی اعضای آن شد. بسیاری بر این باور هستند که در گذشته مرد تنهای رپ و هیپ هاپ ایران یعنی علی سورنا نیز در گروه دیوار رکورد حضور داشته است و موزیک ها و ترک های خود را تحت لیبل این کمپانی موزیک منتشر می کرده که عده ای نیز مانند خود طرف داران علی سورنا این حرف را قبول ندارند و علی سورنا را عضو هیچ گروه یا تشکلی نمی دانند و باور دارند که علی سورنا خود از همان ابتدا به تنهایی کار می کرده و هیچ اتاق فکر و یا هم فکری با شخص و یا اشخاصی برای تولید موزیک و ترک های او وجود ندارد. خود علی سورنا در ارتباط با این حواشی مطلبی را منتشر نکرده است.

4.5/5 - (26 امتیاز)