در این مقاله ما می خواهیم در کنار بررسی بلاگر های ایرانی با افرادی که در حوزه ی رسانه ها و امور فرهنگی شناخته شده هستند و فعالیت می کنند، بپردازیم. یکی از این افراد سرشناس و حرفه ای ، بهزاد بلور است که فردی قدیمی و کاربلد در این حوزه بوده و از سر دبیران ارشد بی بی سی فارسی است که در ادامه با او و نحوه ی استخدامش در بی بی سی آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

بهزاد بلور کیست
بهزاد بلور سر دبیر ارشد بی بی سی

بهزاد بلور کیست ؟

بهزاد بلور هنرمند ایرانی الاصلی است که پس از اینکه وارد شبکه ی بی بی سی فارسی شد، این خبر مانند بمب ترکید و باعث معروف تر شدن این فرد گردید. او از سر دبیران و تهیه‌ کنندگان ارشد و به نام بی بی سی فارسی است که در همه ی این سال ها در کار ها و برنامه های هنری و فرهنگی و اعتقادی، نگاه خاص و متفاوت خود را دخیل نموده و معتقد است فعالیت ها و عملکردش، او و نوع تفکرش را نشان میدهد و گویای تفکر او هستند.

او با این که 55 سال سن دارد، با همه ی 55 ساله هایی که دیده ایم بسیار متفاوت است و به احتمال زیاد تنهاست. بهزاد بلور حتی در استایلش از هر چیز قدیمی که برای خود ایران است بهره می برد. اما این بهره بردن به قول خودش تعریف دوباره ای از آن هاست و نگاه قدیمی را وارد پوشش خود می کند.

بیوگرافی بهزاد بلور

بهزاد بلور یا بهزاد بلور فروشان متولد ۳ فروردین ماه سال ۱۳۴۴ در تهران بوده است. این خوشتیپ 55 ساله از سر دبیران و تهیه ‌کنندگان ارشد بی ‌بی‌ سی فارسی از سال ۱۳۶۹ است. او از طرف مادری به عباس میرزای قاجار و از طرف پدری به وارد کننده ی کارخانه ی ورشو و بلور ایران، یعنی محمد حسن بلور فروشان منسوب می‌شود. او دارای نژادی ایرانی است اما در حال حاضر شهروند بریتانیا بوده و در آن جا ساکن است.

او در سن ۱۵ سالگی موفق به دریافت جایزه ملی هنر های زیبای دبیرستان ‌های خوب ایران شد و به مطالعه ی موسیقی سنتی ایرانی روی آورد. خودش در صفحه اینستاگرام شخصی خود می ‌گوید که فرار کرده ‌است اما خب به هر دلیلی در سال ۱۳۶۲ ایران را ترک کرده است و به طراحی مُد، طراحی داخلی و نقاشیهای دیواری هنری روی آورد.

بهزاد بلور یک آلبوم سنتی را ضبط کرد که در سال ۱۳۶۹ راه وی را در تهیه برنامه‌ های موسیقی و جوانان، اجرا و تهیه‌ کنندگی به رادیوی بی‌بی‌سی باز کرد و به تهیه ی مجلات تفریحی و برنامه ها پرداخت.

بی بی سی و استخدام بلور

بهزاد بلور از سال 1369 تا کنون در زمینه ی فعالیت های هنری و فرهنگی و رسانه ای فعالیت می کند. او که در سازمان بی بی سی استخدام شده به عنوان مجری، کارگردان، تهیه ‌کننده ی تلویزیونی و رادیویی برنامه‌ های هنری، فرهنگی فعالیت می کند و همچنین در حوزه ی موسیقی و نوازندگی هم دستی در کار دارد. بخش فارسی بی‌بی‌سی مدعی‌ است که با وجود این، رویکرد مستقلی نسبت به وزارت امور خارجه انگلیس راجع به رویداد ها دارد.

در حالی که برخی رسانه‌های ایرانی معتقدند بودجه این سازمان از سوی ارگان‌های دولتی انگلیس تأمین می‌شود و برای راه‌ اندازی بی‌بی‌سی فارسی بیش از ۲۶۵ میلیون پوند هزینه شده که رسانه‌های ایران، بخش فارسی بی‌بی‌سی را به عنوان اهرمی علیه منافع و امنیت ملی ایران قلمداد می‌کنند.

بهزاد بلور در ۳۰ اسفند ۱۳۸۷ در رادیوی عمومی بین‌المللی‏ ایالات متحده، ترکیبی از نوروز و موسیقی را به مناسبت سال نوی ایرانی ارائه کرد که طرفداران زیادی داشت و بسیاری از ایرانیان داخل و خارج کشور را جذب برنامه ی خود کرد.

فعالیت های حرفه ای بهزاد بلور

برنامه تاریخ بوسه یا پیشینه بوسه از وی برای سرویس جهانی بی ‌بی ‌سی همانند دیگر برنامه ‌هایش نامزد جوایز متعددی از بسیاری از جشنواره های خارجی شد. او در سری فیلم ‌های پویا نمایی آسودگی ‌های مخلوق، در نقش یک نریان‏ حاضر شده‌ است و در کارنامه ی حرفه ای خود، مدریت پروژه ی داستان مصور زیگ ‌زاگ بی‌ بی ‌سی را به ثبت رسانده ‌است.

بهزاد بلور صفحه ی پر بازدید وب تفریحی بی‌بی سی فارسی را راه‌اندازی و پخش زنده ی کنسرت ‌های ایرانی در اروپا و دوبی را مدیریت کرد و از همان آغاز فعالیت خود در دهه ۱۹۹۰ فرهنگ و موسیقی زیر زمینی ایرانی را حمایت کرده ‌است و با بسیاری از هنرمندان زیر زمینی ایرانی داخل و خارج همکاری داشته است.وی همچنین در سازماندهی رویدادهای متعدد فرهنگی در بریتانیا و آسیای مرکزی درگیر بوده‌ است.

او به دلیل حرفه وعلاقه اش به این کار، از سال ۲۰۰۰ روزنامه ‌نگاران جوان در افغانستان و ایران را آموزش میداده ‌است. او با حضور خود در تلویزیون و برنامه هایی مثل بلور بنفش، تاریخ بوسه، کوک‏، نون و نمک، روز هفتم و همچنین اجرا و تهیه ‌کنندگی در بی‌ بی‌سی فارسی مورد تقدیر قرار گرفته و از افتخاراتش می توان به جایزه ی سومین دوره ی جوایز آکادمی جهانی هنر در 15 سالگی ، ادبیات و رسانه و جوایز متعددی در حوزه های مختلف اشاره کرد.

فعالیت در عرصه تهیه کنندگی و کارگردانی

تهیه کننده نقش مهمی را در صنعت سینما، تئاتر، رادیو و تلویزیون دارد. به همین دلیل کار اصلی شما در این حرفه با بخش عملی و تجاری پروژه در ارتباط است و مسئول تهیه و تدارک ابزار و شرایط موردنیاز کارگردان و بازیگران میباشید و آن ها به جنبه های خلاقانه و هنری کار میپردازند. در سینما تهیه کننده مسئول تامین مالی پروژه بوده ولی در تلویزیون معمولا برنامه ها به صورت سفارشی ساخته میشود و تامین مالی از وظایف اصلی تهیه کننده نیست.

شما بعنوان تهیه کننده باید فرآیند تولید را مدیریت کرده و منابع را سازماندهی نمایید. آمار دقیقی از میزان درآمد تهیه کننده ها در کشور در دسترس نمی باشد. درآمد تهیه کننده به عوامل مختلفی از جمله موضوع، نوع فیلم یا برنامه و مورد پسند بودن آن، میزان فروش فیلم (برای سینما)، هزینه های فیلم یا برنامه، نوع قرارداد با سفارش دهندگان فیلم یا برنامه به خصوص در رادیو و تلویزیون و غیره بستگی دارد.

با توجه به موارد ذکر شده، تهیه کنندگان کشورهای مختلف درآمدهای متفاوتی هم دارند که متوسط آن ها از کشوری به کشور دیگر زمین تا آسمان تفاوت دارد.

اوج گیری بهزاد بلور پس از روز هفتم
بهزاد بلور مجری و کارگردان و تهیه کننده

اوج گیری بهزاد بلور پس از روز هفتم

بهزاد بلور در سال ۱۳۷۱ خورشیدی با تشویق رئیس وقت بی بی سی فارسی به این سازمان پیوست. و با همکاری های خود در برنامه های متخلف جوانان و موسیقی خود را به اثبات رساند. بهزاد بلور با ورود به این بخش، فرهنگ جوانان و مردم ایران را به تمام جهان نشان داد و بسیاری از موفقیت ها را به ارمغان آورد. او کار خود را در برنامه روز هفتم با برنامه شگفتی ‌ها و برنامه ی ترانه‌ های درخواستی غربی آغاز کرد و پس از کسب مهارت و تجربه، تهیه‌ کنندگی و اجرای کل آن برنامه را بر عهده گرفت.

بهزاد بلور چند روز پس از سقوط رژیم طالبان، به افغانستان رفت و جزو اولین خبرنگارانی بود که به کار و فعالیت در این کشور پرداخت. بهزاد بلور توانست با هدف قرار دادن تفکر و نگاه مردم افغانستان، جامعه را برای سقوط رژیم طالبان آماده تر کند و برنامه های خود و همکارانش را پیش ببرد. شما می توانید خاطرات بهزاد بلور در افغانستان را از زبان خودش در برنامه ی خاطره ها و ترانه ها بشنوید.

شب هفتم و موسیقی زیرزمینی

بهزاد بلور پس از آن که در بی بی سی جا افتاد از دولت انگلستان درخواست بودجه ای برای تولید برنامه ای سیاسی کرد که موفق هم شد. او برنامه ای برای نوجوانان و جوانان ایران آغاز کرد که در آن مردم می توانستند به بهانه ی پخش ترانه‌ هایشان، با برنامه تماس می‌ گرفتند و به صورت زنده نظرات خودشان را نسبت به برنامه می گفتند و هر آنچه که می ‌خواستند بازگو می‌ کردند.

پس از مدتی و با تشویق بهزاد بلور بسیاری از هنرمندان نوجوان، با استفاده از امکانات اولیه ی ضبط صدا و اینترنت، اقدام به ارسال ترانه ‌های خود به بی ‌بی ‌سی کردند. نوشته ها حاکی از آن بوده که بسیاری از مشهور ترین خوانندگان این روز ها برای اولین بار توسط او مصاحبه و معرفی شدند.

بهزاد بلوری و برنامه ی جهانی بلور بنفش

بهزاد بلور برنامه ای را به معرفی هنرمندان دنیای موسیقی و اجرا های زنده آنها اختصاص می دهد که آن برنامه بلور بنفش نام می گیرد. در این برنامه بهزاد بلور به شهرهای مختلف جهان سفر می کند و ضمن گفتگو با هنرمندان سرشناس، استعدادهای جوان و ناب را هم کشف می‌ کند. در کنار این گفتگو‌ ها با فرهنگ مردم مختلف هم آشنا می ‌شود و سبکهای مختلف موسیقی را معرفی میکند. تجهیز کنسرت‌ ها و اجراهای هنرمندان در کنار معرفی آلبوم ها و موزیک ویدیو های جدید از جمله برنامه ‌های بلور بنفش است.

بهزاد بلور درباره ی انتخاب نام برنامه ی بلور بنفش می گوید که: ((اگر چه به رنگ بنفش علاقه‌ای ندارد ولی به دلیل هدف مرز شکن بودن، نام آن از اصطلاح جیغ بنفش هوشنگ ایرانی گرفته شده که به دلیل اختلاف نظر بر سر واژه جیغ از بلور استفاده شد.))

وی در سری ‌های متفاوت این برنامه به بررسی موسیقی، هنر و فرهنگ خاورمیانه به صورت مهاجر در نقاط مختلف دنیا می پردازد.

بررسی دقیق ازعلایق بهزاد

وی در برنامه ی چند شنبه با سینا می گوید که تأکید خاصی بر عدم استفاده از واژه ‌های غیر فارسی در زبان فارسی دارد. همچنین درباره استایل و تزئینات همراهش از یونان و سودان، تنوع کلاه‌ هایش و استفاده خودش از گل روی کلاه و دلیل استفاده از کلاه صحبت می کند. او از آنجا که طراح کد و لباس هم هست لباس هایش را انتخاب کرده و برای شان قصه دارد. او در مواجهه با سینا ولی الله مجری آن برنامه گفت که او فردی بسیار هیجان انگیز و شوخ است که طی مصاحبه با سینا هم نتوانست جدی و رسمی مصاحبه را به اتمام برساند.

مصاحبه بهزاد بلور با تتلو
بهزاد بلور و علایق

مصاحبه بهزاد بلور با تتلو

بهزاد بلور در سال ۱۳۵۹ سه ‌تار را نزد جلال ذوالفنون آموخت. و سپس به نوازندگی تنبور و چگور روی آورد. او می‌ گوید چنان محو موسیقی ایرانی شده بود که نوازندگی تنبور را از روی علاقه و با گوش کردن تصنیف‌ ها و الهام از فرهنگ باستانی و سنتی ایران آموخت. موسیقی هرگز از او جدا نشد تا آنجا که حتی پس از ترک ایران در سال ۱۳۶۲ در لندن گروه ‌های متعدد موسیقی تشکیل داد و آلبوم میش را توسط شرکت بین‌المللی تاچ منتشر کرد.

در مصاحبه اش با تتلو مدیر سایت شرط بندی تتل بت بسیاری از حواشی های او را به چالش کشید و منتظر ماند تتلو هم پاسخ های خود را بدهد. اصلی ترین حاشیه تتلو حمایت او از حجت الاسلام و المسلمین آقای رئیسی نامزد انتخاباتی بود که او گفت من اعلام کردم که از ایشان حمایت می کنم و مدتی بعد، از ستاد های انتخاباتی خود ایشان با او تماس گرفتند و این موضوع را پذیرفتند.

پاسخ جنجالی تتلو در مصاحبه با بلور

طی مصاحبه بهزاد بلور در پاسخ به حمایت تتلو از آقای رئیسی، پرسید بعد از آن چه چیزی برایت اتفاق افتاد و از طرفداری از او چه چیزی نصیب تو شد که تتلو جواب داد: هیچی من به هدفی که می خواستم نرسیدم. ولی اگر دوباره برگردم عقب باز هم آقای رئیسی را حمایت می کنم. چرا که او آستان قدس رضوی را در دست داشت و چه سرمایه ای بالا تر و بیش تر از امام رضا هست.

سوالات متداول از بهزاد بلور

  1. بهزاد بلور کیست؟

    بهزاد بلور از سر دبیران و تهیه‌ کنندگان ارشد و به نام بی بی سی فارسی است که هم اکنون در آنجا استخدام است و کار می کند.

  2. او متولد چه سالی و در کجا است؟

    او متولد فروردین ماه سال ۱۳۴۴ در شهر تهران است.

  3. بهزاد بلور ساکن کجاست؟

    او در خارج از ایران است و در بریتانیا ساکن است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید